Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
24/03/2019 - 10:25

Onkolodzy mają coraz lepszą "broń", ale walczą z coraz silniejszym "wrogiem"

Medycyna jest jedną z bardzo prężnie rozwijających się dziedzin nauki, a onkologia zrobiła w ostatniej dekadzie niewyobrażalny skok do przodu. Wraz z rozwojem tej dziedziny medycyny pojawiły się innowacyjne terapie onkologiczne. Dzięki nim poszerzają się płaszczyzny leczenia chorych.


Z lek. med. Robertem Bakalarzem, kierującym oddziałem Onkologii Klinicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i zarządzającym sądeckim Centrum Onkologii rozmawia Iga Michalec

Innowacyjne terapie onkologiczne - już sama nazwa jest intrygująca. Czy to współczesna "broń" onkologów w leczeniu chorób nowotworowych?

- W pewnym sensie TAK. Po te innowacyjne terapie sięga współczesna onkologia, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Na przestrzeni ostatniej dekady nastąpił niewyobrażalny postęp w dziedzinie medycyny, którą reprezentuje. Postęp tak ogromny, że obecnie lekarze onkolodzy, dzięki specjalistycznym badaniom, dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej mogą zaglądnąć w głąb komórki nowotworowej. To co mówię, proszę mi wierzyć, nie jest czymś wirtualnym. To dzieje się naprawdę. Muszę zaznaczyć, że w zakres innowacyjnych terapii onkologicznych wchodzi zarówno terapia celowana molekularnie jak i metody leczenia z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego sprzętu (na przykład pochodne radioterapii), jak również łączone metody leczenia. Te metody leczenia są powszechnie znane, ale obecnie uważa się, że przyszłością współczesnej onkologii jest medycyna personalizowana.

Medycyna personalizowana?

- Już wyjaśniam. Terapia personalizowana wiąże się z ogromnym rozwojem biologii molekularnej. Obecnie lekarzom onkologom, dzięki badaniom genetycznym udaje się dociec, jaka jest przyczyna tego, że określony nowotwór rozwija się u takiego, czy innego chorego. Słowem, jakie ten nowotwór ma zaburzenie genetyczne. Kiedy udaje się znaleźć taką zmianę genetyczną występującą tylko w komórkach nowotworowych danego pacjenta, to lekarze onkolodzy mówią wówczas o znalezieniu celu molekularnego. Jeśli już wiemy z jakim "wrogiem" mamy do czynienia, niezbędne jest znalezienie "amunicji" - czyli odpowiedniego, personalizowanego pod danego pacjenta leku, który po podaniu, precyzyjnie uderzy w cel, jakim są komórki nowotworowe.

Czyli jest to terapia celowana?

- Dokładnie tak. Dla chorego dobierany jest, można powiedzieć  "indywidualny" lek do rodzaju nowotworu, na który cierpi, a mówiąc jeszcze precyzyjniej do zmiany genetycznej nowotworowej komórki występującej u chorego (do celu molekularnego). Tak więc medycyna personalizowana jest celowana do określonego guza, do jego kodu genetycznego. Trzeba bowiem wiedzieć, że rak rakowi nie jest równy. U jednych pacjentów lek celowany na określony kod genetyczny w danym guzie  zadziała. U innych pacjentów, u których guz ma inny kod genetyczny podawanie takiego leku mija się z celem.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)