Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
23/04/2024 - 17:15

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim pacjentom dogodził. Jak to zmienić?

JAK EFEKTYWNIE ZARZĄDZAĆ PLACÓWKĄ MEDYCZNĄ? – wokół tego tematu skupi się właśnie dyskusja w trakcie jednego z trzech paneli zbliżającego się wielkimi krokami XI Seminarium O Zdrowiu Sądeczan.

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim pacjentom dogodził. Jak to zmienić?

To właśnie oni: najlepsi z najlepszych lekarze i przychodnie w naszym subregionie. Wskażcie następnych

- Skuteczne kierowanie placówką medyczną to zadanie, które wymaga od menadżera posiadania odpowiednich kwalifikacji i kompetencji. W przypadku podmiotów medycznych zarządzanie to nie tylko osiąganie celów ale również racjonalne wykorzystywanie zasobów czy ograniczenie ryzyka. Wartość usług medycznych nieustannie pozostaje w tyle za realnymi kosztami potęgowanymi przez wzrost inflacji, co sprawia, że placówki medyczne napotykają trudności w pokryciu kosztów związanych z rosnącymi cenami energii czy zakupem materiałów medycznych. Jak efektywnie zarządzać ograniczonymi zasobami? – tak dyskusję zapowiadają organizator seminarium czyli Fundacja Sądecka.

Ale to bardzo formalne ujęcie problemu. Dlaczego? Bo by zrozumieć jego skalę, trzeba pamiętać, że z roku na rok wzrasta ilość pacjentów zmagających się z chorobami, które z racji skali już określa się mianem chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nowotworów, miażdżycy, otyłości, zaburzeń kardiologicznych, depresji itp. A jednocześnie nasz system zdrowotny odczuwa coraz większy deficyt kadry medycznej począwszy od pielęgniarek do lekarzy wysoko wyspecjalizowanych szczególnie w kierunku onkologii. 

Opieka koordynowana: lekarz rodzinny ma zastąpić kardiologa czy endokrynologa?

Następne, ogromne wyzwanie dla przychodni to tzw. opieka koordynowana. Z początkiem października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana polega na objęciu pacjenta chorego przewlekle, powyżej 18 roku życia, pozostającego w leczeniu POZ, kompleksową opieką medyczną.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadzi pogłębiony wywiad, przeanalizuje posiadane wyniki badań  i w razie potrzeby, zleci dodatkowe oraz oceni aktualny stan zdrowia i ustali wraz z pacjentem indywidualny plan działania. Będzie również kierował i konsultował stan zdrowia pacjenta z innymi specjalistami, pielęgniarką i dietetykiem. Ponadto zajmie się profilaktyką i edukacją pacjenta w zakresie wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii. 

Bezpłatne badania profilaktyczne. Miasteczko Zdrowia podczas XI Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan”

W praktyce wprowadzenie tego systemu wymaga od placówek medycznych przemodelowania systemu pracy czy nawet zatrudnienia dodatkowych osób do jego obsługi. A tu brak zazwyczaj środków nawet na gwarantowane dla pielęgniarek i lekarzy podwyżki.

Inna rzecz, że kolejne reformy służby zdrowia wcale nie ułatwiają w organizacji stabilnego działania szpitala – niezależnie od jego statusu – czy przychodni. Jak poradzić sobie z tym gąszczem komplikacji? Opini specjalistów w tej dziedzinie, praktyków z kadr zarządzających i samych lekarzy będzie można posłuchać już 20 maja w siedzibie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych (ul. Kościuszki 2) w Nowym Sączu podczas XI Seminarium O Zdrowiu Sądeczan.

Patronat honorowy nad XI Seminarium O Zdrowiu Sądeczan objęli Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel. 

([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu