Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
26/06/2014 - 15:05

Najważniejsza jest profilaktyka. O kardiologii w WSB

- Zawały serca wciąż są obserwowane jako jedna z głównych przyczyn zgonów w chorobach serca i naczyń – mówi prof. UJ dr hab. med. Dariusz Dudek. O profilaktyce, metodach leczenia i postępowaniu z chorymi dyskutowano dzisiaj (26 czerwca) w auli Wyższej Szkole Biznesu-NLU. Na konferencję „Ostre stany kardiologiczne w postępowaniu przedszpitalnym” zaproszeni zostali przede wszystkim profesjonaliści – lekarze i ratownicy medyczni.
Jak mówi prof. Dariusz Dudek, kardiologia inwazyjno-zabiegowa w Polsce już od lat oferuje bardzo skuteczne metody leczenia. - Dzięki temu najnowsze wskaźniki w Polsce pokazują, że przeżywalność w zawale jest u nas na takich samym poziomie, jak w Danii czy w Niemczech – mówi prof. Dudek. Mimo to zapobieganie i profilaktyka przeciwzawałowa są niezwykle ważne. Istotnym elementem, który ma wpływ na ryzyko wystąpienia zawału serca, jest palenie papierosów. - To wciąż jeden z największych czynników, który upośledza funkcje naczyń krwionośnych i prowadzi do zawału serca – zaznacza profesor. - Odpowiednia dieta, aby utrzymać cholesterol na właściwym poziomie, i wysiłek fizyczny – 30 minut przez pięć dni w tygodniu, albo nawet codziennie są również bardzo ważne.

Pierwszym podstawowym objawem zawału serca jest rozpierający ból w klatce piersiowej. - Jeżeli taki ból wystąpi należy dążyć do tego, aby jak najszybciej – w przychodni, albo wezwanej karetce pogotowia – wykonać EKG. Dzięki temu badaniu można od razu potwierdzić lub wykluczyć zawał serca. Według wytycznych polskich i europejskich od momentu bólu do wykonania EKG powinno minąć 10-20 minut – dodaje profesor Dariusz Dudek.

Konferencja skierowana byłą przede wszystkim do członków specjalistycznych i podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych, ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy, studentów PWSZ kierunku ratownictwo medyczne oraz dyspozytorów medycznych. Zebrani mieli okazję wysłuchać kilku interesujących wystąpień, m.in. wykładu dr Renaty Korpak-Wysockiej, która zaprezentowała działalność Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard, którego jest ordynatorem. O najczęstszych błędach w interpracji EKG mówił dr hab. n. med. Stanisław Bartuś z Instytutu Kardiologii UJ CM w Krakowie, a o postępowaniu przedszpitalnym w OZW mówili dr hab. n. med. Jacek Legutko, Instytut Kardiologii UJ CM w Krakowie oraz prof. UJ dr hab. med. Dariusz Dudek, Instytut Kardiologii UJ CM w Krakowie.

KID
Fot. własne






Dziękujemy za przesłanie błędu