Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
02/02/2016 - 14:30

Nagroda ks. Kumora. Na szlaku Sanktuariów w regionie

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Prezentujemy publikację pt. "Na szlaku Sanktuariów ziemi sądeckiej, limanowskiej i gorlickiej" wydanej w ubiegłym roku przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Nowym Sączu.
Skromna objętościowa książeczka, właściwie broszura (68 stron) jest przewodnikiem po znanych i mniej znanych sanktuariach naszego regionu. Autorzy opisali:  
Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej w Szczyrzycu;
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej;
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu;
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej;
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku,
Sanktuarium Św. Kingi w Starym Sączu;
Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu;
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu;
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy;
Sanktuarium św.św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu;
Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej w Grybowie
Cerkiew Opieki Matki Bożej na Świętej Górze Jawor w Wysowej Zdrój;
Cerkiew pw. Świętej Trójcy w Gorlicach
Sanktuarium Pana Jezusa w więzieniu w Gorlicach;
Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance;
Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach.

Opracowanie tekstów - Joanna Szafran i Kamil Bieńkowski, który również wykonał barwne fotografie ipisywanych świątyń.  
Rzecz nieduża, ale cenna, dobre dla gości odwiedzających nasz region (coraz popularniejsza jest tzw. turystyka religijna), a i miejscowi dużo się z tej publikacji dowiedzą. Autorzy w syntetycznej formie kreślą dzieje sanktuariów naszego regionu, kultu cudownych, nierzadko koronowanych papieskimi koronami obrazów i figur, opisują zabytkowe wnętrza. Przy każdym sanktuarium jest też "metryczka" świątyni: dane teleadresowe, nazwisko proboszcz, czy kustosza, porządek nabożeństw, odpusty.
Obok znanych miejsc pielgrzymkowych jak Pasierbiec, Szczyrzyc, Tropie, czy Stary i Nowy Sącz na trasie sanktuarium znajduje się Dobra, "gorlicka Grabarka" w Wysowej, gdzie wyrósł las krzyży, a także m.in.  Kobylanka i Lipinki.  
Wydawcy, Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" z Nowego Sącza nie trzeba przestawiać: to już bardzo zasłużona placówka katolicka, organizator licznych konferencji, wykładów i warsztatów, a także jak się okazuje - wydawca popularnej literatury religijnej.     
--
Na szlaku Sanktuariów ziemi sądeckiej, limanowskiej i gorlickiej, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2015.
(HSZ)









Dziękujemy za przesłanie błędu