Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
13/05/2024 - 14:30

Muszynka: w okopach konfederatów barskich powstaje jedyne takie w Polsce plenerowe muzeum

Salwa armatnia rozpoczęła (11 maja) Konfederacką Majówkę w Muszynce. Z placu przed cerkwią pw. św. Jana Ewangelisty, w kierunku pamiątkowego obeliska na górze Jawor wyruszyli księża, władze samorządowe oraz mieszkańcy.

W Muszynce (gmina Krynica) od kilku lat organizowane są Majówki Konfederackie, upamiętniające Konfederację Barską, zawiązaną w 1768 roku w miejscowości Bar na Podolu. 

Skierowana przeciwko imperium carskiemu, wojskom rosyjskim i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, była zbrojnym związkiem szlachty. Przyświecał jej cel obrony wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej. 

W 1769 roku, w pobliżu Przełęczy Tylickiej na górze Jawor (polska nazwa Bukowina) konfederaci zbudowali warowny obóz koronny. Znajdują się tu okopy, ziemne umocnienia, w kształcie nieregularnego trójkąta. 

Jest to najlepiej zachowana w Polsce fortyfikacja, z rowami (fosami), wałami, skarpami i przeciwskarpami oraz pewnymi elementami infrastruktury wewnętrznej. Warowny obóz nad Muszynką konfederaci opuścili w 1770 roku.

Konfederacką Majówkę (11 maja) w Muszynce rozpoczęła salwa armatnia. Następnie zaproszeni goście i mieszkańcy wyruszyli spod cerkwi św. Jana Ewangelisty, w kierunku pamiątkowego obeliska na górze Jawor (polska nazwa Bukowina), gdzie księża odprawili mszę polową. 

 - W tym roku grono nam się powiększyło, przywitaliśmy Fundację Pułaskiego, z Kotania w gminie Krempna.  - mówi przewodnik beskidzki Janusz Kieblesz, ze Stowarzyszenia Odkryj Tylicz. 

Gości przybywa z roku na rok, w związku z projektem pod nazwą Odbudowa szańców Konfederacji Barskiej w Muszynce. Powstała już ścieżka edukacyjna, która wkrótce zostanie otwarta. 

Następnie po zejściu  uczestników z góry Jawor, na placu sportowym w Muszynce odbyła się część oficjalna. 

Wkrótce Okopy Konfederatów staną się nową atrakcją turystyczną, jedynym w Polsce tego typu obiektem, upamiętniającym Konfederację Barską. Zostanie udostępniona ścieżka edukacyjna, plenerowe muzeum oraz odtworzony zostanie obóz konfederatów. 

- Okopy Konfederatów Barskich we wrześniu 2023 roku przejąłem na rzecz Gminy Krynicy-Zdroju, podpisując z Lasami Państwowymi umowę zamiany terenów. - mówił burmistrz Piotr Ryba. 

- Obecnie trwają prace koncepcyjne dotyczące odbudowy okopów, wraz z uzgodnieniem z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

W części artystycznej przedstawienie słowno-muzyczne zaprezentowali uczniowie "Małej Szkoły w Muszynce". Wiązankę pieśni wykonała Grupa Wokalnej Kryniccy Seniorzy. Na estradzie wystąpił również Zespół Regionalny Pogranicze, a spotkanie zakończyła wspólna zabawa z Dj.

Podczas Majówki Konfederackiej przy grillu można było skosztować regionalnej kuchni. Potrawy przygotowało Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Muszynka. Na wydarzenie zaprosili Stowarzyszenie Odkryj Tylicz, Sołectwo Muszynka i Gmina Krynica-Zdrój. (MK) fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu