Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
28/05/2024 - 20:35

To się należy naszej skórze. Czym peeling różni się od scrubu?

Złuszczanie skóry to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak to jest ważne dla dobra skóry lub nie wie, jak prawidłowo zabrać się do tego rytuału. Dlatego czas dowiedzieć się prawdy o dobroczynnym wpływie złuszczania na stan skóry. A także poznać kosmetyki, które temu służą.

Ulga dla pracowitej skóry

Nasza skóra pracuje dzień i noc. Rzadko ją za to doceniamy i nagradzamy. I tak jak każdy z nas, po pracowitym tygodniu potrzebuje odpoczynku, skóra potrzebuje odnowienia - zrzucenia starego naskórka, by mogła oddychać.

Skóra nieustannie wytwarza komórki odpowiedzialne za produkcję substancji wiążących wodę oraz uszczelniających płaszcz lipidowy. Po wykonaniu swojej funkcji obumierają i się złuszczają, a na ich miejsce powstają nowe. Cały cykl trwa około 28 dni, jednak wiek, spowolniony metabolizm, stres i zanieczyszczenia środowiska sprawiają, że proces ten wydłuża się, co niekorzystnie wpływa na naszą skórę. W tym momencie pomocny staje się peeling, który przyspiesza złuszczanie martwego naskórka.

Jak działają peelingi?

Złuszczanie obumarłych komórek skóry, usuwanie zanieczyszczeń z twarzy oraz odblokowywanie ujść gruczołów łojowych to szczególnie ważne kwestie dla osób z cerą trądzikową. Ale peelingi w gruncie rzeczy służą każdemu, niezależnie od rodzaju skóry. W efekcie ich stosowania skóra jest dogłębnie oczyszczona i przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Może wtedy wchłonąć maksymalną ilość substancji aktywnych, które regenerują, nawilżają i odbudowują ją od środka. Poprawiają i wyrównują koloryt skóry, nadając jej świeżości i zdrowego wyglądu. Dodatkowo pobudzają ją do wytwarzania nowych komórek i regeneracji. 

Rodzaje peelingów 

Najbardziej popularne peelingi do domowego użytku to: enzymatyczny, drobnoziarnisty i gruboziarnisty.

Peeling enzymatyczny zalecany jest dla cery wrażliwej, problematycznej. Nie podrażnia skóry. Posiada składniki aktywne, które wnikają w głąb naskórka. Są to tzw. enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. W tym przypadku nie ma miejsca na mechaniczne pocieranie. Ten rodzaj peelingu można stosować 1-2 razy w tygodniu. Składniki, na które warto zwrócić uwagę to m.in. bromelaina z ananasa,  papaina z papai, łagodzący fugocel oraz nawilżający kompleks z kiełków pszenicy. 

Peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste to takie tradycyjne z mniejszymi lub większymi drobinkami, które przy pocieraniu skóry złuszczają martwy naskórek. Tego typu peelingi są bardziej zalecane do ciała niż twarzy (zwłaszcza gruboziarniste). W przypadku delikatnych skór mogą powodować podrażnienia. 

Istnieją jeszcze peelingi chemiczne, czyli kwasowe, jednak te przeprowadzane są głównie w gabinetach kosmetycznych. 

Czym się różni scrub od peelingu?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, scrub i peeling to nie to samo. Oczywiście oba kosmetyki są odpowiedzialne za złuszczanie naskórka i pełnią funkcję peelingującą. Jednak różnią się one konsystencją. Peelingi są delikatniejsze i łagodniej oddziałują na skórę, podczas gdy scrub ściera naskórek, działając bardziej intensywnie. Dzisiaj rzadko rozróżnia się te dwie nazwy, jednak profesjonalne nazewnictwo nadal uwzględnia tę istotną różnicę. W pielęgnacji skóry trądzikowej lub odbudowie wrażliwej skóry po zimie, nie powinno się stosować gruboziarnistych scrubów, które mogą podrażnić skórę. W takim przypadku zaleca się peelingi enzymatyczne. Natomiast do mocniejszego działania, na przykład na szorstką skórę łokci czy pięt, scrub będzie idealny.

Jak samemu wykonać peeling z domowych składników? 

Istnieje bardzo wiele możliwości na peelingi ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Jednym z nich jest peeling na bazie oleju kokosowego. Polega na zmieszaniu ze sobą składników, takich jak: 

  • 2 łyżki brązowego cukru
  • łyżka oleju kokosowego (najlepiej w temperaturze pokojowej)
  • ampułka witaminy E 

Te składniki łączymy ze sobą i masujemy nimi twarz. Peeling świetnie złuszcza, a dzięki zawartości naturalnych składników, minimalizujemy ryzyko alergii i podrażnień. Przykładem innego rodzaju peelingu może być połączenie fusów z kawy z ulubionym olejkiem lub żelem. 

Tego typu rozwiązania potrafią być równie skuteczne jak drogeryjne kosmetyki, a mogą okazać się tańszą i bardziej naturalną alternatywą.  Wiesz już wszystko na temat peelingów i złuszczania skóry? Czas, by poznać jej 5 sprzymierzeńców!

([email protected]) źródła: lagenko.pl/ doz.pl/ tolpa.pl/ fot. pexels.com







Dziękujemy za przesłanie błędu