Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/12/2020 - 16:00

Maria Aleksander-Pisz: dziękuję, że otwieracie serca dla innych

Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. św. Jana Pawła II w Krynicy zebrało 1400 maskotek, które zostaną dołączone do paczek świątecznych dla najmłodszych. Ale to nie jedyna akcja charytatywna młodych ludzi. O wolontariacie w szkole rozmawiamy z jej dyrektorką, Marią Aleksander-Pisz.

Szkole patronuje św. Jan Paweł II, który szczególnie otaczał opieką osoby starsze i dzieci…
- Papież powiedział kiedyś, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada czy kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymi. Słowa te stały się swoistym testamentem, który staramy się wypełniać kształtując charaktery i serca młodych ludzi, wchodzących w szkolne mury. Bo szkoła to nie tylko nauka i wiedza, ale także wychowanie i wpajanie pewnych wartości.

W szkole uwrażliwiamy młodzież na potrzeby drugiego człowieka, uczymy, co to znaczy dawać siebie drugiemu, dzielić się tym, co mamy najcenniejszego. Młodzież, która chce dzielić się z innymi, traktuje wolontariat jako przygodę, wyzwanie oraz szansę na bycie z innymi. Wolontariat jest czymś, co się lubi i kocha. Jest pasję, a nie wyrzeczeniem.

I w szkole, jak pani dyrektor zauważa, realizowana jest myśl ojca świętego…
- To dla mnie ogromna satysfakcja, kiedy widzę zaangażowanie uczniów, nauczycieli i katechetów, które przynosi owoce.

W ciągu roku akcji dobroczynnych, prowadzonych w szkole jest bardzo wiele. Szczególnie teraz, w czasie pandemii staramy się wzmacniać je, zwracając uwagę na najsłabszych tj. seniorów i dzieci, to oni najbardziej potrzebują wsparcia. Cieszę się, że grupy wolontariuszy podejmują współpracę z różnymi stowarzyszeniami, fundacjami, a także parafią pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W jakie akcje angażują się wolontariusze?
- W szkole od wielu lat przy Stowarzyszeniu Sursum Corda działa Klub Wolontariatu, a od września tego roku Szkolne Koło Caritasu. Te organizacje rozwijają osobowość młodych, którzy tak licznie angażują się w ich działalność, oferując przede wszystkim serce, czas i ręce gotowe do pomagania.

Teraz, w okresie przedświątecznym młodzież włącza się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na święta”. Jej celem jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również w budowanie wspólnot oraz więzi międzypokoleniowych.

Ale, zanim przejdziemy do działania, staramy się kultywować tradycje, które tak mocno wpisane są w nasze życie. Zadania te realizują Aktyw Biblioteczny oraz Samorząd Uczniowski, we współpracy z wychowawcami.

Młodzi ludzie skupieni w tych organizacjach uczestniczą w wielu akcjach dobroczynnych, Szczególnie staramy się je wzmacniać w czasie pandemii, zwracając uwagę na tych najsłabszych tj. seniorów i dzieci, którzy najbardziej potrzebują pomocy i wsparcia.  

Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, prowadzi akcję dowożenia artykułów spożywczych i medycznych dla seniorów. Zorganizowało pomoc uczniowską, polegającą na tym, że uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce z danego przedmiotu udzielają korepetycji chętnym, którzy mają problemy z opanowaniem jakiejś partii materiału.

Koło zebrało również 1400 maskotek, które zostaną włączone do paczek świątecznych dla najmłodszych. Akcje te koordynuje katecheta, ks. Paweł Śliwa.

Niewątpliwie, jest pani dyrektor dumna z młodzieży
-  Życzyłabym wszystkim dyrektorom szkół, aby mieli taką młodzież, która, jak mówił Jan Paweł II, jest nadzieją Kościoła i naszej Ojczyzny. Chciałabym podziękować wolontariuszom i opiekunom, w imieniu tych, którym przywracają uśmiech, podają pomocną dłoń.

Wszystko, co zrobili i co robią jest wspaniałe, napawa otuchą, której tak bardzo wszystkim potrzeba. Dziękuję za to, że otwieracie serca dla innych i zaangażowaliście się w pracę.

Małgorzata Kareńska, fot. aut, Szkolne Koło Caritas







Dziękujemy za przesłanie błędu