Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
26/04/2022 - 14:00

Wspomnienia Marii Zielińskiej z okrutnych czasów II wojny światowej

Mamy dla naszych Czytelników wyjątkową publikację - pamiętnik pełen wspomnień Marii Zielińskiej, która dorastała w czasach II wojny światowej. Jak zapamiętała okrutne czasy? Zachęcamy do lektury książki, która została zgłoszona do 10. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora.

- Książka pt. Z pamiętników Marii Matyldy Zielińskiej jest pamiętnikiem napisanym przez moją prababcię Marię Zielińską, przepisanym przeze mnie w niezmienionym kształcie, uzupełnionym jedynie o własne przypisy. Publikacja opisuje okres od 1 września 1939 roku do lutego 1942 roku - wyjaśnia w uzasadnieniu zgłoszenia książki do 10. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora autor publikacji, Bartłomiej Celewicz

W książce znajdziemy informacje o agresji niemieckiej na Polskę, o ucieczce ludzi przed frontem na wschód, a potem o ich powrocie, agresji sowieckiej i braku możliwości powrotu z terenów wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej po 17 września. Opisuje także terror niemiecki w czasie okupacji oraz to, jak wówczas wyglądało codzienne życie sądeczan. 

W publikacji wszystkie te wydarzenia zostały przedstawione z pozycji obserwatora, który stara się normalnie żyć i dorastać w niełatwych czasach. - Prababcia była wdową od 1930 roku, kiedy zmarł jej mąż Edward Zieliński, dr wszechnauk lekarskich. Był on postacią powszechnie znaną w Nowym Sączu. Po wyjeździe syna babci Tadeusza Zielińskiego na front zarząd dużą rodziną i całym posiadanym majątkiem spoczął na jej barkach - dodaje z podziwem autor. 

Pamiętnik nie opisuje dokładnie wydarzeń, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej, z uwagi na uzasadnioną obawę przed skutkami ewentualnej rewizji gestapo. - Po aresztowaniu przyjaciół w lutym 1941 roku babcia przestała pisać pamiętnik - wspomina autor. 

Obecnie za wschodnią granicą na Ukrainie toczy się wojna. Tysiące ludzi ucieka z zagrożonych wojną terenów na zachód, między innymi do Polski, która daje im schronienie. Książka może służyć jako refleksja i ostrzeżenie o okrucieństwie wojny. O tym, że tamta wojna przerwała normalne życie, pokrzyżowała przyszłość i plany tysięcy zwykłych ludzi, którzy stracili bliskich. Wojna zabrała im domy, dorobek życia, gospodarstwa i majątek. Tak samo, jak kiedyś wojna odebrała Marii Zielińskiej piękne lata życia. 

Rok pierwszego wydania książki: 2021. 









Dziękujemy za przesłanie błędu