Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 lipca. Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
16/01/2024 - 09:55

„Łakome” Małgorzaty Lebdy to nie tylko książka, to literacka podróż pełna magii, emocji, której nie da się zapomnieć

Powieść „Łakome” autorstwa Małgorzaty Lebdy miała swoją premierę w 2023 roku. W niespełna dwa miesiące po premierze, „Łakome” doczekało się…kupna praw filmowych do powieści. Podczas spotkań autorskich promujących publikację, do autorki ustawiają się długie kolejki czytelników, którzy chcą zdobyć upragniony autograf i choć chwilę z nią porozmawiać. Powieść „Łakome” zyskała uznanie również poza granicami kraju (zainteresowania tłumaczy i wydawnictw z: Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Czech, Hiszpani, Holandii, Serbii…).

W powieści „Łakome” autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów i zachłanności na życie. „Łakome” to literatura piękna w najwyższym wydaniu. Fabuła w połączeniu z poetyckością słowa i wrażliwością autorki sprawiają, że o książce pamięta się przez długi czas. Na łamach powieści Małgorzaty Lebdy prezentowana jest miejscowość Maj. Jest to nawiązanie do Żeleźnikowej Wielkiej. Powieść przepełniona jest relacjami ze zwierzętami, ze sobą nawzajem, a także człowieka z chorobą. Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową.

- „Łakome” to literatura piękna w najlepszym wydaniu, która w sierpniu 2023 roku zagościła na półkach czytelników, rozpalając ich wyobraźnię i zdobywając serca swoją niezwykłą historią – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książkowej publikacji do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. - Autorka, Małgorzata Lebda, od samego debiutu zyskuje ogromne uznanie, podbijając serca czytelników na całym świecie.

Powieść „Łakome” stała się wyjątkowym fenomenem literackim, wędrując po Polsce w towarzystwie autorki. Spotkania z czytelnikami przyciągają tłumy.

W krótkim czasie od premiery, zostały zakupione prawa filmowe do powieści, dowodząc wyjątkowości tej historii. Autorka nie boi się eksperymentować ze stylem narracyjnym.

W „Łakome” przeplata swoje własne historie, umiejętnie wprowadzając czytelnika w sądeckie klimaty. Miejscowość Maj, choć fikcyjna, stanowi hołd dla rzeczywistej Żeleźnikowej Wielkiej. Powieść jest nie tylko opowieścią o ludziach, zwierzętach i chorobie, ale także mistycznym zanurzeniem w siłę żywiołów i zachłanność życia.

Wielowarstwowa fabuła, połączona z poetyckością słowa i wrażliwością autorki na naturę, czyni z „Łakome” arcydzieło literatury pięknej. Wydawnictwo Znak, zaskoczone sukcesem, dokonało dwóch dodruków w przeciągu pół roku od premiery. Empik uznał „Łakome” za jeden z najlepszych debiutów 2023 roku, a dziennikarz literacki Michał Nogaś czy Justyna Sobolewska z „Polityki” wskazują na powieść jako jedno z najważniejszych zjawisk literackich tego roku. Także Onet.pl uznał „Łakome” za jedną z najlepszych książek 2023 roku.

Małgorzata Lebda nie jest tylko uznaną autorką, ale także aktywną obrończynią przyrody. Zaangażowana w projekt "Przepływy dla Odry", siedzi nad strumykami w Beskidzie Sądeckim, oddając hołd naturze, która jest dla niej niezwykle bliska. Małgorzata Lebda mieszka na wietrznej grani na Sądecczyźnie, blisko natury i zwierząt, dzieląc się pięknem tego regionu w mediach społecznościowych.

„Łakome” to nie tylko książka, to literacka podróż pełna magii, emocji i refleksji, której nie da się zapomnieć.

Wit Szostak tak pisze o najnowszej powieści Magdaleny Lebdy: „Tę prozę trzeba czytać w skupieniu. Wtedy wrażliwość zostanie nagrodzona: pod powierzchnią historii ujawnią się tajemnice wiązania słów i sensów. To, co sprute przez rzeczywistość, Małgorzata Lebda tka na nowo w języku. „Łakome” to wspaniała i poruszająca opowieść o chorobie, ciele i naturze. Oraz o wielu innych ważnych sprawach.

Książkę zamykają źródła cytatów i spis treści. Na okładce znajdują się też krótka, zwięzła informacja o publikacji, jak i krótki biogram autorki. Publikacja liczy 303 strony, oprawa twarda.

Projekt okładki: Oksana Smygol

Na okładce: Amon Carter Museum of American Art., Fort Worth, Texas/domena publiczna

Zdjęcie autorki na okładce: Rafał Siderski

Redakcja: Dorota Gruszka

Redaktorka Prowadząca: Aleksandra Pietrzyńska

Opieka redakcyjna: Katarzyna Mach, Anna Szulczyńska

Korekta: Aleksandra Kiełczykowska, Katarzyna Onderka

Opracowanie typograficzne i łamanie: CreoLibro

Wydawca: Wydawnictwo Znak, Kraków 2023

Książka powstała dzięki Nagrodzie im. Adama Włodka przyznanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej.

[email protected], Fot. Wydawnictwo Znak.









Dziękujemy za przesłanie błędu