Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
14/08/2023 - 14:55

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

Marzy się Wam poszaleć na rowerze, pozwiedzać, pokonywać górskie szlaki a potem po prostu zaszyć się w przytulnym i kameralnym miejscu? Mamy dla Was idealne rozwiązanie – to „Achimówka” w Szczawniku, czyli nasz kolejny przystanek z cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: The Lake House w Znamirowicach? I wszystko jasne

Szczawnik w gminie Muszyna położony jest na wysokości 520-600 metrów nad poziomem morza. To właśnie w tej miejscowości znajduje się Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla posiadająca najdłuższy w Polsce oświetlony stok narciarski oraz najdłuższą w kraju czteroosobową kolejkę krzesełkową.

Najważniejszym zabytkiem Szczawnika jest Cerkiew pw. św. Demetriusza, którą można oglądać obecnie, zbudowana została w 1841 r. Są tu też wyjątkowe kapliczki, w tym Kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z XIX wieku. A jeśli już jesteśmy przy zabytkach sakralnych, to nie przegapcie możliwości obejrzenia Cerkwi św. Jakuba w pobliskim Powroźniku, którą w 2013 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i Kwatery „Arkadia”, niczego tu Wam nie zabraknie

W samym Szczawniku i całej okolicy jest bardzo dużo naturalnych źródeł wody mineralnej, które położone są na głębokościach od 150 do aż 3000 metrów! Najważniejsze szczawnickie źródło - ujęte w Małopolskim Szlaku Wód Mineralnych - to Zdrój „Za Cerkwią” zlokalizowany jest w centrum miejscowości Szczawnik, około 50 m za cerkwią. To woda zawierająca bardzo wysokie stężenie - sięgające aż 2642 mg/decymetr sześcienny - składników stałych. Czerpać z tego źródła można bez ograniczeń.

Z wyjątkowo ciekawych atrakcji przyrodniczych polecamy też mofety. Najszybciej dojedziemy do nich z Muszyny kierując się na Złockie. Po przejechaniu około 1 km skrzyżowanie z drogowskazem „ Do Mofety”- skręcamy w prawo i zaczynamy powoli wspinać się pod górkę dojeżdżając do Mofety  imienia Profesora Henryka Świdzińskiego, która jest chłodnym wyziewem  wulkanicznym, z wydobywającym się dwutlenkiem węgla,  który powoduje tym samym powstawanie bąbelków.  Mofeta ta znajduje się przy drodze, na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie w gminie Muszyna.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

Bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich atrakcji i tras oraz szlaków rowerowych Muszyny znajdziecie w publikacji Muszyna, gdzie turystyka rowerowa łączy się z agroturystyką! Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi

Nie zapominajmy jednak o pobliskiej Krynicy-Zdroju i jej nie lada rowerowych gratkach, a dokładniej o możliwości wjazdu z rowerem kolejką na Jaworzynę Krynicką i wieży widokowej Azoty. Jeśli chodzi o Jaworzynę, macie tu do wyboru dwie opcje – tylko sam wjazd albo wykupić od razu bilet w górę i w dół. Ta druga opcja wychodzi taniej. I pamiętajcie, że trasa rowerowa do góry liczy sobie pięć kilometrów. Jeśli wjedziecie gondolą na górę a będziecie chcieli zjechać na rowerze, to macie do wyboru dwie opcje – możecie zjechać pod kasy kolejki albo w okolice parku linowego przy Czarnym Potoku. Z Jaworzyny przez Runek dojedziecie do piwniczańskiej Bacówki nad Wierchomlą. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Łąckie Zacisze, na które góry masz ochotę? Bo stąd wszędzie blisko

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

W przypadku Azotów możecie albo tylko skorzystać z kolejki i wjechać z rowerem na szczyt, na którym stoi licząca sobie aż 49,5 metrów wieża widokowa i tylko pojeździć po pobliskich graniach lub połączyć to ze zdobyciem wieży.

Teraz przejdźmy do samej „Achimówki”, która usytuowana jest w bardzo kameralnym miejscu, ale jednocześnie 600 metrów od dolnej stacji „Dwie Doliny”. Do dyspozycji gości są pięcioosobowe studio i 3 pokoje dwuosobowe z łazienkami oraz wspólna, w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią oraz wygodnie urządzony taras widokowy. Na terenie „Achimówki” jest chata grillowa a cały obiekt jest ogrodzony i monitorowany. „Achimówka” ma też wi-fi i parking dla gości. Po sąsiedzku znajduje się duży plac zabaw dla dzieci.

DANE KONTAKTOWE:

Achimówka

Szczawnik 55D,33-370 Muszyna

tel. +48 505 243 320

e-mail: [email protected]

www.achimowka-pokoje.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu