Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
16/07/2019 - 13:00

Bilety MPK zdrożeją, ale Ludomir Handzel zastrzega, że…

Nawojowa, Kamionka Wielka, Stary Sącz, Podegrodzie i Łącko stanęły przed koniecznością dopłacania od przyszłego roku wyższych stawek za obsługę ich gmin przez tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Czy MPK nie boi się utraty kontrahentów? Co z budową aglomeracji? Kto zapłaci więcej za bilety? Rozmawiamy o tym z prezydentem Ludomirem Handzlem.

Wójtowie i burmistrzowie przekonują, że wysokość dopłat do MPK była rewaloryzowana w każdej kolejnej umowie podpisywanej co rok. Skąd nagle taka rozbieżność między stawkami, które im przedstawiano a obecnymi wyliczeniami?

Dopiero teraz włodarze gmin dowiedzieli się, że każda z nich płaciła zupełnie różne stawki za wozokilometr. Nawojowa – ok. 1,20 zł a Łącko i Podegrodzie już kolejno 2,6 i 2,59. Z czego to wynikało i jaka będzie polityka dziś? Stawki zostaną ujednolicone czy nadal różne? Jakie są powody takich decyzji?

Zobacz też: Podegrodzie vs MPK: dopłacaliśmy najwięcej a tu jeszcze podwyżki?

Gminy nie są w stanie dźwignąć konieczności płacenia trzy razy więcej niż obecnie. W przypadku Kamionki Wielkiej mówimy o skoku z 420 tys. na ok. 1,3 mln. A co jeśli radni zrezygnują ze współpracy z MPK na rzecz prywatnych przewoźników, z których już dziś część ma tańsze bilety? MPK straci kontrahentów?

Zobacz też: Kamionka Wielka skazana na MPK i drakońską podwyżkę?

Włodarze gmin twierdzą, że obecna sytuacja jest wynikiem tego, że ich kosztem prezydent Ludomir Handzel zrealizować swoje deklaracje o darmowej komunikacji dla mieszkańców Nowego Sącza, że prezydent zapomina, że mieszkańcy ościennych gmin też w dużej mierze generują dochody miasta pracując tu i się ucząc. Płacą podatki a za uczniami idą subwencje oświatowe. Co z budową sądeckiej aglomeracji? Nie boi się Pan, że współpraca w tym zakresie zostanie zaprzepaszczona?

Zobacz też: Stary Sącz: współpraca z MPK droższa o 270 procent?! Tak się nie robi!

Stary Sącz jest partnerem MPK - razem budują dworce, razem kupują autobusy. Dlaczego mieszkańcy tej gminy mają korzystać z owych autobusów na innych zasadach niż mieszkańcy Nowego Sącza? Jaką politykę przyjmie ekipa Ludomira Handzla, jakie zasady współpracy w tym przypadku?

Formalnie właścicielem dworca MPK w Starym Sączu jest gmina Stary Sącz. Czy prezydent się nie boi, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie opłat to nagle się okaże, że MPK będzie musiało płacić za korzystanie z tego dworca władzom Starego Sącza?

I najważniejsze. Czy bilety MPK zdrożeją? I o ile?

Co ze współpracą komunikacyjną z gminą Chełmiec?

Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszej rozmowie z prezydentem Ludomirem Handzlem. Czekamy na komentarze.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)