Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
08/01/2020 - 21:50

Ilu turystów w minionym roku zwiedziło zabytkową cerkiew w Powroźniku?

Prawie czterdzieści tysięcy osób, z Polski i z zagranicy w 2019 roku zwiedziło cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Powroźniku. Najstarsza w Karpatach świątynia, od czerwca do września przechodziła renowację.

Najwięcej osób zwiedziło cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w miesiącach, od maja do października. Szczyt odwiedzin przypadł na sierpień, gdy w świątyni odnotowano 6 tyś. polskich turystów. Oprócz naszych rodaków, cerkiew wpisaną w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, odwiedzili zagraniczni goście, w sumie 1896 osób. Najwięcej w październiku, a mianowicie 269.

Drewniana, łemkowska cerkiew pochodzi z 1604 roku. Obecny jej wygląd kształtował się między XVII a XVIII wiekiem. W 1813 roku została przeniesiona w miejsce wyżej położone, ze względu na zagrożenie powodzią. W 1947 roku świątynię przejął kościół rzymskokatolicki.

W ubiegłym roku XVII-wieczna cerkiew przeszła renowację. W świątyni zamontowano przeciwpożarowy system zraszający, wymieniono poszycie gontowe, które zabezpieczy ją, żeby woda z dachu nie przeciekała do wnętrza i nie niszczyła cennych zabytków. Uroczyste jej poświęcenie po remoncie odbyło się 13 października.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)