Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
06/05/2024 - 17:40

Jak dbać o higienę jamy ustnej i unikać problemów stomatologicznych?

Higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł przez całe życie. Regularne dbanie o zęby i dziąsła może zapobiec wielu problemom stomatologicznym, takim jak próchnica, choroby dziąseł czy przedwczesne wypadanie zębów i dolegliwości bólowe. Dzięki odpowiednim nawykom higienicznym można cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale także ogólnym dobrym stanem zdrowia.


Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów


Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to podstawa utrzymania higieny jamy ustnej. Warto wykorzystywać miękkie lub średnie szczoteczki, które nie podrażniają dziąseł, oraz pasty do zębów zawierające fluor. Pasty wybielające mogą podrażniać dziąsła w przypadku nadwrażliwości, dlatego osobom z tym problemem odradza się ich stosowanie.  Szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty, aby zapewnić dokładne usunięcie resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Powinno się szczotkować zęby ruchem wymiatającym — z góry na dół (w przypadku górnych zębów) i z dołu do góry (w przypadku dolnych zębów). W przypadku szczoteczki elektrycznej wystarczy ją przytrzymać na każdym z zębów. Główkę szczoteczki należy przyłożyć do powierzchni zębów pod kątem 45°.


Używanie nici dentystycznej


Nici dentystyczne są niezbędnym narzędziem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, gdzie szczoteczka nie sięga. Regularne używanie nici dentystycznej pomaga usunąć pozostałości pokarmowe i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Najlepiej z nici dentystycznej skorzystać jeszcze przed szczotkowaniem. 


Płukanie jamy ustnej


Płukanie ust odpowiednim płynem do płukania może wspomóc higienę jamy ustnej poprzez eliminację bakterii oraz odświeżenie oddechu. Warto jednak pamiętać, że płukanie ust nie zastępuje szczotkowania zębów i stosowania nici dentystycznej, ale może być uzupełnieniem codziennej rutyny.


Zdrowa dieta


Zdrowa dieta bogata w świeże owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste wspomaga nie tylko ogólny stan zdrowia, ale także stan jamy ustnej. Unikanie nadmiernego spożycia słodyczy i słodkich napojów oraz picie odpowiedniej ilości wody może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy i innych problemów stomatologicznych. Najgorzej na stan zębów wpływają słodkie produkty, które trzymamy w ustach przez dłuższy czas np. lizaki i cukierki. Należy również uważać na barwiące napoje, których częste picie może negatywnie wpłynąć na biel zębów. Szczególnie korzystnie na zęby wpływa wapń (produkty mleczne), witaminy D, C i A oraz fosfor (otręby pszenne, soja, orzechy). Dieta sprzyjająca zdrowym zębom może być również uzupełniona o brokuły. Oprócz wapnia brokuły zawierają także koenzym Q10, który chroni przed poważną chorobą dziąseł, jaką jest paradontoza.


Regularne wizyty u dentysty


Regularne wizyty kontrolne u stomatologa są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Powinny się odbywać minimum co pół roku. Dentysta może zdiagnozować ewentualne problemy stomatologiczne we wczesnym stadium oraz przeprowadzić profesjonalne oczyszczenie zębów, usuwając płytkę nazębną i kamień nazębny. Usuwanie wczesnej próchnicy nie jest tak bolesne jak uporanie się z problemami, gdy zaniedba się stan jamy ustnej. Na szczęście na terenie Sądecczyzny nie brakuje dobrych stomatologów, ze wcale nie tak odległymi terminami. Jednak wszelkie wizyty u dentysty będą zdecydowanie mniej bolesne i dotkliwe finansowo, jeżeli zastosujesz się do powyższych punktów higieny jamy ustnej, pamiętając o systematyczności. 

(źródło: https://aptekazawiszy.pl/artykuly/ktore-produkty-wzmacniaja-zeby-a-ktore-je-niszcza-sprawdz.html; https://www.domowystomatolog.pl/jak-prawidlowo-myc-zeby, https://www.hercka.pl/jak-myc-zeby-szczoteczka-elektryczna-jak-robic-to-prawidlowo/, grafika: pexels.com) ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu