Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
20/06/2021 - 11:00

Ile kosztuje roczne utrzymanie psa? Przeczytaj, zanim przygarniesz czworonoga

Aby zapewnić psu podstawowe produkty i opiekę trzeba wydać od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od wielkości psa i tego, w jaki sposób dbamy o pupila.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. SS

Pandemiczna izolacja i czas, który spędzaliśmy w domu sprawił, że więcej osób zachciało przygarnąć do swoich czterech ścian zwierzaka domowego. Liczba Polaków, którzy wyrażają chęć kupienia lub adoptowania np. psa czy kota wzrosła w poprzednim roku o 29 procent. Zanim jednak przygarniemy zwierzaka domowego, warto dowiedzieć się ile może kosztować jego roczne utrzymanie.

Zbadali to analitycy Picodi.com, którzy podzielili wydatki na dwie kategorie: zakup oraz wyprawka. Każdy właściciel inaczej opiekuje się swoim zwierzakiem, więc badacze uwzględnili zarówno pakiet podstawowych wydatków, jak i rozszerzonych.

Jeśli chodzi o zakup psa, mogą to być koszty nawet 2,5 tysiąca złotych. Dodatkowo warto zachipować psa i wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji (to około 880 złotych więcej, wliczając również kurs tresury). W schroniskach czeka na nas jednak wiele cudownych zwierzaków. Warto więc zajrzeć do schroniska i poszukać psiego serduszka, które pokocha nas na całe życie. Przeczytaj również: Te smutne oczy wręcz błagają "weź mnie do domu" [ZDJĘCIA]

Przy zakupie psa trzeba pamiętać o wyprawce. Podstawowy pakiet, zawierający legowisko, miski, smycz, szczotki do czesania itp. to koszt około 370 złotych. Dodatkowo, zakup transportera, kagańca i innych akcesoriów dla naszego zwierzaka to kolejny wydatek rzędu pół tysiąca.

Picodi.com

Kiedy pies zamieszka już w naszym domu, co roku będziemy musieli zapewniać mu jedzenie, pielęgnację, podstawową opiekę weterynaryjną i zabawki. Kwota, jaką wydamy na to wszystko zależy od wielkości naszego pupila. W przypadku dużych psów sam zakup rocznego zapasu karmy to 2,5 tysiąca złotych. Kwota ta maleje wprost proporcjonalnie do wielkości zwierzaka.

Biorąc pod uwagę zestaw podstawowy (bez wizyt u psiego fryzjera czy zakupu ubezpieczenia) na małego psa rokrocznie musimy wydać około 1 675 złotych. 3 275 złotych wydamy za to na przedstawiciela większych ras. Biorąc pod uwagę pakiet rozszerzony, przez cały rok na naszego pupila wydamy od 5 do nawet 10 tysięcy złotych rocznie.

Jak spraw finansów przedstawia się w przypadku przygarnięcia kota? Naszemu futrzanemu przyjacielowi również musimy zapewnić wyprawkę – podstawowy pakiet to niecałe 300 złotych. Na jedzenie rocznie wydamy za to zdecydowanie mniej – około 990 złotych. Roczny koszt utrzymania kota wynosi około 2,5 tysiąca złotych rocznie. Wszystkie kwoty wydatki ilustruje poniższa infografika.

Picodi.com

(s.siwulska@sadeczanin.info, źródło i infografiki: Picodi.com)Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021