Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
30/04/2016 - 05:05

Podegrodzie przygotowuje się do kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego

5 czerwca Papież Franciszek ogłosi Papczyńskiego świętym. Na ceremonię do Watykanu wybierają się setki pielgrzymów z Podegrodzia, ale to nie jedyne uroczystości związane z tym doniosłym faktem. O znaczeniu kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego i przygotowaniach do związanych z tym wydarzeniem podegrodzkich uroczystości rozmawiamy z Małgorzatą Gromalą, wójtem gminy Podegrodzie

Papczyński jest pierwszą osobą urodzoną na Sądecczyźnie, która zostanie wpisana w poczet świętych Kościoła Katolickiego. Dodajmy, urodzoną w Podegrodziu. Wiadomość o kanonizacji na pewno była bardzo radosną wiadomością dla podegrodzian?
To była bardzo radosna wiadomość. Mamy świętych związanych z Sądecczyzną, ale po raz pierwszy syn tej ziemi, wybitny myśliciel, spowiednik i społecznik zostanie świętym. W czasach, kiedy coraz trudniej o wzorce moralne i autorytety, możemy rozpowszechniać wiedzę o człowieku, który przerastał swoją epokę. Człowieka, który swoją postawą i życiem dawał przykład głębokiej wiary, miłości bliźniego i niesienia pomocy potrzebującym. Człowieka, którego myśli społeczne i polityczne powinny być drogowskazem dla wszystkich osób pełniących funkcje z wyboru, którzy mają służyć swoim społecznościom. Od wielu lat, dzięki inicjatywie księdza Józefa Wałaszka przypominamy postać błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, a od 5 czerwca 2016 roku – świętego.

Jak ważną postacią dla społeczności jest ojciec Stanisław Papczyński i w jaki sposób odbywa się jego kult w Podegrodziu?
Jak już wspomniałam od wielu lat wraz z księdzem Józefem Wałaszkiem przybliżaliśmy mieszkańcom gminy postać ojca Papczyńskiego. Wszystko rozpoczęło się kilkanaście lat temu. Byłam dyrektorem Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, a Krzysztof Gąsiorowski dyrektorem Gimnazjum. Przeprowadziliśmy wielomiesięczne działania przybliżające rodzicom i uczniom postać ojca Papczyńskiego. Organizowaliśmy konkursy wiedzy, pogadanki, wydaliśmy foldery. Finałem tych działań, 13 września 2003 roku, było nadanie obu szkołom imienia ojca Stanisława Papczyńskiego oraz przekazania sztandaru. Na uroczystość nadania imienia szkole przybył ze Stanów Zjednoczonych prowincjał Zakonu Marianów ksiądz generał Marek Garrow.

Papczyński znalazł miejsce w sercu podegrodzian zanim został beatyfikowany...
Od tego czasu z radością obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie postacią ojca Papczyńskiego, jego postawą życiową oraz jego dokonaniami. Ogłoszenie go błogosławionym 16 września 2007 roku, po blisko 250 latach starań, odebraliśmy jako dar od Boga. Teraz otrzymaliśmy kolejny. 5 czerwca błogosławiony ojciec Stanisław Papczyński zostanie ogłoszony świętym.

Święty Stanisław Papczyński już na trwale związał się z gminą Podegrodzie. Każdego 18 dnia miesiąca (pamiątka urodzin 18.05.1631 r.) po mszy św. wieczornej odbywają się nowenny do błogosławionego Papczyńskiego. Corocznie organizowane są Dni poświęcone błogosławionemu ojcu Papczyńskiemu. W tym roku będą one miały miejsce w dniach 14-15 maja. W ramach tych dni w parafii Podegrodzie odbędzie się festyn rodzinny. Każdego roku w gminie Podegrodzie organizowane są przeróżne konkursy, wystawy czy spektakle przygotowywane przez młodzież.

5 czerwca odbędzie się kanonizacja, 6 czerwca w Watykanie odbędzie się Ogólnoświatowe dziękczynienie za kanonizację. Czy z gminy wybiera się delegacja. Wiemy, że parafia zorganizowała pielgrzymkę...
Na uroczystości kanonizacyjne do Watykanu z gminy Podegrodzie wybiera się kilkaset pielgrzymów. Wybieram się tam razem ze skarbniczką gminy Agnieszką Pacholarz oraz radnymi. Nie zabraknie oczywiście Zespołu Podegrodzie.

Ale uroczystości kanonizacyjne nie zakończą się w Rzymie. 10 czerwca do Podegrodzia przyjadą biskupi i kardynałowie z całego świata, aby zobaczyć miejsce urodzenia świętego oraz wziąć udział w uroczystej mszy świętej. Oprócz tego hierarchowie kościelni odwiedzą Górę Kalwarię, miejsce wiecznego spoczynku Świętego oraz Licheń, siedzibę Zgromadzenia Ojców Marianów.

8 września szykuje się w Podegrodziu wielka uroczystość – Msza Święta Dziękczynna w rodzinnej miejscowości Ojca Stanisława, której przewodniczyć będzie biskup Andrzej Jeż. Znamy już szczegóły uroczystości?
Trwają prace przygotowawcze do obchodów uroczystości. Mszę w rodzinnej parafii o. Papczyńskiego w Podegrodziu 8 września o godzinie 18 będzie koncelebrował biskup naszej diecezji Andrzej Jeż. Jako Gmina aktywnie włączymy się w te uroczystości. Planujemy wydanie publikacji o Świętym Stanisławie Papczyńskim. Mam nadzieję, że będzie już gotowy film dokumentalny o życiu ojca Papczyńskiego.

Czy w gminie znane są przypadki cudów, uzdrowień za wstawiennictwem (modlitwy do)  Stanisława Papczyńskiego?
Dowodów na cudowne wstawiennictwo błogosławionego Papczyńskiego na całym świecie jest wiele. Potwierdzeniem tego są właśnie uroczystości kanonizacyjne.  W Podegrodziu nie ma oficjalnych potwierdzeń takich zdarzeń, ale znane są przypadki takiego wstawiennictwa, na przykład przypadek uzdrowienia mieszkającego w Podegrodziu chłopca chorego na białaczkę.  Według lekarzy nie miał on wielkich szans na przeżycie, jednak poprzez wstawiennictwo do błogosławionego chłopiec przeżył i prowadzi normalne życie. Takich opowieści jest jeszcze kilka. Najważniejsze, że dostaliśmy od losu postać godną do naśladowania, która może pomóc nam przejść przez życie.

Czy kult Papczyńskiego może stać się pomocny w przyciągnięciu do Podegrodzia pielgrzymów (turystów)? A sam święty może pełnić podobną rolę jak św. Kinga w Starym Sączu?
Myślę, że ważniejszy jest wymiar duchowy niż promocyjny. Ale oczywiście jest nam bardzo miło, że przy okazji nasza gmina może być miejscem odwiedzin nowych przybyszów. W wyniku procesu kanonizacji informacja o Świętym Stanisławie Papczyńskim na pewno dotrze do szerszego grona wiernych. Już teraz obserwujemy zwiększoną ilość wycieczek indywidualnych i grupowych. Na pewno podejmiemy działania, żeby uatrakcyjnić im pobyt w Podegrodziu.

Rozmawiał Janusz Bobrek
Fot. MIGA,  archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu