Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
26/04/2024 - 11:05

Gdzie pojechać na weekend? Baw się dobrze na Sądecczyźnie!

Niedługo weekend majowy. Być może to jeden z najpiękniejszych weekendów w roku, kiedy przyroda budzi się do życia, zachęcając do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Dla tych, którzy pragną odetchnąć świeżym powietrzem, odkryć nowe miejsca, bądź powrócić w te ulubione, Sądecczyzna oferuje niezapomniane atrakcje.

Nie każdy ma możliwość wyjazdu na zagraniczną majówkę, ani nawet pobytu nad Bałtykiem, gdzie ceny w tym okresie szczególnie rosną. Na szczęście w rejonach malowniczej Sądecczyzny i bliskich okolicach znajduje się wiele uroczych miejsc, gdzie można się wybrać nawet na jednodniową wycieczkę. 

Krynica-Zdrój - punkty widokowe i zdrowa woda

Krynica-Zdrój, znana jako perła polskich uzdrowisk, zachwyca nie tylko swoimi walorami leczniczymi, ale także malowniczymi widokami i bogatą ofertą rekreacyjną. Na weekend majowy warto wybrać się na spacer po pijalni wód mineralnych, odwiedzić Park Zdrojowy z zachwycającymi alejami i fontannami, oraz wybrać się na wycieczkę kolejką gondolową na górę Parkową, skąd rozpościera się przepiękna panorama Tatr i Beskidu Sądeckiego.

Inną atrakcją, stosunkowo nową jest wieża widokowa o wysokości 49,5 metrów ze ścieżką w koronach drzew, o unikatowej drewnianej konstrukcji. Do punktu startu ścieżki przyrodniczej, prowadzącej na wieżę można się dostać wyciągiem Słotwiny Arena. Z Krynicy-Zdrój również można się wybrać pieszo lub wyciągiem na Jaworzynę Krynicką, skąd rozpościerają się piękne widoki. Na Jaworzynie w dniach 1-4 maja czekają na Ciebie extra atrakcje.  Są to m.in. wycieczki biegowe, rowerowe, czy krajoznawcze wraz z przewodnikiem. Również można wziąć udział w zajęciach jogi. Przewidziano też warsztaty kulinarne dla dzieci, degustację tradycyjnych potraw czy wspólne grillowanie. Wszystkie atrakcje są bezpłatne przy zakupie biletu na kolejkę gondolową. Szczegóły znajdziesz na stronie: jaworzynakrynicka.pl. 

Rytro - zamek i adrenalina

Rytro to urokliwa miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim, idealna dla miłośników aktywnego wypoczynku. W okolicach Rytra znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze doliny i wspaniałe widoki. Warto odwiedzić ruiny zamku w Rytrze, który stanowi wspaniały punkt widokowy na okoliczne tereny. Z Rytra można podejść do okolicznego schroniska Cyrla. Dla fanów adrenaliny znajduje się tam park linowy ABlandia.

Muszyna - wody i parki

Muszyna to niewielka miejscowość z pięknym rynkiem i położona u podnóża Beskidu Sądeckiego, znana głównie z krajobrazów i walorów leczniczych. Warto tu odwiedzić niedawno wyremontowany zamek, Park Zdrojowy z unikalnymi gatunkami roślin oraz urokliwą Pijalnię Wód Mineralnych.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu polecamy także wyprawę na pobliskie szlaki turystyczne, m.in. na Wierchomlę, skąd roztacza się przepiękny widok na panoramę Beskidu Sądeckiego. Dla tych, którzy od wycieczek górskich wolą zwykłe spacery, Muszyna oferuje piękne Ogrody Sensoryczne (Ogrody Zmysłów) i Ogrody Biblijne. 

 W Muszynie w sobotę 29 kwietnia w godz. 11.00 do 17.00 odbędzie się 15. Jarmark Muszyński na placu przed Dworem Starostów w Muszynie. W programie przewidziana jest rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Sądeckiego Rycerstwa Zakonu Świętej Kingi. Na uczestników czekają też występy kapel, warsztaty ceramiczne i garncarskie dla dzieci i dorosłych, prezentacje rękodzieła artystycznego twórców z Polski i Słowacji, wybijanie dukatów muszyńskich oraz warsztaty łucznicze.

Piwniczna-Zdrój - stolica polskiego biegania

Piwniczna-Zdrój to kolejne uzdrowisko w regionie Sądeckim, słynące z bogactwa wód mineralnych oraz urokliwych terenów. W okolicach Piwnicznej warto odwiedzić Rynek, Park Zdrojowy i Pijalnię Artystyczną. Piwniczna leży nad rzeką Poprad i można dojechać do niej z Nowego Sącza ścieżką rowerową Velo Dunajec (bardzo malownicza trasa).

Miejscowość leży zaledwie 3 km od granicy słowackiej, więc można sobie zrobić spacer do naszych sąsiadów (i tym samym spędzić majówkę również za granicą kraju). Warto odwiedzić tam również Park Węgielnik-Skałki z platformą widokową, wybrać się na Kicarzl odpocząć na Nakle, gdzie corocznie we wrześnu odbywa się Festiwal Biegowy oraz Festiwal Lachów i Górali lub skorzystać ze spływu Doliną Popradu (końcowy przystanek znajduje się w Rytrze). 

Rożnów - magia jeziora

A może Rożnów? To malownicza miejscowość położona nad zalewem Rożnowskim, idealna na rodzinny wypad na łono natury. W okolicach Rożnowa można spacerować po malowniczych trasach pieszych, wypożyczyć kajak lub rower wodny, czy też zrelaksować się na jednej z licznych plaż nad zalewem. Dla miłośników historii warto odwiedzić również zamek w Rożnowie, który stanowi interesujący zabytek architektury obronnej.

Czorsztyn - rowery nad jeziorem

Znany przede wszystkim z zamku, Czorsztyn to niewielka miejscowość położona nad Jeziorem Czorsztyńskim, otoczona malowniczymi wzgórzami i lasami. To doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, turystyki pieszej oraz rowerowej. W okolicach Czorsztyna znajduje się również zamek w Niedzicy, który stanowi ważny punkt na szlaku architektury obronnej, oraz zapewnia fantastyczne widoki na okoliczne tereny. Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn. 

Szczawnica - bogactwo Pienin

Szczawnica to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce, położone u podnóża Pienin. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla osób poszukujących zarówno relaksu, jak i aktywnego spędzania czasu. Warto wybrać się na spacer brzegiem rzeki Dunajec, wybrać się na wycieczkę tratwą przez Pieniny, czy też spróbować swoich sił na pobliskich trasach rowerowych lub pieszych. Wizyta w Pienińskim Parku Narodowym, spacer wzdłuż malowniczej przełomowej doliny Dunajca, z widokiem na majestatyczne Trzy Korony, to niezapomniane doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody. 

Nowy Sącz może być doskonałą bazą wypadową do opisanych wyżej miejsc na jednodniowe wycieczki. Jeżeli mieszkasz na Sądecczyźnie, zapewne w wielu z nich już byłeś. Jednak są to tak piękne miejsca, że spokojnie można je odwiedzać minimum raz w roku. 

([email protected]) © Materiał chroniony prawem autorskim; źródło: mynaszlaku.pl/ gazetakrakowska.pl, zdjęcia: pexels.comDziękujemy za przesłanie błędu