Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
30/10/2022 - 11:05

Elon Musk: świetlana przyszłość, czy tylko piękne opowieści o aplikacji X?

Elon Musk to niewątpliwie jedna z najbardziej interesujących i najbardziej kształtujących kierunek rozwoju świata jednostek, czego potwierdzeniem było nadanie mu tytułu „Człowieka Roku Tygodnika Time” za „ogromną władzę i wpływ na rzeczywistość” w 2021 roku. Niektóre z inicjatyw Muska są tak futurystyczne, że trudne do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy.

Elon Musk Fot. Pixabay

Jednym z ostatnich pomysłów o wielkiej skali rezonowania światowego była propozycja zakupu Twittera w celu stworzenia na jego bazie tajemniczej aplikacji X. Transakcja doszła do skutku, jakie będą jej konsekwencje? Jak ten zakup wpisuje się w piękną opowieść, którą snuje nam Elon Musk?

Kariera i koncepcje Elona Muska

Elon Musk urodził się w 1971 roku na terenie Republiki Południowej Afryki. Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, jednak nic nie mogło wskazywać, że za swojego życia zgromadzi majątek przez niektóre źródła szacowany na największy na świecie (szacunkowo w 2022 jest wart 219 miliardów dolarów). Elona Muska na pewno można nazwać wizjonerem. W jego aktywach znajduje się wiele akcji, firm i projektów rozwojowych, które mogą w przyszłości zmieniać ład światowy. 

Pierwszą założoną przez niego firmą było Zip-2 – firma zajmująca się oprogramowaniem sieciowym. Swoje udziały sprzedał, gdy firma zaczęła ewoluować w niepożądanym przez niego kierunku (zarobił ok. 22 miliony dolarów). Zdobyte fundusze zainwestował w markę X.com (która połączyła się następnie z inną firmą i stworzyła PayPala) W swoim życiu nie bał się podejmować ryzykownych inwestycji, które dla większości były w owych czasach niezrozumiałe.

Jego pierwszym olbrzymim sukcesem biznesowym było rozbudowanie, rozreklamowanie i spieniężenie marki PayPal (usługi pozwalającej na przyspieszenie transakcji internetowych. Marka jest do dziś potentatem w branży. Została sprzedana w 2002 roku i powróciła do aktywów Muska w 2017 roku). Na transakcji związanej z udziałami PayPala zarobił w 2002 roku ok. 165 milionów dolarów). To właśnie wtedy jego koncepcje rozwoju świata wedle własnego uznania zaczęły się urzeczywistniać.

Tak wielkie pieniądze pozwoliły mu na snucie i realizację jeszcze bardziej interesujących wizji. W 2002 roku stworzył Space Exploration Technologies (SpaceX). Firma dopiero od niedawna przynosi zyski i nadal jest na etapie rozwoju koncepcyjnej produktu (ciągły rozwój koncepcji to także ulubiony okres zarządzania Elona Muska, bardziej niż samo inkasowanie zysków, co tego człowieka o niewyobrażalnym majątku po prostu nudzi).

Celem firmy jest stworzenie tanich możliwości komercyjnej i niekomercyjnej eksploracji kosmosu oraz wykorzystanie tych możliwości firmy do rozwoju nowych sposobów komunikacji dzięki sieci prywatnych satelitów nowej generacji. Firma już teraz jest zdecydowanie najtańszą opcją wynoszenia zaopatrzenia oraz instalacji w przestrzeń okołoziemską.

Rozwój firmy SpaceX wpłynął m.in. na przyspieszenie rozwoju innej usługi Muska – Internetu Starlink. Przedstawione rozwiązanie, jest na początku etapu wdrażania, jednak wyjątkowe możliwości wynikające z szybkości Internetu oraz zapewnienia łącza w dowolnym miejscu świata jawi się jako bardzo przyszłościowe rozwiązanie. Na ten moment potencjał dostrzegł m.in. Departament Obrony USA (być może będzie to w przyszłości nowe narzędzie do komunikacji amerykańskiej armii, testy tego rozwiązania w armii trwają), za którego pośrednictwem oraz współfinansowania rządów Francji i Polski, przekazano walczącej Ukrainie wiele terminali odbioru Internetu Starling do celów wojskowych.

Dostęp do łączy w czasie rzeczywistym o wyjątkowej przepustowości zapewnił ciągłość dowodzenia w pierwszym etapie wojny z Rosją, co miało niebagatelny wpływ na jakość i powodzenie kontrofensyw oraz obronę kraju przed najeźdźcą. Rozwiązanie to sprawdza się wyjątkowo dobrze w strefie konfliktów, gdzie tradycyjna sieć jest nie do utrzymania (jako rozwiązanie kryzysowe sprawdza się najlepiej z dostępnych narzędzi, jednak biorąc pod uwagę małą skalę wykorzystania rozwiązanie jest dla komercyjnych odbiorców aktualnie nieopłacalne.  W Polsce dostęp do prywatnego Internetu Starlink kosztuje 335 zł miesięcznie plus jednorazowa opłata  2200 zł).

Rozwój tego narzędzia i dostęp do tej sieci jest też bronią wymierzoną w systemy autorytarne i totalitarne oraz najpewniej ograniczy możliwości odcięcia uciskanych społeczeństw od Internetu (np. w Iranie, Rosji, Chinach, Korei Północnej).







Dziękujemy za przesłanie błędu