Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
08/01/2024 - 20:05

„Siedem dni powszednich” Roberta Drobysza. Jakie są? Weź do ręki jego najnowszy tomik poezji

Pisanie jest dla niego odskocznią od rzeczywistości. Uwielbia literackie eksperymenty i dlatego nie trzyma się kurczowo jednego gatunku. O kim mowa? O Robercie Drobyszu, poecie, fraszkopisarzu i satyryku. Słowem postaci dobrze znanej pasjonatom poezji i literatury w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie.

Robert Drobysz jest autorem kolejnej książki, która została zgłoszona do XII Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. „Siedem dni powszednich” to fascynujący tomik poezji.

Czytaj także: Zamiast kluczy do wymarzonego M muszą czekać kilka miesięcy. Blok przy ul. 29 Listopada nadal w budowie

Autor ma w swoim dorobku pisarskim między innymi cztery opublikowane tomy wierszy: „Niemi szamani” (1996), „Haiku na patyku” (1998), „Odmienianie snów” (2001), „Siedem dni powszednich” (2023), ale także: zbiór humoresek „Absurdariusz polski” (2004) komedie „Wybuchowa dziewczyna” (2021), „Szefowa swojego kierownika” (2022) oraz „Fraszki o Leninie i pianinie” (2022). Drukował w licznych almanachach i antologiach literackich. Jego twórczość poetycką omawiał  m.in. prof. Bolesław Faron.

„Siedem dni powszednich” to tomik wierszy, który ukazał się drukiem w 2023 roku. Są to wiersze z lat 2000 – 2023.

- Robert Drobysz jest autorem regularnie podejmującym w swoich książkach tematykę dotyczącą Sądecczyzny. Tak też jest w najnowszym polsko-ukraińskim zbiorze poezji „Siedem dni powszednich”. Autor umieszcza lokalną tematykę  na szerokim tle. Pisze o tym tomie prof. Ignacy Stanisław Fiut: „Tomik Roberta Drobysza – to wiersze wyprowadzane ze skojarzeń i powstałe na poły ze skrzyżowania się jego podróży faktycznych oraz mentalnych po Wenecji, Beskidzie Niskim, Nowym Sączu i okolicach. Główną formą tych utworów są przede wszystkim liryki, ale i panegiryki, kiedy Poetę inspiruje krajobraz, ale i wspaniała architektura odwiedzanych miejsc i Sądecczyzny” – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia tomiku wierszy do konkursu.

Prof. Ignacy Stanisław Fiut notuje dalej: ”Podróżując natomiast po Sądecczyźnie przypomina znaną bitwę z I Wojny światowej pod Gorlicami, podziwia urok architektoniczny cerkwi w Sękowej, rozległe pola w okolicach Siar, ale i porozrzucane po połoninach szałasy i grupy strzelistych drzew stojących jakby w gromadach (…) Spoglądając w kierunku Dunajca jak przez mgłę widzi wlokący się cygański tabor, pewnie ciągnięty przez chude konie. Zatrzymuje się przed cerkwiami nawet w samym mieście.”

A Zbigniew Siatkowski dodaje: „że trudno poezji wyobrazić sobie te góry bez cerkiewek, bez wschodniego chrześcijańskiego rytu.

Czytaj także: Kultowa sądecka księgarnia likwidowana. Po prawie 30. latach!

Publikacja liczy 137 stron i zawiera dziewięćdziesiąt dziewięć wierszy. Książkę wzbogacają fotografie autora oraz grafiki Martyny Kurowskiej.

Książka została wydana przez Instytut Wydawniczy „Świadectwo” w Bydgoszczy.  Tłumaczenie na język ukraiński: Natalia Mizhygurska.

Redakcja: Stanisław Pastuszewski.

Skład, projekt graficzny, grafiki: Martyna Kurowska.

Czytaj także: Radny Michał Kądziołka: walka ze smogiem w Nowym Sączu to priorytet. To nie słowa, ale działania

O autorze:

Robert Drobysz od urodzenia mieszka w Nowym Sączu. Pracował jako arteterapeuta i dziennikarz. Jest poetą, prozaikiem, satyrykiem i fotografem. Utwory literackie drukował między innymi w Akancie, Bezkresie, Toposie, Protokole Kulturalnym, Twoim Dobrym Humorze, Super Expresie, Szpilażu oraz w licznych antologiach.

Jest laureatem I nagrody Szpilaża na felieton satyryczny oraz II nagrody w ogólnopolskim konkursie na wiersz o Kopalni Soli w Wieliczce. Autor został również wyróżniony w I Międzynarodowym Konkursie Poetyckim Wrzosowiska (Piwniczna - Zdrój 2004). Ostatnio zajął II miejsce w konkursie poetyckim „O Wieniec Akantu” ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant” w 2023 roku.

W roku 1990 Robert Drobysz zrealizował w Biurze Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, wspólnie z Ryszardem Miłkiem, głośną wystawę obrazów Józefa Czapskiego, która przyczyniła się do powrotu dzieł tego artysty do kraju. Był twórcą wystawy Bez cenzury - wydawnictwa II obiegu w latach 1976-1989 (Sądecka Biblioteka Publiczna, Nowy Sącz 2002).  Za prezentację „Nowy Sącz przez epoki - od średniowiecza do współczesności” galeria Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu została nagrodzony Laurem Turystycznym 2013. Fotografie publikuje także w prasie literackiej.

Drobysz jest znany jako animator życia literackiego na Sądecczyźnie. Organizował między innymi benefisy łemkowskich poetów z Krynicy-Zdroju – Władysława Grabana i Piotra Trochanowskiego, koncerty, spotkania autorskie z pisarzami i poetami. Autor wstępów i posłowi do licznych książek poetyckich.

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Tłumaczony na języki: słowacki, łemkowski, ukraiński i włoski.

([email protected], fot. Sądecka Biblioteka Publiczna, Małgorzata Majerczyk-Drobysz), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu