Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
31/07/2020 - 17:35

Te magiczne krynickie zdroje zna cały świat. Aktywni Sądeczanie też powinni

W Krynicy-Zdroju są 23 źródła, ujęcia leczniczych wód mineralnych. My dziś zapraszamy Aktywnych Sądeczan do odwiedzenia tych, dzięki którym Krynica zrobiła się sławna w całym świecie czyli do „Źródełka miłości” i „Zdroju płodności”, które zlokalizowane są na stokach Góry Parkowej.

Góra Parkowa leży w samym sercu krynickiego uzdrowiska. Są na niej bardzo czytelnie oznakowane szlaki i wytyczone ścieżki z ławkami, są też altany, w których można wypocząć i schronić się przed deszczem. Droga do każdego ze źródeł jest oznakowana.

Do „Źródełka miłości” trafimy kierując się połączonymi szlakami żółtym i niebieskim. Źródełko jest przed ich rozwidleniem. Bije stąd słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, której picie zaleca się w leczeniu chorób układu krążenia, pokarmowego oraz przy zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Wedle legendy, kto napije się wody z tego źródła będzie miał powodzenie w miłości.

Zobacz też: Woda Piwniczanka zdrowia doda! Aktywni Sądeczanie, szklanki w górę!

Źródełko „Bocianówka” zwane też „źródełkiem płodności” jest na Polanie Michasiowej. Nazwa polany pochodzi od imienia lekarza zdrojowego, który pracował w Krynicy aż 30 lat - Michała Zieleniewskiego. Źródełko bije z ujęcia wmontowanego w kamienną figurę bociana obejmującego maleńkie dziecko. Pośladki maluszka są mocno wytarte, bo niemal każdy odwiedzający to miejsce gładzi je pieszczotliwie. Podanie głosi, że to właśnie dzięki tej wodzie następczyni holenderskiego tronu księżna Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina doczekała się ze swoim mężem księciem Bernhardem Lippe-Biesterfeld, po wieloletnich staraniach, pierwszej córki. Ale o tym napiszemy w osobnej informacji. Na Polanie Michasiowej jest też bardzo popularna Altana Michasiowa.

Z obu tych magicznych źródeł można napić się wody bez ograniczeń i bezpłatnie.

U podnóża Góry Parkowej znajduje się tzw. Pijalnia Jana. I tylko tu można napić się wód ze zdroju „Józef" ochrzczonego tak na cześć dr Józefa Merunowicza, kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, który mocno dbał o interesy rozwijającego się uzdrowiska. Nazwa ta została nadana w 1880 roku. Wcześniej źródło nosiło miano Dudzika 1. 200 metrów dalej jest źródło Jan, nazwane od imienia kąpielowego, który przynosił z niego wodę kuracjuszom pobierającym zabiegi borowinowe. Pijalnia ta otwarta jest w godzinach od 7 do 17.45.

Zobacz też: Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan

Jak tu dotrzeć? Do Krynicy można dojechać niemal z całej Sądecczyzny, zarówno autobusami przewoźników działających lokalnie jak i tych, którzy organizują kursy dalekobieżne. Koszt biletu nie powinien być wyższy niż 10 zł. Najbliższy przystanek jest przy ul. Marszałka Piłsudskiego. Stąd do Góry Parkowej jest zaledwie kilkaset metrów. Możemy też skorzystać z połączeń PKP. Tyle, że wtedy podróż z Nowego Sącza zamiast 40 minut zajmie nam nawet około godziny i 40 minut. Inna rzecz, że dworzec PKP jest oddalony od Góry o 1,6 kilometra i na przejście tego dystansu musimy zarezerwować ok. 30 minut. Koszt biletu – w zależności od wyboru połączenia – oscyluje w granicach od 7 do 21 złotych.

Do Krynicy-Zdroju można się też wybrać autem. Ale góry musimy uprzedzić – Krynica cierpi na ogromny deficyt miejsc parkingowych i może się okazać, że na szukaniu wolnego stracimy nawet kilkadziesiąt minut. Ale jak nam się uda, to chyba najwygodniejsza forma.

Zobacz też: Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju

Wiele osób starszych i mających problemy z poruszaniem się korzysta przy zwiedzaniu Góry Parkowej z kolejki obsługiwanej przez PKL. Dojście do dolnej i górnej stacji jest bardzo dobrze oznakowane, koszt biletu w jedną stronę to kolejno 18 zł – normalny i 14 zł ulgowy, w tym dla seniorów 65 plus. Przejażdżka w obie strony jest tańsza i kosztuje 14 i 11 zł. Na 10-procebtową ulgę mogą też liczyć członkowie PTTK. Można tu płacić kartą płatniczą i można też kupić bilety on-line. Znamy seniorów, którzy wolą na górę wjechać i podziwiać atrakcje schodząc i takich, którym wygodniej jest zwiedzać wchodząc pod górę a w drodze powrotnej korzystać z kolejki. Kolejka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dolnej i górnej stacji są ubikacje, ale płatne. W ramach górnej funkcjonuje bardzo popularna restauracja i – nawet w sezonie zimowym – ogródek, gdzie również serwowane są posiłki i napoje. Uwaga! Godziny funkcjonowania kolejki są różne w zależności od sezonu i warto przed wybraniem się tutaj dopytać telefonicznie o szczegóły.

Na Górze Parkowej bywa czasem ślisko. Po deszczach wilgoć utrzymuje się tu dość długo, dlatego warto ubrać się na wycieczkę w buty sportowe albo trekkingowe i zabrać ze sobą kijki dla asekuracji.

Tradycyjnie też zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sądeczanin.info, film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu