Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
11/07/2015 - 09:13

Klub Szalonych Emerytów na wakacyjnych szlakach

Klub Szalonych Emerytów, działający przy sądeckim oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, co środę zaprasza na wycieczki w bliższe i dalsze okolice. Tym razem wybrali się oni do Złockiego, Jastrzębika i Muszyny.
Nie tylko szlakami, ścieżkami czy polnymi drogami przemieszczają się członkowie Klubu Szalonych Emerytów. Potrafimy umiejętnie godzić strawę dla ducha w postaci poznawania nowych niezwykłych miejsc z przyjemnościami dla ciała. Nasza szefowa Basia Michalik wydała rozporządzenie dyscyplinujące turystyczny charakter naszych spotkań: wszelkie uroczystości związane z chrzcinami, ślubami, urodzinami, imieninami, rocznicami ślubów itp. będą kumulowane i mogą się odbywać co dwa miesiące. Tak też się stało przy okazji wycieczki do Złockiego (gmina Muszyna).

Komplet 45 osób wyrusza autokarem Doliną Popradu w kierunku Muszyny. Wysiadamy przy urokliwej cerkwi w Szczawniku, dla spragnionych dostępne było obok źródełko. Następnie autokar podwozi nas do cerkwi w Złockim, zamienionej na kościół parafialny. Niedaleko w bocznej dolince zwiedzamy prywatną drogę krzyżową z bogactwem różnorodnych roślin (z opisanymi na tabliczkach nazwami). Kolejny fragment trasy prowadzi do słynnych mofety w Jastrzębiku. Z miejsc o charakterystycznych nazwach Bulgotka i Dychawka nieustannie wydobywa się dwutlenek węgla.

Stąd krótki fragment górskiej trasy do ośrodka, gdzie wita nas marszem weselnym miły akordeonista (znany z imprezy z Chorwatami w Przysietnicy) i gospodarz obiektu agroturystycznego Rumcajsówka w Złockim. Trudno się oku skupić na tym co widzimy na stołach; począwszy od zimnych zakąsek, przez pyszne gołąbki, krokiety z barszczem do tortów, ciastek z kilkoma rodzajami kawy i herbaty. Do tego bogactwo różnorodnych płynów chłodzących i rozweselających, a to wszystko przy akompaniamencie swojskich melodii. Jest czas oczywiście na śpiew i taniec. Sto lat wysłuchuje duża grupa solenizantów: Alicja Drwal, Aneta Durałek, Wanda Wcześny, Janina Kin, Janina Rams, Jolanta Kwiatkowska, Lucyna Szewczyk, Grażyna Zapiór i piszący te słowa Władek Łoboz.

Na zakończenie odwiedzamy otwarte 28 czerwca br. w Muszynie Ogrody Biblijne, których jednak nie da się porównać do słynnych szeroko Ogrodów Sensorycznych na Zapopradziu. Zapraszamy wszystkich chętnych na nasze wycieczki. Do zobaczenia w kolejną środę.

Władysław Łoboz
Fot. PTT
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)