Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
16/01/2024 - 12:50

„El Roi”, powieść rozgrywająca się między błogosławieństwem, a przekleństwem

„El Roi” – powieść autorstwa Beaty Skrzypczak pretenduje do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. Publikacja wydana w ubiegłym roku została zgłoszona do tego prestiżowego konkursu i wspomnianej Nagrody w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Autorką książki jest Beata Skrzypczak, urodzona w Nowym Sączu, ale od lat związana z Nowym Sączem absolwentka translatoryki hiszpańskiej, od 2018 roku właścicielka marki „Opowiemci”.

- Książka „El Roi” jest idealnym kandydatem do nagrody w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Dzieło to głęboko zakorzenione jest w kulturze i historii Nowego Sącza, miasta o bogatej wielokulturowej przeszłości – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki Beaty Skrzypczak do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. – Przez pryzmat opowieści o Esterze, młodej Żydówce dorastającej w Nowym Sączu, czytelnik ma szansę doświadczyć unikalnego spojrzenia na miejsce, które przed wojną było mozaiką różnorodnych kultur.

Narracja Beaty Skrzypczak umiejętnie przeplata czasy i epoki odsłaniając tajemnice kształtujące losy trzech bohaterów. Powieść „El Roi” to nie tylko fascynująca opowieść o przeszłości, ale również studium wpływu historii na teraźniejszość.

Jak pisze Beata Skrzypczak w słowie od Autorki, wiele wydarzeń przedstawionych w tej książce to literacka fikcja, dzieło jej wyobraźni. Jednak inspiracją do napisania tej książki były wspomnienia jej babci. Książka ta nie jest autobiografią, ale zawiera wiele wspomnień z jej dzieciństwa w latach 90 – tych XX wieku, które pragnęła przybliżyć czytelnikom.

„Powieść Beaty Skrzypczak rozgrywa się w pół drogi między błogosławieństwem, a przekleństwem, jak każda z historii Narodu Wybranego – pisze Radek Rak. – Patrząc głębiej, można w historii Estery, Adeli i Jakuba dostrzec analogie do opowieści ze Starego Testamentu. Kto okaże się Abrahamem, a kto Izaakiem, kto Rachelą, a kto Leą, kto Jakubem, oszustem walczącym z samym Bogiem, a kto Kainem z krwią na rękach – tego dowiemy się dopiero w emocjonującym finale książki. Rodzinne historie skrywają tajemnice równie niepokojące co grobowiec starego cadyka Chaima Halberstama. Nade wszystko jednak jest to opowieść o jireh – o radości i smutku, o afirmacji życia i wszystkiego, co ono ze sobą niesie. I dobrego i złego”.

Książkę zamykają: słowo od Autorki, podziękowania oraz spis treści. Książka liczy 361 stron, oprawa twarda.

Redaktor inicjujący: Paweł Pokora

Redakcja: Małgorzata Piotrowicz

Korekta: Renata Kufirska-Biegajło

Skład: Klara Perepłyś-Pająk

Projekt okładki: Magdalena Wójcik

Zdjęcia na okładce o źródła ilustracji: matriyoshka, amid, vetre, dreamstudio/123rf

Zdjęcie autorki: archiwum własne

Retusz zdjęcia okładkowego: Katarzyna Stachacz

Redakcja techniczna: Kaja Mikoszewska

Producenci wydawniczy: Anna Laskowska, Magdalena Wójcik, Wojciech Jannasz

Wydawca: Marek Jannasz, Wydawnictwo Lira Publishing Sp. z o.o. Warszawa

[email protected], fot. Marek Jannasz, Wydawnictwo Lira









Dziękujemy za przesłanie błędu