Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/11/2022 - 08:40

Ponad sto tysięcy zakażeń w jeden tydzień! I nie chodzi o koronawirusa

Te budzące grozę statystyki dotyczą grypy. Ministerstwo zdrowia bije na alarm. Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano ponad 100 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Ponad 400 osób z tego powodu trafiło do szpitala. Grypa przypuściła też z atak na nasz region.

Ból mięśni i stawów, łamanie w kościach i wysoka gorączka. To typowe objawy zarazy,  która przypuściła na nas atak.  I nie chodzi o koronawirusa, ale o grypę. Ministerstwo zdrowia alarmuje! Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano ponad 100 tys. zachorowań i  podejrzeń  zakażenia chorobą, która lekceważona, podoobnie jak Covid,  potrafi wyprawić ludzi na tamten świat.

czytaj też Czy jest między nimi zmowa cenowa na węgiel? Wzięli pod lupę składy opałowe

Tak Grypa atakuje na Sądecczyźnie 

 Ze statystyk małopolskiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej wynika, że od pierwszego do siódmego listopada  lekarze w całym województwie zdiagnozowali 7 tysięcy  658 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.  W Nowym Sączu i powiecie takich przypadków było 162.  Jeszcze większą grozę budzą dane , które obejmują okres od początku roku. W całej Małopolsce  na grypę zachorowało  258 476 osóc. W Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim ponad tysiąc. Blisko 80 osób z naszego regionu trafiło do szpitala.

Tak często kończą ci, którzy dolegliwości lekceważą i próbują chorobę „przechodzić”. Jednak nieleczona grypa może się skończyć poważnymi powikłaniami - ostrzegają lekarze.  

- Przy grypie konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych. Do tego trzeba też zażywać witaminy. Najlepiej jednak wybrać się do lejarza, żeby nie doprowadzić do powikłań, takich jak na przykład zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Przede wszystkim wskazany jest odpoczynek. Najlepiej jednak grypę wyleżeć w łóżku – mówiła  w rozmowie z  „Sądeczaninem”  Ewa Kurzeja, lekarza internistę z przychodni w Nawojowej, są niezmienne.

Resort zdrowia zachęca do tego, żeby szczepić się na grypę. Dla przykładu zrobił to szef resortu Adam Niedzielski.  

Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie?

Jak wskazują specjaliści,  każde szczepienie, również to przeciwko grypie, jest świetnym "nauczycielem" dla naszego układu immunologicznego. W pewnym stopniu bowiem naśladuje infekcję, przez co uczy naszą odporność, jak walczyć z prawdziwym, groźnym dla naszego zdrowia wirusem w przyszłości.

Szczepienie zmniejsza też ryzyko powikłań pogrypowych, takich jak zapalenie płuc, zaostrzenie chorób przewlekłych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Co więcej, ogranicza transmisję wirusa grypy i chroni osoby szczególnie narażone na powikłania grypowe, jak diabetycy, chorzy z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, z astmą czy chorobami onkologicznymi.

 czytaj też Dom i bankowe konto. Ile zarabia pani skarbnik na miejskiej posadzie

Szczepienie przeciwko grypie dodatkową bronią w walce w czasie pandemii

Jak wskazują eksperci, przeciw grypie szczególnie warto zaszczepić się w okresie pandemii, przed zbliżającą się kolejną falą zachorowań. Oprócz zmniejszenia ryzyka koinfekcji grypi i koronawirusa, szczepienie przeciw grypie może ułatwić różnicowanie zachorowań na grypę i COVID-19, a choroby te w swojej początkowej fazie trudno od siebie odróżnić.([email protected]) fot,jm







Dziękujemy za przesłanie błędu