Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
14/06/2018 - 09:05

Kurort Krynica - o projekcie opowiada burmistrz Dariusz Reśko

W Krynicy-Zdroju wiele się dzieje. Miasto powoli wychodzi z jednej inwestycji, jaką jest przebudowa ulicy Zdrojowej i Kraszewskiego i zaczyna kolejną, jaką jest rewitalizacja Parku Dukieta oraz Polany Janówka. O projekcie opowiada burmistrz Dariusz Reśko.

Panie burmistrzu to chyba dla pana szczególny dzień, po kilku latach skomplikowanych prac projektowych i szukania dofinansowania nadchodzi czas realizacji projektu Kurort Krynica.
- Muszę powiedzieć, ze jest to ważny dzień dla Krynicy, ponieważ ten program wraz z zespołem pracowników, przygotowywałem właściwie przez ostatnie cztery lata. Przypominam, że w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007-2013, udało mi się przekonać Zarząd województwa żeby wpisać Krynicę na listę projektów strategicznych dla województwa, dzięki czemu udało się uzyskać środki finansowe, z tak zwanej pomocy technicznej, na tworzenie dokumentacji programu Kurort Krynica.

W skrócie powiem, że dotyczy on wielkiej modernizacji głównej części uzdrowiskowej miasta. Obecnie jesteśmy na etapie finalnym, jeżeli chodzi o dwa projekty, czyli modernizację Parku Dukieta oraz Polany Janówka, odnośnie których umowy właśnie podpisałem. W ramach tego wielkiego programu rewitalizacyjnego przewidziana jest realizacja jeszcze trzech innych projektów: renowacja Bulwarów Dietla, płyty głównej Deptaka oraz modernizacja Góry Parkowej.

Zobacz też: Umowy już podpisane, co zmieni się w Krynicy?

Czy możemy się spodziewać jakiś spektakularnych zmian w tej przestrzeni?
- Reżim konserwatora zabytków nie pozwala na dużą ingerencję, ale na pewno spektakularne i bardzo efektowne będą nowe formy małej architektury i zieleni oraz wspaniałe fontanny, które z tej tradycyjnej formy przemienią się w prawdziwe perełki wodno medialne. Dodatkowo Polana Janówka odzyska swój wygląd z czasów XX-lecia międzywojennego.

Czy przewiduje pan duże utrudnienia dla mieszkańców i turystów podczas prac rewitalizacyjnych?
- Miałem na uwadze komfort mieszkańców i aby nie sparaliżować serca miasta, projekt jest rozpisany na dwa i pół roku. Teraz zmierzamy już powoli do końca tej uciążliwej inwestycji, jaką była modernizacja ulicy Zdrojowej i Kraszewskiego.

W ciągu najbliższych paru tygodni zamkniemy tę inwestycję i wszystkie uciążliwości się skończą. Dużym utrudnieniem byłoby, jakby Park Dukieta, Polana Janówka i np. Góra Parkowa zostały wyłączone z użytkowania w tym samym czasie, ponieważ turyści mogliby się na nas po prostu obrazić.

Przeczytaj: Norbert, 12-letni chłopak, znów staje do walki z nowotworem

Mam jednak dobrą informację. Park Dukieta będzie w zasadzie jedyną przestrzenią z utrudnieniami, ze względu na zaplanowane działania rewitalizacyjne, natomiast płyta główna deptaku, Bulwary Dietla, Polana Janówka czy Góra Parkowa nie będą w sezonie letnim objęte żadnymi pracami.

Jest bardzo prawdopodobne, że jesienią będzie możliwe rozpoczęcie prac na Bulwarach Dietla czy na Górze Parkowej, ale będzie to uzależnione od tego, czy uda nam się pozytywnie rozstrzygnąć przetargi i czy miasto stać będzie na realizacje tych kolejnych dwóch inwestycji ze względu na gigantyczny wzrost cen usług i materiałów budowlanych.

Najważniejsze, że na tę chwilę prace ruszają przy Parku Dukieta i dokumentacji Polany Janówka i śmiem twierdzić, że w przeciągu najbliższych dwóch lat Krynica-Zdrój, jako "Perła Uzdrowisk" zyska nowy niezwykły, niepowtarzalny blask, którym będzie świecić przez lata.

(KS), filmy UMiG Krynica-ZdrójDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020