Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
15/02/2018 - 13:05

Grzegorz Olszewski – społecznik, sołtys Jazowska, historyk z wykształcenia

Grzegorz Olszewski jest historykiem z wykształcenia i pasjonatem Sądecczyzny, dwukrotnym laureatem Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. Autorem i współautorem cennych książek historycznych. Działa też na niwie społecznej. Od ubiegłego roku jest sołtysem Jazowska, miejscowości w gminie Łącko.

Młody historyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członkiem Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Od 2008 roku sukcesywnie opisuje dzieje Sądecczyzny.

Jest autorem wielu artykułów i publikacji historycznych, które ukazywały się m.in. w: „Roczniku Sądeckim”, „Almanachu Sądeckim, „Almanachu Łąckim”, „Almanachu Muszyny, w portalu Sadeczanin.info i miesięczniku Sądeczanin. Był członkiem redakcji „Almanachu Łąckiego w latach 2009-2012, a także Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w latach 1997-1999.  Prelegent na wielu konferencjach dotyczących historii Nowego Sącza i regionu m.in. Jazowska.

Grzegorz Olszewski napisał dzieje tej miejscowości. Zawodowo pracuje jednak w branży termoenergetycznej w Nowym Sączu.

W latach 2007-2012 współtworzył Zarząd Osiedla Kilińskiego w Nowym Sączu. Za działalność historyczną odebrał kilka wyróżnień. W 2012 r. za książkę „Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego” uhonorowany został dyplomem nowosądeckich oddziałów Związku Inwalidów Wojennych i Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W 2013 za tę samą książkę został laureatem nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego, przyznawanej za najlepszą publikację o Ziemi Sądeckiej w danym roku. W 2015 r. ponownie został wyróżniony tą samą nagrodą za książkę „Ziemia Sądecka; monografia historyczna administracji lokalnej”. W lipcu 2016 roku po raz trzeci odebrał nagrodę „Sądecczyzna” za przygotowanie redakcji pracy zbiorowej „Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I wojny światowej”.

Tego młodego, prężnie działającego historyka do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” zgłosił Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu.

- Grzegorz Olszewski jest autorem cennych książek m.in.: „Jazowsko. Dzieje wsi”, „Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego”, „Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej” – tak rekomenduje w formularze zgłoszeniowym młodego historyka prezes PTH w Nowym Sączu. – Jest też autorem rozdziałów w książkach: „Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939 – 1953”, „Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I wojny światowej” – redaktor pracy zbiorowej, która otrzymała Honorową Nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego w 2016 roku, „Z historią przez lata. Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu 1955-2015” (2015) oraz „Bierna obrona ludności cywilnej Nowego Sącza – zarys dziejów” (2017).

W kwietniu 2015 roku Grzegorz Olszewski został uhonorowany przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa Srebrnym Medalem Opiekuna Pamięci Narodowej. Starosta nowosądecki odznaczył go też Srebrnym oraz Złotym Jabłkiem Sądeckim. Jako ciekawostkę podać można, że G. Olszewski opiniował tekst uchwały sejmowej, mającej na celu obwołanie roku 2015 Rokiem Długosza.

IM, Fot. JB, źródło: własne, www.jazowsko.com.pl

Dziękujemy za przesłanie błędu