Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
01/08/2023 - 15:45

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Łąckie Zacisze, na które góry masz ochotę? Bo stąd wszędzie blisko

Tym razem, w kolejnym odcinku cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” zabieramy Was do gminy Łącka a dokładnie do Zarzecza i Łąckiego Zacisza. I już możemy Was zapytać, na które góry macie ochotę? Beskid Sądecki czy Pieniny? Bo stąd wszędzie blisko.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Apartamenty Piwniczna, rozgość się w centrum przygody

Zacznijmy od samego Zarzecza, bo samej historii tego miejsca warto poświęcić kilka słów. Dlaczego? Bo początków osadnictwa w tym miejscu można szukać już drugiej połowie XIII. Wtedy Zarzecze należało do tzw. klucza wsi klasztornych. Na stronach gminy Łącko można znaleźć też informację, że -  W 1673 r. po zwycięstwie Jana Sobieskiego pod Chocimiem, osadzono w Zarzeczu jeńców tureckich. Oni to, według tradycji, pierwsi rozpoczęli uprawiać ziemniaki. Dziś na ziemi łąckiej nazwisko „Turek" należy do bardzo popularnych. Kilku z nich w XIX w. studiowało na Uniwersytecie Jagiellońskim, co w owym czasie było ewenementem.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Łąckie Zacisze, na które góry masz ochotę? Bo stąd wszędzie blisko

W pobliskich Maszkowicach czeka na Was Góra Zyndrama. Są tu pozostałości kamiennej fortecy z czasów, kiedy w starożytnym Babilonie rządził Hammurabi. Jak podkreślają archeolodzy - wyjątkowość Góry Zyndrama polega na tym, że w tej części Europy udało się odkryć pozostałości kamiennych fortyfikacji z XVIII wieku p. n. e. To coś naprawdę unikatowego. Takich budowli, tak zaawansowanych i z takiego surowca próżno szukać w Europie poza basenem Morza Śródziemnego. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Dulakówka – domek na każdą pogodę w Piwnicznej-Zdroju

W Łącku też, tuż przy rzece Dunajec znajduje się skatepark, pumptrack, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, ławki, stoły i altany, miejsce na rozpalenie ogniska. W strefie rekreacji można też rozłożyć swoje namioty na nocleg.

Warto też odwiedzić Górę Modyń. Góra ta nazywana jest też Górą Zakochanych. Niedawno na szczycie wzniesienia oddano do użytku nową wieżę widokową.

Teraz słów kilka o walorach turystycznych okolicy. Sercem gminy Łącko jest Dunajec, wzdłuż którego macie do dyspozycji trasę rowerową VeloDunajec, którą dojedziecie aż do Krościenka skąd już rzut beretem do Szczawnicy, skąd możecie eksplorować Pieniny – tu jest wąwóz Homole, słynna Biała Woda. Ba – kierując się z Krościenka na Nowy Targ skręcacie w lewo na Hałuszową i po chwili jesteście u wejścia na szlak na Trzy Korony albo możecie dojechać do Sromowców Niżnych i przez kładkę dostać się do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Łąckie Zacisze, na które góry masz ochotę? Bo stąd wszędzie blisko

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Malowane Wierchy w Gładyszowie to miejsce tętniące tradycją

Przez kładkę nad Dunajcem w Kadczy przebijecie się na teren Starego Sącza i kierując się w prawo w stronę Gołkowic Górnych a potem przez Skrudzinę na Gaboń, macie otwartą drogę na Przehybę z cudowną panoramą Beskidu Sądeckiego. Wcześniej, na tej samej trasie, w Skrudzinie wystarczy skręcić w lewo i przez Przysietnicę przebijecie się na DK 87 a stąd w Barcicach wepniecie się w trasę EuroVelo i już możecie śmigać na zamek w Rytrze a po drodze zahaczcie o platformę widokową na Woli Kroguleckiej. Wszystko zależy od Waszych chęci i możliwości kondycyjnych.

A jaka jest oferta „Łąckiego Zacisza”? - Z myślą o Państwa wygodnym pobycie, każdy domek jest w pełni wyposażony i przygotowany do codziennego użytkowania w wysokim standardzie. Nasze domki mogą pomieścić do 6 osób, zapewniając wystarczającą przestrzeń dla rodzin, grup przyjaciół lub par. Oferują one wyjątkową atmosferę i przytulność, które sprawią, że poczujesz się jak w domu, jednocześnie otaczając Cię naturalnym pięknem – opisują gospodarze. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Buczynowa Dolina, magia otuliny Magurskiego Parku Narodowego

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Łąckie Zacisze, na które góry masz ochotę? Bo stąd wszędzie blisko

- Nasze domki zlokalizowane są około 30 km od zjazdu z drogi ekspresowej S7 w okolicach Lubnia. Zapraszamy do naszych całorocznych domków w Zarzeczu, gdzie natura, komfort i atrakcje turystyczne tworzą harmonijną mieszankę dla niezapomnianego i udanego wypoczynku – zachęcają.

I trudno odmówić im słuszności, zatem do zobaczenia w Zarzeczu!

DANE KONTAKTOWE:

Łąckie Zacisze

Zarzecze 104, 33-390 Łącko

tel. +48 575 451 709

e-mail: [email protected]

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu