Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
30/07/2020 - 18:00

Woda Piwniczanka zdrowia doda! Aktywni Sądeczanie, szklanki w górę!

Byłoby bardzo krzywdzące dla walorów piwniczańskiego uzdrowiska, gdybyśmy się w naszej prezentacji tutejszych wód mineralnych ograniczyli jedynie do Zdroju św. Kingu w Młodowie. W ramach naszego przewodnika dla seniorów 60 plus „Aktywny Sądeczanin” zachęcamy do spróbowania mineralnych skarbów również w innych miejscach na terenie gminy.

O Zdroju św. Kingi pisaliśmy szczegółowo w publikacji Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan
Prezentację kolejnych leczniczych źródeł zaczniemy od tych, które udostępnione są na terenie Parku Zdrojowego. Pierwsze, ogólnodostępne, mieści się w tzw. Małej Pijalni, drugie w Pijalni Artystycznej. 

Ze składników dostępnych tutaj wód najcenniejsze są wapń i magnez, w takich proporcjach, które gwarantują doskonale wchłanianie i dobroczynne działanie tych składników na funkcjonowanie naszego organizmu. Z kolei wodorowęglany doskonale wpływają na regulacje kwasowości treści żołądka przez co woda ta przynosi ulgę osobom cierpiących na zgagę i nadkwasotę. Piwniczanka wpływa też doskonale na układ nerwowo mięśniowy, jest polecana w profilaktyce zawałów serca i miażdżycy, reguluje przemianę materii oraz zmniejsza zagrożenie chorobami nowotworowymi. Zmniejsza również napięcie nerwowe, zapobiega osteoporozie oraz kamieniom nerkowym.

Zobacz też: Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju

Do obu źródeł dostać się można samochodem na dwa sposoby. Jadąc od strony Nowego Sącza możemy z DK 87 skręcić na wysokości Głębokiego kierując się znakami wskazującymi dojazd na kąpielisko w Radwanowie. Wtedy na miejsce dojedziemy drogą gminą po drugiej stronie Popradu. Tym, którzy nie są obeznani w układzie tutejszych dróg rekomendujemy jednak dłuższy mniej więcej o 10,15 minut dojazd przez Piwniczną-Zdrój – musimy minąć rynek i za nowym mostem w ciągu DK 87 na Popradzie skręcić w lewo, w ulicę Kościuszki prowadzącą w dół i jechać cały czas prosto. Obie pijalnie będą po prawej stronie. W sumie podróż z Nowego Sącza zajmie nam autem od 30 do 45 minut, uwzględniając duży ruch na ul. Węgierskiej czy na rondzie Jana Pawła II w Starym Sączu.

Można tu też dostać się autobusem, dojechać do Piwnicznej i z przystanku w rynku dojść pieszo. Trzeba się kierować najpierw na kościół, a za kościołem skręcić w prawo a potem na kładkę dla pieszych na Popradzie, przejść na drugi brzeg, skręcić w lewo a pijalnie będą po prawej stronie, około kilkaset metrów dalej. W ten sam sposób, dzięki kładce, możemy się tu dostać z pociągu – stacja PKP jest przysłowiowy rzut beretem od mostku. Koszt biletu w obu przypadkach to zaledwie kilka złotych – od 4 do 8. Pociągiem dostaniemy się z Nowego Sącza w czasie od 25 do 40 minut w zależności od wybranego połączenia.

Obok pijalni jest pojemny parking, a w okolicznym Parku Zdrojowym są wyjątkowo ciekawie zaaranżowane miejsca do wypoczynku, zacienione i otoczone zielenią. Jest tu też plac zabaw dla dzieci. Przed Pijalnią Artystyczną jest uwielbiana przez dzieci fontanna. Ubikacja jest jednak jedynie w Pijalni Artystycznej i jest odpłatna.

Podsumowując – wystarczą tylko chęci, większych przeszkód na drodze w to miejsce nie ma. Nawet osoby z problemami z poruszaniem się dostaną się tu bez pomocy a nawet bez kijków. Jedynie Pijalna Artystyczna nie ma niestety, podjazdu dla osób niepełnosprawnych, do środka wiodą strome schody. Wodę możemy popijać tu bezpłatnie, obsługa funkcjonującej tu restauracji zawsze użyczy nam szklanki, ale możemy też śmiało wodę zatankować do własnych butelek. Podobnie jest w Małej Pijalni. Warto też pamiętać, że Pijalna Artystyczna funkcjonuje teraz jako obiekt komercyjny. Obecnie czynna jest w godzinach od 10 do 22, ale jesienią i zimą tylko do godziny 17. Mała Pijalnia funkcjonuje za to przez całą dobę.

Jednocześnie cały czas zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: piwniczna.pl Film: Daniel Szlag

Piwniczanka zdrowia doda! Aktywni Sądeczanie, szklanki w górę!
Byłoby bardzo krzywdzące dla walorów piwniczańskiego uzdrowiska, gdybyśmy się w naszej prezentacji tutejszych wód mineralnych ograniczyli jedynie do Zdroju św. Kingu w Młodowie. W ramach naszego przewodnika dla seniorów 60 plus „Aktywny Sądeczanin” zachęcamy do spróbowania mineralnych skarbów również w innych miejscach na terenie gminy. Fot.: UMiG Piwniczna-Zdrój


Dziękujemy za przesłanie błędu