Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
07/04/2024 - 19:00

Hit polskiego internetu, czyli medium nowego typu. Oszałamiająca liczba subskrybentów

Kanał Zero to projekt stworzony przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych redaktorów w Polsce – Krzysztofa Stanowskiego. Projekt, który wystartował 23 października 2023 roku (a oficjalną premierę miał 1 lutego 2024 roku) płynie na ogromnej fali popularności i osiągnął do dziś oszałamiający wynik pod względem subskrypcji na poziomie 984 tysięcy subskrybentów. Czy kanał jest prekursorskim (na polskim rynku YT) rodzajem nowego medium, czy jedynie przehajpowaną/przeszacowaną ciekawostką?

Kim jest Krzysztof Stanowski?

Krzysztof Stanowski to dziennikarz, przedsiębiorca, postać wywołująca emocje, o bardzo silnej marce osobistej. Pochodzi z Warszawy i całe życie związany z dziennikarstwem sportowym, głównie z piłką nożną. Pracował w „Przeglądzie Sportowym”, publikował dla magazynu „Nasza Legia”, „Super Expressu”, „Dziennika”, „Futbolu”, „Futbolnewsa”. Był także twarzą i przedstawicielem firm bukmacherskich (bet24 i Party Gaming).

Rozwój Internetu i nowych kanałów komunikacji pozwolił mu na budowanie marki osobistej oraz inwestycje w projekty medialne związane ze sportem. Jest założycielem Grupy Medialnej „Weszło” (Grupa z portalu sportowego rozwinęła się także o WeszłoTV, Weszło Travel, Weszło.fm, a także inicjatywy klubu sportowego KTS Weszło [o interesującej strukturze właścicielskiej, tj. właścicielami klubu są sami kibice, podobnie jak w przypadku np. Borrusi Dortmund. System ten był opierany właśnie na rozwiązaniach z Borussi oraz „Socias” – grupie kibiców właścicieli – FC Barcelony, której Stanowski jest prywatnie wielkim fanem]).

Stanowski to ceniony biograf piłkarski

Dziennikarz to także ceniony biograf piłkarski m.in.: Andrzeja Iwana, Wojciecha Kowalczyka i Grzegorza Szamotulskiego. Jednak jest zdecydowanie bardziej ceniony przez odbiorców niż przez środowisko dziennikarskie (w środowisku medialnym uznawany jest za „prowokatora”, „osobę o wulgarnym stylu”. To właśnie owa bezpośredniość i bezpośredni styl prowadzenia rozmowy zapewniła mu rozpoznawalność, która przełożyła się na ponad milion subskrybentów na X i rekordowe na polskim rynku liczby wyświetleń swoich materiałów.

Pierwszym przedsięwzięciem, które przyniosło mu skokowy wzrost rozpoznawalności (poza segmentem stricte redaktorskim i sportowym) było uruchomienie w marcu 2020 roku Kanału Sportowego wraz z Michałem Polem, Tomaszem Smokowskim i Mateuszem Borkiem (elitarne grono rozpoznawalnych dziennikarzy sportowych). Kanał Sportowy okazał się fenomen polskiego YouTube’a o największej popularności w okresie pandemii Covid. Od charakteru stricte sportowego, zaczął poszerzać swoją ramówkę o nowe segmenty (śniadaniówka, wywiady, reportaże zagraniczne, tematy polityczne, przeglądy wydarzeń). Z czasem, jednak uwypukliły się różnice między założycielami, a Stanowskim. Stanowski chciał poszerzać formułę kanału w sposób podobny jak ma to miejsce na Kanale Zero (stworzyć kanał o zróżnicowanej i wielotematycznej treści). To Stanowski generował największe przychody (a przynajmniej tak twierdził) dla Kanału Sportowego oraz największe oglądalności (prowadził komunikację prowokacyjną, otwartą na nowe grupy odbiorców np. sprawa Marcina Najmanna, Jasia Kapeli, Natalii Janoszek). Na tym polu – podziału zysków oraz różnych wizji rozwoju doszło do rozstania Stanowskiego z Kanałem Sportowym 13 października 2023 roku. Obie strony rozeszły się jednak w miarę honorowo i bez uszczypliwości (aktualnie są dla siebie jedynie konkurencją pośrednią, ponieważ jak dotychczas Kanał Zero nie zajmuje się w sposób sformalizowany tematyką sportową). Krzysztof Stanowski sprzedał swoje udziały w Kanale Sportowym, które zainwestował następnie w projekt Kanał Zero. Krzysztof Stanowski ma także ogromny talent do chwytania trendów i potrzeb publiczności a także angażowania interesujących, rozpoznawalnych i lubianych osób w swoje projekty.

Fenomen subskrypcji w „ciemno”

Siłą Krzysztofa Stanowskiego jest jego marka osobista oraz umiejętność skutecznej promocji i crosspromocji swoich projektów. Oczywiście nie podejmuje tych działań sam, ale są one planowe z odpowiednimi agencjami marketingowymi i PR-owymi. Zaowocowało to ogromnym zainteresowaniem poczynaniami Stanowskiego w okresie pomiędzy odejściem z Kanału Sportowego a startem nowego projektu. Wykorzystał do tego własne media, rozpoznawalność na X, a także zaprzyjaźnione osoby opiniotwórcze. Spowodowało to niesamowity efekt, gdy pierwszy raz w historii polskiego Internetu, kanał widmo (bez filmów, oparty jedynie na marketingu i zapowiedziach) jeszcze przed oficjalną premierą – 1 lutego 2024 roku miał zebranych ponad 200 tysięcy subskrypcji w „ciemno” – absolutny, unikatowy w Polsce fenomen.  

Zawartość kanału – czyli dla każdego coś przyjemnego

Parafrazując cytat z Alfreda Hitchcocka – Kanał powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma stopniowo wzrastać. Tak było właśnie w przypadku Kanału Zero. Pierwszym materiałem był ekskluzywny wywiad Stanowskiego i Mazurka z Prezydentem Andrzejem Dudą, był to pierwszy długi oraz utrzymany w „luźnej” atmosferze wywiad z Prezydentem, po wyborach, które wstrząsnęły polską sceną polityczną. Wcześniej natomiast prowadzono skuteczną akcję marketingową „pompującą” napięcie oraz pokazującą zawartość ramową nowego kanału (intensywna promocja we wszystkich kanał Social Media) – kanału, który w swojej formie bardziej przypomina telewizję, aniżeli kanał na YT. Programy podzielone są w sposób tematyczny, gdzie każdy odbiorca jest w stanie na poziomie odpowiednim dla swojej wrażliwości dobrać materiał. Siłą kanału jest łączenie w ramach ramówki osobowości z każdej stron politycznej barykady i duża niezależność redakcyjna poszczególnych programów. Występują w nim symetryści, eksperci, niezależni dziennikarze, a także politycy o przeciwnych poglądach.

Najważniejszymi seriami są:

- Godzina Zero (seria oparta o ekskluzywne wywiady np. z Prezydentem Andrzejem Dudą);

- Mazurek&Stanowski (przeniesienie analogicznego formatu autorskiego z Kanału Sportowego, na swój sposób zabawna analiza życia społecznego i politycznego w Polsce, luźny w formie);

- Ground Zero (Prowadzący: Gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dr Sławomir Dębski, program wysoce specjalistycznych treści o obronności i polityce, ze znakomitymi gośćmi);

- Debaty (Prowadzący: Stanowski, Rożek, Mazurek. Debaty super trafiły w zapotrzebowanie publiczności. Wspaniała była pierwsza poważna ponad 2 godzinna debata na temat CPK, rolnictwa, energetyki, czy też polityczne na Prezydenta Warszawy, o aborcji,
czy mieszkalnictwie. Format przypomina panele Forum Ekonomicznego [moderator + 4/5 panelistów]);

- Militarne Zero (Prowadzący: Jarosław Wolski. Program o technice wojskowej, wykorzystujący crosspromocyjne działania z kanałem „Wolski o Wojnie”. Program o wysokim poziomie specjalistyczności);

- Naukowe Zero (Prowadzący: Dr Tomasz Rożek. Program o nauce, wykorzystujący crosspromocję z „Naukowe Zero”);

- Niepoprawnik (Prowadzący: Prof. Marcin Matczak i Bogusław Leśniodorski.

Program tłumaczący zawiłości polskiego systemu prawnego w erze ograniczonego zaufania do instytucji. Program wykorzystuje rozpoznawalność Prof. Matczaka);

Innymi przykładami programów są także: Zero Ekranowe (Prowadzone przez Tomasza Raczka), Gospodarcze Zero (Prowadzone przez Prof. Roberta Gwiazdowskiego), Trzecie Śniadanie (różni prowadzący, propozycja przypominająca nieco programy śniadaniowe głównych telewizji czy program typu: „Kawa na Ławę”. W zdecydowanej większości o bardzo luźnej tematyce), 022 (Prowadzący: TEDE i Monika Goździalska, podobny w strukturze do: „Szkła Kontaktowego”. Ogromnie luźny kontent), 7:00 (serwis śniadaniowy, o luźnej strukturze podobny do: „Dzień Dobry TVN”), Biznesowe Zero (prowadzący: Andrzej Borcz. Program komentujący rozwiązania gospodarcze w Polsce i na świecie). Kanał oczywiście zapowiada coraz to nowe formaty.

Podsumowanie

Kanał Zero jest niewątpliwym fenomenem polskiego Internetu i bardzo interesującym projektem biznesowym, który może w przyszłości naruszyć słabnącą pozycję mediów tradycyjnych a także nowym mediów na rzecz tzw. nowych mediów. Wydaje się, że potencjał rozwojowy kanału jest jeszcze bardzo duży, choć oczywiście biorąc pod uwagę wielkość rynku polskojęzycznego YouTube’a nie jest nieograniczony. Można domniemywać, że efekt synergii rozpoznawalnych ludzi, będących twarzami projektu może doprowadzić do stworzenia kanału luźnej komunikacji, komunikacji nowoczesnej, który będzie zdecydowanie lepiej niż w przypadku tradycyjnych mediów wpisywać się w teorię komunikacji symetrycznej.

Michał Różycki, ISW, Fot. LoboStudioHamb.../Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu