Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
28/07/2023 - 18:20

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Malowane Wierchy w Gładyszowie to miejsce z tradycją

Są takie miejsca na mapie turystycznej, których gospodarze wyjątkowo mocno podkreślają swoją tożsamość kulturową i pieczołowicie kultywują tradycję. Tak właśnie jest w Malowanych Wierchach w Gładyszowie. Zabieramy Was tam w ramach projektu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Gładyszów jest małą wioską w Beskidzie Niskim, położoną u podnóża Magury Małostowskiej. To teren powiatu gorlickiego, który kiedyś zamieszkiwali licznie łemkowie. Przed wjazdem do samego Gładyszowa stoją dwujęzyczne tablice z nazwą: polską i łemkowską. Wieś słynie ze stadniny koni huculskich, Szlaku Architektury Drewnianej, zabytkowych cerkwi, cmentarza wojskowego z okresu I wojny światowej,  ale także ze skansenu łemkowskiego.

Stadnina Konic Huculskich „Gładyszów” w Regietowie jest największą stadniną koni tej rasy na świecie. Hucuły, niewielkie konie górskie, to najstarsza z polskich ras, najprawdopodobniej jest mieszanką genetyczną różnych typów koni m.in. tatarskich, orientalnych, arabskich i tureckich. Z uwagi na wyjątkową cierpliwość i łagodność konie huculskie są wykorzystywany w hipoterapii, czyli rehabilitacji poprzez jazdę konną i kontakt ze zwierzęciem. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa na wzgórzu, te widoki mówią same za siebie

W Gładyszowie znajduje się też prywatny skansen, w którym zachowała się rekonstrukcja tradycyjnej zagrody łemkowskiej. Zabudowa gospodarsko-mieszkalna ma niemal sto lat, pochodzi z 1922 roku. Zabytkowa zagroda składa się z „chyża”, czyli budynku mieszkalno-gospodarczego, studni z żurawiem, młyna wiatrakowego, kieratu, dwóch spichlerzy. Każde z pomieszczeń wyposażone jest w dawne sprzęty i narzędzia.  Izba mieszkalna posiada gliniany piec do wypiekania chleba i podpłomyków, a w jednym ze spichlerzy odtworzono tradycyjną olejarnię do produkcji oleju lnianego metodą sprzed stu lat. W skansenie zgromadzono też komplet narzędzi i sprzętu do obróbki lnu, włącznie z wózkiem do kręcenia powrozów i warsztatem tkackim.

Z Gładyszowa macie bardzo blisko do dwóch wyjątkowych uzdrowisk. Pierwsze z nich to Wysowa-Zdrój. To zagłębie wód mineralnych. Wody te doskonale wspomagają leczenie układu pokarmowego - wrzodów żołądka i dwunastnicy, schorzeń dróg żółciowych a nawet zaparć. Jednocześnie mają zbawienny wpływ przy kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych. Są bardzo korzystne dla cukrzyków, dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Stymulują też układ immunologiczny, podnoszą ogólną odporność organizmu. Są doskonałe w smaku. Niektórzy mówią o nich, że są łagodne albo „mięciutkie". W sumie na terenie uzdrowiska jest aż 14 ujęć. Kolejnych wód można posmakować w Pijalni Wód Mineralnych. To wody ze źródeł Henryk, Franciszek, Anna, Józef II/Słone oraz wspominane już – Józef. 

Trochę dalej jest Wapienne, którego powietrze idealnie wpływa na poprawę samopoczucia przy problemach z układem oddechowym i astmą. W tutejszym sanatorium możecie skorzystać z kąpieli w wyjątkowych wodach o bardzo szerokim zakresie działania leczniczego. Kiedyś leczyli się tutaj żołnierze Napoleona, dziś Wy możecie skorzystać z dobrodziejstw źródeł Marta i Kamila. 

Jak już tu będziecie, nie przeoczcie rezerwatu skalnego Kornuty, który zbudowany jest z grubych ławic piaskowca magurskiego. Innym szlakiem dotrzecie wprost do Diablego Kamienia w Foluszu. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa na wzgórzu, te widoki mówią same za siebie

W Wapiennym jest też niesamowita wieża widokowa, wieża Ferdel. Konstrukcja ma prawie 25 metrów. Wznosi się tuż poniżej szczytu Ferdel (648 m n.p.m). Do tarasu, na którym może przebywać jednocześnie kilkanaście osób prowadzi 110 schodów. Ale naprawdę warto je pokonać, bo ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Beskid Niski a przy odpowiedniej pogodzie i widoczności można stąd zobaczyć nawet Tatry.

Jak dotrzeć do wieży? Są aż cztery możliwości: z Wapiennego - szlakiem zielonym, z miejscowości Rozdziele – szlakiem zielonym a potem niebieskim, z Bartnego – szlakiem żółtym a potem zielonym i z Folusza – szlakiem czarnym a potem zielonym.

Rowerem po wypoczynek po sądeckiej wsi: z Tabaszówki w Mochnaczce Niżnej zabierzecie wyjątkowe wspomnienia

W całej okolicy Gładyszowa znajdują się też zabytkowe cerkwie i kościoły, z których część – w Kwiatoniu, w Brunarach Wyżnych, Sękowej, Owczarach i Binarowej - wpisana jest na listę UNESCO a wszystkie znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej.

W Gorlicach z kolei zajrzyjcie do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza z ekspozycją na temat wydobycia ropy w tej okolicy. W końcu to w Gorlicach zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Tu też dowiecie się wiele na temat bitwy pod Gorlicami, jednej z przełomowych bitew na froncie I wojny światowej. Jest też Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena. Dalej jest Biecz, średniowieczne miasto królewskie, które zasłynęło m.in. z przywileju kształcenia katów. 

Zajrzyjcie też do skansenu w Szymbarku i tutejszego kasztelu, najpiękniejszej tego typu budowli renesansowej budowli w Polsce i w Europie. Zresztą wystarczy rzut oka na mapę i sami przekonacie się, że możliwości zwiedzania i aktywnego wypoczynku jest tu bez liku.

Tym, którzy lubią wypoczywać nad wodą polecamy Zalew Klimkówka. 

W samych Malowanych Wierchach czeka na Was pięć pokoi z łazienkami i balkonami. - Dla naszych małych gości przygotowaliśmy szereg udogodnień, udostępniamy m.in. wanienkę do kąpieli, przewijak, krzesełko do karmienia, podgrzewacz do butelek i deserków, podest do umywalki czy nakładkę na toaletę. Posiadamy również wygodne łóżeczka ze szczebelkami. Mamy dużo zielonej i bezpiecznej przestrzeni wokół domu. Dzieci mogą bawić się w berka i biegać do woli, grać w gry zespołowe, mamy kilka piłek oraz rakietki do badbintona. Za domem w ogrodzie plac zabaw z dużą trampoliną, domkiem i zjeżdżalnią, huśtawkami oraz ścianką wspinaczkową, jest tu także piaskownica - zachęcają gospodarze. 

Rowerem po wypoczynek po sądeckiej wsi: Leśny Dwór, blisko wszędzie i wszystko co do wypoczynku potrzebne na miejscu

Pod wiatą są piłkarzyki i stół do ping ponga. Można też pograć w piłkę nożną, siatkówkę. Malowane Wierchy mają też saunę. Gospodarze prowadzą małą wypożyczalnię rowerów górskich. Jest serwis i miejsce obsługi rowerzysty a w sumie do Waszej dyspozycji jest 15 rowerów w każdym rozmiarze. 

- Nasz dom jest świetnym punktem startowym do wycieczek rowerowych w tej części Beskidu Niskiego. Można zaplanować pętle o różnym stopniu trudności i długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Trasy biegną asfaltem, drogą szutrową ale też szlakiem górskim. Dlatego najlepiej sprawdzają się u nas rowery górskie z przerzutkami. Mamy mapy, przewodniki rowerowe, chętnie sami podpowiemy gdzie pojechać i co zobaczyć. Rowery możemy doposażyć m.in. w linki, kaski, foteliki do przewozu dzieci. Jeśli przywieziesz swój sprzęt to nie martw się, mamy zamykany garaż, w którym Twój rower będzie bezpieczny - podkreślają w Malowanych Wierchach. 

Teraz słów kilka o tutejszej kuchni. - Bliska jest nam idea gotowania w stylu slow food. Proponujemy smaczną domową kuchnię, która jest energetyczna, prosta i zdrowa, ponieważ po części wykorzystujemy to co nam się udało „wyhodować", ale też korzystamy z produktów, które pochodzą od innych gospodarzy, co przekłada się na jakość i smak podawanych dań, które pozbawione są oczywiście ulepszaczy smaku. 

Rowerem po wypoczynek po sądeckiej wsi: Chata pod Przehybą, przyjemność na wyłączność

- Naszą specjalnością jest czerwony barszcz oraz ruskie pierogi (zlepieńce), które podajemy z rydzami zbieranymi w okolicznych lasach. Oj tak, pierogi podbijają Wasze serca! Serwujemy także potrawy kuchni łemkowskiej, które są dla nas ważne. To właśnie ich smak wpisuje się w dziedzictwo kulinarne i kulturowe naszego regionu. Poza tym możemy śmiało powiedzieć, że to właśnie łemkinie były prekursorkami idei less waste w kuchni, nie marnowały jedzenia, umiały planować gotowanie i wykorzystywać  produkty tak by nic się nie marnowało. Styl życia less waste jest dla nas niezwykle ważny nie tylko w kuchni. Jeśli chcecie, to na specjalne życzenie możemy wam przygotować dania wegańskie, bezglutenowe i wegetariańskie.

I teraz wisienka na torcie – gospodarze Malowanych Wierchów prowadzą też pasiekę i oferują najróżniejsze skarby z ula: miód, pierzgę oraz wyroby z wosku pszczelego a dodatkowo organizują warsztaty pszczelarskie.

Nie ma się co zastanawiać – do zobaczenia w Gładyszowie.  

DANE KONTAKTOWE:

Agroturystyka Malowane Wierchy

Sylwia i Albert Pach

Gładyszów 52; 38-315 Uście Gorlickie

tel.: +48 694 914 985

e-mail: [email protected]

www.malowanewierchy.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki







Dziękujemy za przesłanie błędu