Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/08/2020 - 21:20

Smak Tyliczanki zmienia się z porami roku. Aktywni Sądeczanie, sprawdźcie sami!

Tyliczanka to kolejne wyjątkowe źródło na Sądecczyźnie. To szczawa, której smak – jak twierdzą z przekonaniem mieszkańcy – zmienia się w zależności od pory roku. Kiedy jest najlepszy? W ramach naszego przewodnika dla seniorów 60 plus zapraszamy Aktywnych Sądeczan do degustacji.

Badanie smaków tylickich wód - w sumie jest ich w okolicy około 35 - warto zacząć od Tyliczanki – Źródła Zdroju Głównego. To szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-żelazista, której smak według miejscowych zmienia się w zależności od pory roku i pogody. – Woda najsmaczniejsza jest przy słonecznej, letniej pogodzie, gdy temperatura sięga tak około 30 stopni Celsjusza – zapewnia nas sołtys Tadeusz Jarzębiak. – W czasie roztopów, wiosną jest zupełnie inna.

Dzięki doskonałej wręcz proporcji cennych pierwiastków wodę tę poleca się przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka oraz przy anemii i niedokrwistości. Władze Krynicy-Zdroju chcą tu już przyszłym roku wybudować tężnię solankową na podwalinie zaplombowanego dziś ujęcia wody solankowej, by stworzyć tym samym doskonałe warunki do podkurowania się dla osób, które mają problemy z układem oddechowym.

Zobacz też: Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan

Źródło zlokalizowane jest w Parku Zdrojowym w Tyliczu po lewej stronie potoku Muszynianka. Jak podkreśla z dumą gospodarz miejscowości, wodę stąd czerpać już mieli kupcy zmierzający na Węgry jeszcze Bursztynowym Szlakiem. – Wodę tę wożono też do Krakowa na uczty do słynnego Wierzynka – zaznacza Jarzębiak. A my tylko dodajmy, że pierwsze oficjalne zapisy o źródle pochodzą z 1753 roku. 

Ujęcie Tyliczanki jest pod zadaszoną wiatą z siedziskami i można z niego czerpać bez ograniczeń przez cały rok. Jest tu też grill z kamienia, a z wiaty śmiało może korzystać nawet do 25 osób. Obok funkcjonuje plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką, więc można się tu wybrać również wnukami i wypoczywać przez cały dzień. Jest tu też ubikacja typu TOI TOI.

Zobacz też: Te magiczne krynickie zdroje zna cały świat. Aktywni Sądeczanie też powinni

Obok kompleksu jest niewielki parking dla około 6 samochodów. Dojazd z Nowego Sącza zajmie nam ok. 45 minut. Miejsce to jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych – są tu chodniki, po których można się poruszać także na wózku inwalidzkim. Najbliższe przystanki autobusowe są koło pobliskiego cmentarza i koło miejscowej szkoły w odległości około 300, 400 metrów. Przy czym, z racji obecnej sytuacji epidemiologicznej, spora część kursów autobusowych z  Krynicy-Zdroju została zawieszona do odwołania. Zatem, jeśli chcemy się tu dostać autobusem lokalnych przewoźników, trzeba zawczasu sprawdzić rozkład jazdy. Sołtys dodaje z kolei, że w rynku zatrzymuje się w drodze na Słowację autobus FilxBusa.

Zobacz też: Woda Piwniczanka zdrowia doda! Aktywni Sądeczanie, szklanki w górę!

Warto też podkreślić, że to właśnie z tylickich wód produkowana jest Kropla Beskidu, a tylickie, wysoko zmineralizowane źródła, uznawane są za jedne z najcenniejszych w Europie. Jako ciekawostkę możemy podać, że z racji doskonałych walorów smakowych miejscowe gospodynie wykorzystują wodę Tyliczankę m.in. do smażenia pulchnych i lekkich naleśników (woda ze źródła jest doskonałym zamiennikiem zwykłej wody) a kawosze do parzenia wyjątkowej kawy.

Jeśli przyjedziemy tu autem albo na rowerze – tak, tak, część turystów, w tym seniorów, do Tylicza przyjeżdża na rowerach – warto też odwiedzić drugie wyjątkowo popularne źródło a mianowicie Bradowiec zwany też Źródłem Miłości. W tym celu musimy dostać się do ulicy Wolności w Tyliczu (trasa z Tylicza do Powroźnika) skąd doprowadzi nas do źródła oznakowana ścieżka licząca sobie ok. 370 metrów. Jeśli trasę Tyliczanka – Bradowiec będziemy chcieli pokonać piechotą, trzeba się przygotować na około 20-minutowy spacer, bo do pokonania będziemy mieli ok. 1,7 km. Na miejscu powita nas tabliczka zawieszona na altanie, w której jest ujęcie z napisem: GDY PRAGNIENIE W TYM ŹRÓDEŁKU UGASICIE TO MIŁOŚCIĄ WASZE SERCA NAPEŁNICIE.

Tradycyjnie też zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES [email protected] Fot.: archiwum Sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu