Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
06/07/2023 - 13:50

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: bajkowa Agroturystyka w Dolinie w uzdrowiskowym Żegiestowie

Wiecie, że jest taka anegdota, że nasz wielki tenor Jan Kiepura kupił ziemię w Krynicy-Zdroju i tam wybudował Patrię, bo go nie było stać na zakup działki w Żegiestowie? I właśnie do niezwykłego Żegiestowa, a dokładniej do Agroturystyki w Dolinie w tej miejscowości, zabieramy Was dzisiaj w ramach cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Żegiestów to miejsce wręcz bajkowe. Zacznijmy do kilku słów na temat historii tego miejsca. Przed wojną Żegiestów, którego uzdrowiskowa historia zaczęła się w 1864 roku, tętnił życiem. Jego sercem był luksusowy Dom Zdrojowy, w którym ponoć wykorzystywano do balneoterapii miedziane wanny. Zjeżdżał się tu establishment z całej Europy. Po dziś dzień krąży wspomniana przez nas anegdota o Janie Kiepurze.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: „Polana Piorun” to iście piorunujący zestaw atrakcji dla każdego

Niestety. Prosperitę tę przerwała wojna a w 1947 roku uzdrowisko w Żegiestowie zostało upaństwowione. Pięć lat później powstało przedsiębiorstwo Uzdrowisko Żegiestów, przekształcone w 1976 roku w Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich z siedzibą w Krynicy, obejmujące Krynicę, Piwniczną i Żegiestów ale jeszcze w latach 70. XX wieku w uzdrowisku wypoczywało 15 tysięcy osób rocznie, ale kolejne ośrodki zaczęły podupadać. Jak mówią miejscowi, wszystko przez to, że skończyła się era wczasów pracowniczych. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Domki na Górce w Wierchomli Małej idealne dla miłośników rowerów i gór w jednym

Sam Dom Zdrojowy popadł w ruinę. Już w 2001 roku spadkobiercy przedwojennej spółki Żegiestów-Zdrój rozpoczęli starania o odzyskanie majątku zdrojowego. Ostatecznie w 2015 roku, po unieważnieniu nacjonalizacji, majątek spółki zwrócono spadkobiercom a ci w większości sprzedali go braciom Cechini, którzy obecnie Dom Zdrojowy przywracają do świetności. Okolica, również za sprawą innych, prywatnych pensjonatów, znów zaczyna żyć.

A na dowód, że piękne to będzie życie, wystarczy zajrzeć do odnowionej już pijalni wody mineralnej Anna, która znajduje w głąb po lewej stronie Domu Zdrojowego i do której dojdziecie drogą prowadzącą z DW 971 prowadzącą obok kościoła. Źródło Anna jest pierwszym źródłem leczniczej wody w tym nadpopradzkim uzdrowisku i działa od 1846 roku i nosi imię na cześć żony Jakuba Ignackego Medweckiego, pierwszego właściciela uzdrowiska. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Leśny Dwór, blisko wszędzie i wszystko co do wypoczynku potrzebne na miejscu

Co jeszcze można powiedzieć o Żegiestowie? Trzymając się drogi prowadzącej koło ośrodka Wiktor, zostawiając ośrodek po prawej stronie, dotrzecie nad Poprad, na plażę, na której można pogrillować czy zrobić ognisko. Po drodze macie pasiekę, z której możecie kupić miód. Drugie zejście nad Poprad, gdzie też można wypocząć, znajdziecie idąc dalej prosto tą drogą koło opuszczonych ośrodków po lewej. Pamiętajcie, tak dla formalności, bo przecież poruszać się będziecie przede wszystkim pieszo albo na rowerze: tu jest zakaz wjazdu dla aut. Wszędzie soczysta zieleń lasów Doliny Popradu.

Jako ciekawostkę powiemy Wam też, że po drugiej stronie Popradu, już tej słowackiej, naprzeciwko Żegiestowa jest mała elektrownia wodna, której część widać z polskiego brzegu. Na naszym brzegu znajdziecie też tablicę informacyjną z danymi technicznymi tej elektrowni.

Polecamy Wam spacer ścieżką przyrodniczą w Łopacie Polskiej, czyli ściśle uzdrowiskowej części Żegiestowa. Tylu ptaków nie usłyszycie nigdzie indziej. Więcej informacji na temat Żegiestowa znajdziecie na jego stronie internetowej zegiestow.pl 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: zdobądź szczyt Jaworzyny a odpocznij w Krynickiej Kolibie

Co czeka na Was trochę dalej? Dzięki DW 971 dojedziecie stąd absolutnie wszędzie – do Muszyny, Do Krynicy-Zdroju a w drugą stronę do Piwnicznej-Zdroju, Rytra, Starego Sącza i Nowego Sącza. Żegiestów ma też stację PKP, na której zatrzymują się pociągi łączące Dolinę Popradu ze Słowacją. I powtórzmy to, co pisaliśmy już w poprzednich odcinkach naszego cyklu: ta okolica jest pełna najróżniejszych atrakcji, są baseny (Radwanów w Piwnicznej-Zdroju, Muszyna, Krynica-Zdrój), zamki (Rytro i Muszyna), cerkwie (Powroźnik), bezcenny klasztor w Starym Sączu, pumptracki, cała sieć tras rowerowych Aqua i Euro Velo z przystankami, z których część ma miejsce na grilla i stacje serwisowe dla rowerów. Z Żegiestowa macie też blisko do Wierchomlii, gdzie jest kolej krzesełkowa, która wwiezie Was z rowerem do góry a stąd otwarta droga do Bacówki nad Wierchomlą i graniami przez Runek na Jaworzynę Krynicką. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Świetlana, brama do piwniczańskich skarbów

Przejdźmy do samej Agroturystyki w Dolinie. - Naszym celem jest łączenie standardów hotelowych z cenami godnymi agroturystyki – podkreślają gospodarze. Do dyspozycji gości jest 5 pokoi, każdy w innym stylu: „romantyczny”, „cesarski”, „morski", „rodzinny 2+1”, „rodzinny 2+2”

Ośrodek oferuje lekcje jazdy na nartach z instruktorami, opiekę przewodnika na szlakach - od spokojnych wycieczek pieszych aż po ekstremalne zjazdy rowerowe, jazdę na quadzie po górach, spływy kajakowe, zajęcia artystyczne dla dzieci.

- Atutem naszego miejsca jest duża kuchnia, stołówka i gościnność. Wszystkie posiłki przygotowujemy codziennie z wysokiej jakości produktów (w tym ekologicznych, bardzo często własnej produkcji), gwarantując tym samym świeżość oraz domowy smak naszych potraw. W cenie każdego noclegu zapewniamy Państwu solidne śniadanie, które serwowane jest w formie bufetu – zachęcają prowadzący podkreślając, że można tu też liczyć na posiłki wegetariańskie.

Ważne. Zjeść tu też mogą osoby, które w ośrodku nie nocują. Pamiętajcie o tym, jak zgłodniejecie na szlaku w okolicy. I jeszcze jedno: - Macie czworonożnego członka rodziny? U nas poczuje się jak w raju! – zapewniają gospodarze.
To co? Widzimy się w Żegiestowie, miejscu, o którym marzył Jan Kiepura!

DANE KONTAKTOWE:

Agroturystyka w dolinie

Żegiestów 111a, 33-370 Muszyna

tel. +48 18 471 71 38, +48 509 758 884

e-mail: [email protected]

www.agroturystykawdolinie.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki







Dziękujemy za przesłanie błędu