Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
14/03/2019 - 18:05

Maria Workiewicz - Kwaśniewska: dzieci to najwdzięczniejsi pacjenci

Lek. med. Maria Workiewicz - Kwaśniewska przekraczając próg Akademii Medycznej w Krakowie wiedziała, że po skończonych studiach będzie leczyła dzieci. Podpowiadała jej to intuicja. I na niej się nie zawiodła. Dzisiaj pani doktor pracująca w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Remedium" w Nowym Sączu przyjmuje codziennie kilkadziesiąt dzieci chorych i zdrowych.

Maria Workiewicz-Kwaśniewska została zgłoszona przez wdzięcznych rodziców małych pacjentów do tegorocznej IV już edycji plebiscytu "Twój sądecki lekarz rodzinny" i "Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi". Jest lekarzem pediatrą.

Zarówno maluchy, jak i nieco starsze dzieci po prostu ją uwielbiają. Uśmiech, życzliwe podejście pani doktor do małych pacjentów sprawiają, że wizyta w gabinecie lekarskim i samo badanie nie jest absolutnie dla nich stresujące.

Maria Workiewicz-Kwaśniewska wybierając kierunek studiów wiedziała, że chce być lekarzem. Była to przemyślana decyzja. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie w 1976 roku. Prosto po studiach podjęła pracę na oddziale pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Po jedenastu latach zdecydowała się na pracę w lecznictwie otwartym. Jej wybór padł na NZOZ "Remedium" w Nowym Sączu i w tym ośrodku zdrowia pracuje do dzisiaj.

Pani doktor posiada także specjalizację z pulmonologii dziecięcej. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania służbą zdrowia.

- To też przydało mi się w pewnym okresie życia. Przez wiele lat z panią prezes Jolantą Kruzel-Migacz zarządzałyśmy NZOZ "Remedium".  W tym czasie rozbudowałyśmy i doposażyłyśmy przychodnię w sprzęt medyczny. Uruchomiłyśmy część poradni. Poczytuje to sobie za sukces.

Dlaczego została panią doktor leczącą tych najmłodszych pacjentów?

- Specjalizacje tę wybrałam nieprzypadkowo - mówi Maria Workiewicz-Kwaśniewska. - Wybrałam taką pracę, którą kocham. Mojego zawodu nie zamieniłabym na żaden inny. Kocham to co robię, kocham dzieci, kocham z nimi pracować. Jest to wyjątkowo piękna specjalizacja. Pediatria - to praca z dzieckiem, które niejednokrotnie nie potrafi powiedzieć, co mu dolega. Mały pacjent jest pacjentem najbardziej wymagającym. To pacjent, który wymaga więcej czasu i więcej uwagi lekarz musi mu poświęcić. Musi też jasno i zrozumiale wytłumaczyć rodzicowi, albo opiekunowi prawnemu dziecka, co dolega małemu pacjentowi. Opiekun dziecka, jak i pacjent oczekują od lekarza uśmiechu i empatii. Wtedy dziecko w gabinecie lekarskim czuje się bezpiecznie i pewnie.  

Od lekarza pediatry wymagana jest między innymi znajomość pedagogiki i psychologii. Lekarz musi też wykazać się ogromną intuicją i wiedzą medyczną, którą musi stale zgłębiać i poszerzać.

- Cieszę się, że mogę nadal pomagać dzieciom, rozwiązywać problemy rodziców - dodaje pani doktor. - Cieszę się, że jestem potrzebna. Jeszcze do dzisiaj dźwięczą mi w uszach słowa mojego wykładowcy ze studiów - prof. Ryszarda Gryglewskiego. Żegnając nas - absolwentów tej zaszczytnej medycznej uczelni powiedział: życzę Wam, żebyście byli dobrymi lekarzami, ale zapamiętajcie sobie tylko jedno. Dobrym lekarzem może być tylko dobry człowiek. W tym jest cała tajemnica naszego zawodu.

- Bardzo chciałam podziękować wszystkim moim pacjentom, którzy zgłosili mnie do tak prestiżowego plebiscytu. Jestem z tego bardzo dumna. Bardzo się cieszę  - mówi pani doktor.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu