Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
08/06/2024 - 21:25

Jak Jolanta Juszkiewcz, nowa burmistrz Limanowej, rządzi w samorządowym rankingu i w mieście [WIDEO]

Być najlepszym przez jeden rok, to już bardzo wiele, jednak pozostawać na szczycie przez kilka lat, to już nie lada wyczyn. Udaje się to Limanowej, która w tym roku znowu trafiła na podium rankingu aktywności gmin subregionu sądeckiego. Jaka jest tajemnica tego sukcesu?

Z Jolantą Juszkiewicz, burmistrzem Limanowej rozmawia Jagienka Michalik

Jeśli zapytać samorządowców, którzy sprawują władzę, jaki stawiają sobie główny cel, niemal wszyscy odpowiadają, że chcą, żeby ich gmina czy miasto to było dobrym miejscem do życia.  W tym ogólnym stwierdzeniu zawiera się potrzeba dobrej pracy, mieszkania, odpowiedniej infrastruktury, takiej jak drogi, obwodnice, ale też tej związanej z zagospodarowaniem  wolnego czasu. Obraz dobrych miejsca do odzwierciedla ranking, który wygrała Limanowa.  Jak się buduje taki sukces?
Ten sukces w moim przypadku jest połowiczny, ponieważ duża w tym zasługa byłego burmistrza Władysława Biedy. Ale wiele też zależy od rady miasta,  której pracami kierowałam przez osiem lat. Limanowa jest pięknym miejscem. Może gwarantować dobre, spokojne, ale także aktywne życie.  Mamy wiele atrakcyjnych miejsc do rekreacji, a samo położenie w Beskidzie Niskim sprawia, że przyjeżdża do nas wielu turystów. To z kolei sprawia, że nasi przedsiębiorcy związani z turystyczną branżą, mogą się rozwijać. Mamy też całkiem niezłą, na średnim poziomie, infrastrukturę drogową. Teraz stoimy przed budową obwodnicy i kolei. Obydwie inwestycje budzą co prawda  wiele kontrowersji, ale  są bardzo ważne i pozwolą na dalszy rozwój miasta. Trzeba zrobić wszystko, żeby je sfinalizować.  

Niektórzy samorządowcy podkreślają, że do rankingów należy podchodzić z dystansem, ale trzeba przyznać, że  ekonomiści  sądeckiej Akademii Nauk Stosowanych nie tylko wyłaniają liderów naszego regionu, ale te z porządkują wiele ustandaryzowanych kryteriów,  czy efektów samorządowych działań. W ten sposób  zyskuje się obraz działań tego co dzieje się w mieście. Wiadomo co idzie dobrze, a co należy zmienić.  

Niewielka Limanowa przeżywa prawdziwy inwestycyjny boom. Lista przedsięwzięć, jest po prostu imponująca. Samorząd postawił na autorski program „Mieszkać w Limanowej” i wszedł w kooperację z Polskim Funduszem Rozwoju.  Miasto z powodzeniem buduje tanie bloki na wynajem.

Dlaczego to, co nie udało się innym miastom,  w Limanowej poszło ja z płatka?  Czy pierwsze  miejsce w samorządowym rankingu daje poczucie komfortu, czy też sprawia, że na plecach czuje się oddech konkurenta. Jak ważna w  osiąganiu sukcesu jest  umiejętność zbudowania dobrego teamu radnych i pracowników urzędu ? Jakie cele stawia sobie nowo wybrana  burmistrz Limanowej. Na te i inne pytania także odpowiada Jolanta Juszkiewicz. Cała rozmowa w nagraniu wideo. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu