Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
26/01/2024 - 21:10

Leszek Migrała otrzymał Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora - Sądecki Autor 2023

W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju odbyła się wczoraj dwunasta konkursowa gala, w trakcie której ogłoszono już wyniki w kategorii Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora „Sądecki Autor 2023” Nagrodę tę otrzymał Leszek Migrała.

- Pozwolicie Państwo, że zacytuję Antoniego Kroha. „Epoka Gutenberga weszła w okres schyłkowy. Sens wydawania książek jest coraz bardziej wątpliwy. Może zaprzestać? Jeszcze tylko ta moja i już”. Szczęśliwie proszę państwa dla nas jest tak, że mam nadzieję, że tak myślą wszyscy autorzy.

Serdecznie Państwu tego życzymy, a wydawcom życzymy energii do współpracy z autorami i motywowania ich. Bo mamy nadzieję, że to, że państwo będziecie tworzyli i wydawali jest z pożytkiem nie tylko dla nasz, ale szczęśliwie także dla wszystkich przyszłych pokoleń – mówiła ogłaszając wyniki Mariola Berdychowska przewodnicząca kapituły konkursowej.

- Mam wielką przyjemność i zaszczyt jednocześnie przyjąć jakby pana Leszka Migrałę do tej wielkiej kumorowej rodziny. Dla mnie Leszek Migrała jest moim przyjacielem. Kim jest Leszek Migrała? To jest marka sama w sobie. Jeżeli weźmiemy cokolwiek, gdzie w stopce redakcyjnej jest widnieje jego nazwisko, to mamy absolutną świadomość pełnego profesjonalizmu – komentował w swojej laudacji zeszłoroczny laureat nagrody Piotr Droździk.

Do rąk nagrodzonego trafiła piękna statuetka i czek na 5 tysięcy złotych. - No cóż mogę powiedzieć. Pan Piotr przedstawił mnie, że z jednej strony jestem człowiekiem rzetelnym, bo te nasze publikacje, które zawsze wydaję z jakimś zespołem, są rzetelnej a z drugiej strony zarzuca mi wprowadzam czytelników w błąd wyprowadzając ich na jakieś niebotyczne szczyty. (…)

Dziękuję organizatorom tej dzisiejszej gali. Dziękuję za dostrzeżenie tego trudu, który był wkładany najpierw do redagowania „Almanachu sądeckiego” i później „Rocznika Sądeckiego” i teraz oczywiście „Studia Sądecjana”, które wydawane są przez Muzeum Ziemi Sądeckiej przy udziale, oczywiście, pana dyrektora Roberta Ślusarka, który stworzył możliwość, że ten rocznik może się normalnie, cyklicznie ukazywać – mówił nie kryjąc wzruszenia sam Leszek Migrała.

Kilka słów o zwycięzcy. Leszek Migrała to historyk. który może pochwalić się ogromnym dorobkiem twórczym. Leszek Migrała, pracujący obecnie w Muzeum Ziemi Sądeckiej jest wspaniałym badaczem dziejów Nowego Sącza, autorem wielu artykułów oraz publikacji książkowych poświęconych dziejom Nowego Sącza i ziemi sądeckiej.

Leszek Migrała od 1992 r. jest redaktorem naczelnym „Almanachu Sądeckiego”, od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego”. W latach 1993–2014 był przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Oddział w Nowym Sączu. W latach 2001-2004 był prezesem nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

Kapituła konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora 2023 wyłoniła laureatów. Poznamy ich jutro w Krynicy - Zdroju

Publikował m. in. w „Czasie Krakowskim”, „Dzienniku Polskim”, „Sądeczaninie”. Jest współorganizatorem różnych konferencji naukowych, wystaw i wieczorów literackich, badaczem dziejów regionalnych.

W 2016 roku Leszek Migrała jako redaktor katalogu pt. „Niepokalanki w Nowym Sączu: katalog wystawy październik - grudzień 2015” – praca zbiorowa, otrzymał nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. W 2020 r. Rada Miasta Nowego Sącza uhonorowała go Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” za jego dorobek naukowy. Szczegółowa relacja z uroczystości już niebawem. ([email protected] Fot.: TEK/IM) (c) Materiał chroniony prawem autorskim

Dziękujemy za przesłanie błędu