Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Domek nad Stawem w Łabowej, tu doskonale rozumieją rowerową pasję
W Łabowej warto zobaczyć Cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1784 roku oraz cmentarz grekokatolicki, pozostałość po dawnych mieszkańcach tej okolicy. Są tu też przydrożne kapliczki, krzyż jubileuszowy i wyjątkowa figura św. Michała Archanioła
W Kamiannej jest Pasieka Barć Kamianna i Muzeum Pszczelarstwa z ekspozycjami dotyczącymi założyciela tego miejsca ks. dra Henryka Ostacha - kapłana i pszczelarza oraz samego pszczelarstwa. Zobaczycie tu m.in. niepowtarzalne, zabytkowe ule figuralne, jeden to figura św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Można to zjeść posiłek w karczmie i kupić najróżniejsze pszczele produkty.
Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów
W oddalonej od Łabowej zaledwie o 5 km Boguszy (gmina Kamionka Wielka) jest łemkowska Cerkiew św. Dymitra z 1856 roku a obok stoi drewniana dzwonnica. To jeden z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim i obecnie funkcjonuje jako kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego.
W Nawojowej koniecznie musicie obejrzeć odrestaurowany pałac Stadnickich, którego początki sięgają aż XVI wieku. Wybudowano go prawdopodobnie między 1580 a 1590 rokiem. Początkowo należał do Piotra Nawojowskiego a ostatecznie – w 1799 roku – stał się własnością hrabiego Franciszka Stadnickiego. Miejsce jest przepiękne, ma sporo tajemnic a sama historia rodu Stadnickich na tym terenie i ich znaczenie dla rozwoju tych terenów jest wręcz nie do przecenienia.
Z Łabowej jest zaledwie 17 kilometrów do Krynicy-Zdroju. Dojazd na rowerze jest dość wymagający, bo to cały czas przewyższenie. Gdy w Krzyżówce odbijecie w prawo możecie przepięknymi terenami zwiedzać gminę Kamionka Wielka a dalej Grybów albo – przez Mochnaczkę Wyżną i Mochnaczkę Niżną - jechać wprost do Tylicza.
Już sama Mochnaczka Niżna to wyjątkowo ciekawe miejsce położone w Beskidzie Niskim w gminie Krynica-Zdrój. Przed Akcją Wisła zamieszkiwali ją przede wszystkim Łemkowie. Dziś została po nich cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII niesamowitym ikonostasem wewnątrz, która od 1951 użytkowana jako kościół parafialny rz.-kat. pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejna pamiątka po łemkowskiej bytności, również z kompletnym ikonostasem, to drewniana kaplica pw. Narodzenia Bogurodzicy w 1787 roku a ufundowana przez tutejszego, ówczesnego proboszcza greckokatolickiego.
W Tyliczu miejscowości też czekają na Was dwa niesamowite zabytki. Pierwszy to drewniany kościół parafialny z 1612 roku pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, którego wartość w pełni oddaje fakt, że zarejestrowany jako zabytek pierwszej klasy. Drugi tylicki zabytek, to kiedyś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana a dziś kościół Obiekt wybudowano w 1743 roku a w środku nadal jest zachowane wyposażenie cerkiewne. No i nie zapominajmy o tutejszych cudach natury, czyli słynnych tylickich mofetach i źródłach leczniczych wód mineralnych.
Uprzedzamy, większość tych tras, to trasy szosowe.
Na terenie gminy Łabowa jest jedno z najpopularniejszych schronisk – schronisko PTTK na Hali Łabowskiej. Rowerzyści w tym wypadku rekomendują dojazd szlakiem z Maciejowej a my zaznaczmy, że najkrótszy szlak prowadzi z Łabowca. Tu jednak widać przede wszystkim piechurów. W Łabowej musicie też odwiedzić Gospodarstwo Rybackie Pstrągowa Dolina, gdzie czekają na Was świeże ryby prosto ze stawu, które możecie przygotować sami albo gotowe – smażone i wędzone albo w zaprawie. Do tego gospodarze oferują fantastyczne przetwory z ryb oraz z grzybów.
Dużym powodzeniem wśród rowerzystów cieszy się też trasa prowadząca z Nawojowej na Bączą Kuninę, gdzie jest jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. Jeden rzut okiem na mapy i sami się przekonacie, że naprawdę jest tu co zwiedzać.
Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”
Sam Domek nad Stawem mieści się na uboczu, ma zaledwie trzy lata i został w całości wybudowany rękami gospodarzy. Nocować tu może od 6 do 8 osób. Na piętrze są trzy dwuosobowe sypialnie. Na parterze jest świetnie wyposażona kuchnia z piekarnikiem z grillem, z płytą elektryczną, ciśnieniowym ekspresem do kawy, lodówką a w pomieszczeniu gospodarczym jest pralka. Jest też salon z kominkiem i taras, z którego zejście prowadzi do dużego, aż 25-arowego, ogrodzonego ogrodu ze stawem, w którym goście mogą łowić pstrągi. Jest wiata z miejscem na ognisko, grill i wędzarnia. Obiekt ma wi-fi.
- Nasz dom jest psiolubny – podkreślają dodatkowo prowadzący to miejsce, którzy mieli tu gości nawet z siedmioma psami. Możecie tu też liczyć na pomoc transporcie czy na dworzec PKP czy na lotnisko, gospodarze dysponują bowiem dwoma autami: pięcio i siedmioosobowym.
A że syn gospodarzy sam jest zapalonym rowerzystą, to w Domku nad Stawem macie dostęp do sprawdzonego źródła informacji, na temat możliwości eksplorowania całej okolicy. Nie ma co się zatem zastanawiać, rezerwujcie miejsce!
REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.
Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki
