Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
08/11/2023 - 08:25

Ruszył XII Konkurs im. ks. prof. Bolesława Kumora. ZGŁOŚ autorów oraz książki o Sądecczyźnie

Jeszcze w uszach brzmią gromkie oklaski, jakie po ogłoszeniu werdyktu kapituły otrzymali laureaci XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora – Piotr Droździk i Paweł Cieślicki, jeszcze w uszach rozbrzmiewają ich podziękowania, jakie kierowali do organizatorów oraz czytelników, którzy na nich zagłosowali, a już rozpoczynamy kolejną - dwunastą edycję tego prestiżowego konkursu literackiego.

Czytaj także: Zapisz się na bezpłatną mammografię. Zadbaj o swoje zdrowie!

Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na „Książkę o Sądecczyźnie” i „Sądeckiego Autora” został ogłoszony po raz pierwszy w 2012 roku. Pierwszych laureatów poznaliśmy rok później.

Z każdą kolejną edycją konkurs, któremu patronuje nieżyjący już prof. Bolesław Kumor, jeden z najwybitniejszych nowożytnych historyków Kościoła, rozwijał się. Z każdym też rokiem rosła liczba zgłaszanych do niego książek o Sądecczyźnie, jak i sądeckich autorów.

Podczas ostatniej – jedenastej edycji konkursu – zostało zgłoszonych sześciu sądeckich autorów oraz 30 „Książek o Sądecczyźnie”.

W sumie w ciągu tych jedenastu lat różnego rodzaju instytucje, w tym kulturalne, stowarzyszenia, organizacje i prywatne osoby zgłosiły do konkursu 154 „Sądeckich autorów” i 303 „Książki o Sądecczyźnie.

Czytaj także: Nie żyje Lucyna Grzyb, znany lokalny przedsiębiorca. Udzielała się charytatywnie na rzecz innych

Dzisiaj wspomniany konkurs jest znany i rozpoznawalny nie tylko w Nowym Sączu czy na Sądecczyźnie, ale też znacznie szerzej poza Małopolską.

Przypomnijmy, że konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich ludzi pióra. Jego pomysłodawczynią jest Mariola Berdychowska, która jest zarazem przewodnicząca konkursowej kapituły.

Najwyższy czas ogłosić i rozpocząć kolejną – dwunastą już edycję konkursu.

Od dzisiaj (6 listopada) czekamy na zgłoszenia książek o Sądecczyźnie oraz sądeckich autorów. 

Konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest prestiżowym wydarzeniem o, jak już zaznaczyliśmy, wieloletniej tradycji, budującym tożsamość sądeczan i zachęcającym do sięgania po książki o naszej małej ojczyźnie.

Organizatorem konkursu jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” wraz z Fundacją Sądecką, a to literackie przedsięwzięcie wspierane jest przez portal i miesięcznik „Sądeczanin”.

Zgłodzenia do XII edycji konkursu przyjmujemy do 15 stycznia 2024 roku.

Zgłoszenia przyjmujemy w dwóch kategoriach:

„Książka o Sądecczyźnie” – w ramach tej kategorii można zgłaszać książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie, dzieła naukowe i popularnonaukowe, wydane w 2023 roku, podejmujące tematy związane z Sądecczyzną lub sądeczanami.

„Sądecki autor” – w ramach tej kategorii można zgłaszać autorów, którzy urodzili się lub mieszkają na terenie Nowego Sącza lub powiatu nowosądeckiego. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości literackiej danego autora.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy znajdujący się poniżej odpowiedni formularz, pobrać i wypełnić. 

Oprócz imienia i nazwiska autora, tytułu książki i roku jej pierwszego wydania w treści zgłoszenia należy w kilku zdaniach opisać, dlaczego – waszym zdaniem – konkretna książka lub autor zasługują na wyróżnienie w konkursie. W przypadku kategorii „Sądecki autor” zachęcamy również do opisania dorobku literackiego danego kandydata.

Zarówno opisy zgłoszonych książek, jak i sylwetki sądeckich autorów zostaną przedstawione na portalu Sądeczanin.info. Mile widziane będą także zdjęcia. Do przesyłania zgłoszeń konkursowych zapraszamy w szczególności wydawców.

bibliotekarzy, osoby reprezentujące instytucje kultury i samorządy lokalne, a także autorów i czytelników.

Zgłoszenia można przesłać drogą mailową na adres: [email protected] lub pocztą na adres: Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz. Jedna osoba może w każdej z dwóch kategorii dokonać maksymalnie 3 zgłoszeń.

Regulamin konkursu - TUTAJ

Formularz do pobrania „Sądecki Autor” TUTAJ - pobierz

Formularz do pobrania – „Książka o Sądecczyźnie”  - TUTAJ - pobierz

([email protected], fot. IM.), © materiał chroniony prawem autorskim.

Dziękujemy za przesłanie błędu