Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
17/03/2019 - 10:10

Po papierowych zwolnieniach do lamusa idą papierowe recepty i skierowania

Cyfryzacja wkroczyła już na dobre do służby zdrowia. Jest to jeden z wdrażanych priorytetowych programów rządowych. Po wprowadzeniu obowiązkowych zwolnień elektronicznych (e - ZLA), a przypomnijmy, że są one wystawiane przez lekarzy obligatoryjnie od 1 grudnia 2018 roku, przyszła kolej na e - recepty i e - skierowania.

Od 1 stycznia br. wszystkie polskie apteki mają obowiązek realizowania recept w formie elektronicznej. Lekarze mogą wystawiać recepty w formie elektronicznej (e - recepta), ale także jednocześnie przez ten rok wypisywać recepty na druczkach papierowych. Na obligatoryjną formę cyfrową przejdą od 1 stycznia 2020 roku.

Od tej daty ma także obowiązywać w całej Polsce system e-skierowań. Część placówek medycznych już go stosuje.

Papierowe zwolnienia o niezdolności do pracy przeszły już do lamusa.

Jakie są korzyści z wystawiania elektronicznych zwolnień o niezdolności do pracy?

Po wystawieniu przez lekarza zwolnienie jest błyskawicznie przesyłane drogą elektroniczną z gabinetu lekarskiego do pracodawcy (ów) pacjenta oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, albo KRUS.

Pacjent nie musi już dostarczać do pracodawcy  druku zwolnienia, mając na to określoną liczbę dni. Teraz pracodawca otrzymuje takie zwolnienie niemal natychmiast po wyjściu pacjenta z gabinetu lekarskiego.

Jeszcze tylko do końca tego roku lekarze będą mogli wystawiać recepty papierowe. Od 1 stycznia 2020 roku ma wejść w życie obligatoryjna e - recepta.

Pacjent  opuszczając gabinet lekarski dostanie do ręki indywidualny czterocyfrowy kod, albo otrzyma go SMS-em, lub mailowo, jeśli ma założone internetowe konto pacjenta.

Z czterocyfrowym kodem pacjent udaje się do apteki i tam otrzymuje wypisane leki.

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Takie pacjent może sobie założyć indywidualne konto, ale nie jest to obligatoryjne.

Jakie są największe zalety recepty elektronicznej?

E - recepta jest przede wszystkim czytelna  dla farmaceuty. Nie będzie już sprawiała, jak to bywa czasami problemów z błędnymi danymi, brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem. Nie ma obawy, że pacjent ją zgubi, ani nie będzie problemów z jej realizacją. Taka recepta pozwala także na wykupienie tylko części leków bez konieczności proszenia o odpis.

Co daje założenie internetowego konta pacjenta?

Pacjent ma stały dostęp do wszystkich swoich wystawionych recept, czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku oraz łatwy do nich dostęp – przez telefon lub komputer.

W ślad za e - ZLA, e - receptami znikną także z przestrzeni służby zdrowia papierowe skierowania wystawiane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do specjalistów, czy na badania. Niektóre placówki w Polsce ujęte w pilotażowym programie już wystawiały takie skierowania. Mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Transformacja cyfrowa służby zdrowia - e - recepta, e - skierowanie będzie jednym z paneli dyskusyjnych podczas cyklicznej już konferencji „O zdrowiu Sądeczan”, która odbędzie się 28 marca w małopolskim Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu. Początek seminarium o godz. 10. Moderatorem panelu dyskusyjnego będzie Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin.

Zagadnienia związane z tematyką tego panelu poruszą: Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu e - Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Bogdan Baczyński, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Lekarz Rodzinny" oraz przedstawiciel apteki.
Serdecznie zapraszamy na konferencję oraz na galę plebiscytu "Twój sądecki lekarz rodzinny" i "Przychodnia Zdrowia Przyjazna Pacjentowi".

[email protected], fot. IM.
 







Dziękujemy za przesłanie błędu