Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
29/05/2024 - 20:30

Trening Umiejętności Społecznych - co to jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Trening Umiejętności Społecznych - brzmi obiecująco, ale czym jest naprawdę? Dowiedz się, na czym polega i komu jest dedykowany.

TUS to forma wsparcia dla dzieci i młodzieży realizowana poprzez zabawy i ćwiczenia w grupach. Dzięki Treningom Umiejętności Społecznych dzieci uczą się właściwych zachowań, które mogą później zastosować w codziennym życiu. Przede wszystkim nabywają umiejętność poprawnej komunikacji, poznają zasady przyjmowania i formułowania krytyki, rozpoznawania i kontrolowania emocji oraz współpracy opartej na wzajemnym szacunku. Zyskują także większą pewność siebie. W skrócie nabywają umiejętności, na których zależy rodzicom, aby mogły cieszyć się życiem i rozwijać się w pełni.

Trening Umiejętności Społecznych jest przeprowadzany w grupach. W trakcie spotkań uczestnicy doskonalą umiejętności komunikacyjne, uczą się asertywności, współpracy, empatii oraz innych kompetencji społecznych. Zdobywają także wiedzę na temat rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami, co jest bardzo potrzebne w codziennym życiu.

TUS wspiera nawiązywanie przyjaźni, wzmacnia poczucie własnej wartości oraz pomaga w przezwyciężaniu lęków. Zajęcia są prowadzone w formie psychoedukacji, rozmów, dyskusji i odgrywania scenek.

To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swoje kompetencje społeczne, lepiej radzić sobie w codziennych sytuacjach, wzmocnić wiarę w siebie, poznać swoje mocne strony, przełamać swoje lęki czy nawiązać nowe przyjaźnie.

Halina Czerwińska - trener TUS, psycholog, pedagog, Dyrektor Zespołu Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej OSTOJA wyjaśnia, dla kogo dedykowany jest tego rodzaju trening:  „TUS to warsztaty dla osób, które chcą przełamać bariery w komunikacji z drugą osobą. Często są to osoby nieśmiałe, które  boją się oceny społecznej, więc unikają kontaktów i spotkań z innymi. Czasami są  to osoby, które  nie mają pomysłu, na jaki temat mogłyby porozmawiać z kolegą czy koleżanką,  czekają więc, aż ktoś pierwszy się do nich odezwie.

Bywają też osoby po doznanych urazach rodzinnych czy społecznych (rozwód rodziców, wykluczenie lub alienacja  w klasie).  Na grupę TUS trafiają  również osoby z zaburzeniami rozwojowymi, np. spektrum autyzmu, w tym  zespół Aspergera, zaburzeniami lękowo-depresyjnymi, itp. Najczęściej dojmującym problemem jest niska samoocena, zmienność  nastrojów, ustawiczne odczuwanie pustki, samotności, przygnębienia, czy też bezsilności, a także niepokój czy też złość”.  

Wymienione wyżej problemy dzieci i młodzieży  zainspirowały Halinę Czerwińską do stworzenia  autorskiego programu terapeutycznego -  treningu umiejętności społecznych pod nazwą „Porozmawiajmy ze sobą”. Nazwa własna wskazuje na cel zajęć, którym jest nauczenie dzieci rozmawiania ze sobą i budowania bliskich, przyjaznych relacji. 

Podczas spotkań dzieci i młodzież uczą się:

  • jak budować pewność siebie i doceniać wartość siebie 
  • czym  jest asertywność i jak reagować asertywnie na zaczepki innych,
  • co to jest empatia, czyli jak słuchać i dać wsparcie drugiej osobie,
  • jak nawiązywać przyjaźń i jak rozwijać  przyjacielskie relacje,
  •  jak radzić sobie  z lękiem, stresem,
  • jak radzić sobie ze złością i przemocą ze strony innych?
  • jak zauważać mocne strony w innych i w sobie - jak chwalić 
  • co to jest inteligencja emocjonalna i jak ją rozwijać,
  • jak radzić sobie ze stresem - techniki relaksacyjne i wizualizacja
  • jak radzić sobie  z porażką.

Uwieńczeniem całości spotkań jest wspólna wycieczka w góry, która jest wspaniałą integracją i okazją do zastosowania  pozytywnej komunikacji.
Obecnie w tego typu treningu uczestniczą dzieci i młodzież klas I-VIII szkoły podstawowej i 1 grupa uczniów szkół średnich.

([email protected]), źródło: https://ostoja.szkola.pl/trening-umiejetnosci-spolecznych-3/







Dziękujemy za przesłanie błędu