Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
12/07/2023 - 12:05

Z Tabaszówki w Mochnaczce Niżnej zabierzecie wyjątkowe wspomnienia

Jeśli w czasie urlopu stawiacie na pełną swobodę w organizacji dnia, komfort i intymność, to doskonałym wyborem będzie Tabaszówka w Mochnaczce Niżnej. I to właśnie tu zabieramy Was w ramach cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Zacznijmy od tego, że już sama Mochnaczka Niżna to wyjątkowo ciekawe miejsce położone w Beskidzie Niskim w gminie Krynica-Zdrój. Przed Akcją Wisła zamieszkiwali ją przede wszystkim Łemkowie. Dziś została po nich cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII niesamowitym ikonostasem wewnątrz, która od 1951 użytkowana jako kościół parafialny rz.-kat. pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejna pamiątka po łemkowskiej bytności, również z kompletnym ikonostasem, to drewniana kaplica pw. Narodzenia Bogurodzicy w 1787 roku a ufundowana przez tutejszego, ówczesnego proboszcza greckokatolickiego. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Domki na Górce w Wierchomli Małej idealne dla miłośników rowerów i gór w jednym

Z Mochnaczki Niżnej macie też bardzo blisko do Tylicza. W tej miejscowości też czekają na Was dwa niesamowite zabytki. Pierwszy to drewniany kościół parafialny z 1612 roku pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, którego wartość w pełni oddaje fakt, że zarejestrowany jako zabytek pierwszej klasy. Drugi tylicki zabytek, to kiedyś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana a dziś kościół Obiekt wybudowano w 1743 roku a w środku nadal jest zachowane wyposażenie cerkiewne. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: zdobądź szczyt Jaworzyny a odpocznij w Krynickiej Kolibie

W Tyliczu jest też słynna Golgota, wieża z drogą różańcową wykonana z kamieni z okolicy i przywiezionych ze 120 miejsc na świecie.
W Tyliczu nie możecie przegapić możliwości posmakowania tutejszych wód mineralnych. Badanie smaków tylickich wód - w sumie jest ich w okolicy około 35 - warto zacząć od Tyliczanki – Źródła Zdroju Głównego. To szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-żelazista, której smak według miejscowych zmienia się w zależności od pory roku i pogody. Jak mówią miejscowi, woda ta najsmaczniejsza jest przy słonecznej, letniej pogodzie, gdy temperatura sięga około 30 stopni Celsjusza. Dzięki doskonałej wręcz proporcji cennych pierwiastków wodę tę poleca się przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka oraz przy anemii i niedokrwistości. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: „Polana Piorun” to iście piorunujący zestaw atrakcji dla każdego

W zasięgu macie Krynicę-Zdrój, gdzie czekają na Was kolejne atrakcje łącznie z kolejką, która wwiezie Was na Górę Parkową. Rzut beretem jest kolejka gondolowa, którą nawet z rowerem możecie wjechać na Jaworzynę Krynicką a stąd graniami dostaniecie się przez Runek do Bacówki nad Wierchomlą. Cała ta trasa gwarantuje wręcz niezapomniane widoki. Zobaczycie niesamowitą przestrzeń Beskidu Sądeckiego z Radziejową, Gorce z Turbaczem, słowacką część Tatr, Małe Pieniny.

Z Mochnaczki Niżnej, przez Muszynkę, dojedziecie na Słowację. Zresztą popatrzcie na mapę i sami zobaczcie, jakie możliwości daje to miejsce. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: bajkowa Agroturystyka w Dolinie w uzdrowiskowym Żegiestowie

Teraz słów kilka o Tabaszówce. Jak opisują sami gospodarze: -  Tabaszówka to 3 rodzinne domy stoją na szczycie całkiem stromego wzgórza. W każdym 2 apartamenty z osobnymi wejściami. Oznacza to że w każdym domku mogą swobodnie spać 2 rodziny, a każda ekipa będzie miała niezależne wejścia i odrębne strefy relaksu z ogrodem i własnym miejscem do grillowania.

Do Waszej dyspozycji jest plac zabaw dla dzieci z ogródkiem owocowym, gdzie maluchy mogą zjeść ekologiczne owoce prosto z krzaczków, jest basen. Na terenie Tabaszówki jest też wi-fi. W czterech domkach są kominki. Są miejsca parkingowe.

- Nasze domy sprzyjają rodzinnej atmosferze, tutaj każdy może zostać szefem kuchni, krytykiem kulinarnym i degustatorem. Wszystkie apartamenty mają w pełni wyposażone kuchnie (lodówka, piekarnik, zmywarka, ekspres do kawy lub kawiarka, czajnik, toster) i duży rodzinny stół. Posiłki możecie też przygotować na grillu stojącym przy tarasie - podkreślają prowadzący Tabaszówkę.

Tym samym Tabaszówka zapewnia Wam pełną autonomiczność i swobodę w organizowaniu dnia. Do zobaczenia.

DANE KONTAKTOWE:

Tabaszówka

Mochnaczka Niżna 145, 33-380 Krynica Zdrój

tel.:+48 504 510 654

e-mail:[email protected]

www.tabaszowka.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu