Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
05/01/2024 - 20:50

„C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej…” To opowieść nie tylko o przepisach prawa i instytucji sądowniczej

„C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i Ludzie” – książka autorstwa Michała Wójcika jest następną publikacją zgłoszoną do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Monografia ta powinna zainteresować nie tylko sędziów, historyków oraz miłośników dziejów Beskidu Wyspowego.

Publikacja ukazała się drukiem w 2023 roku. Jej autor Michał Wójcik opisał funkcjonowanie C.k. Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej w latach 1883 – 1914. Monografia została wydana w 140. rocznicę powstania sądu w tej miejscowości. Jest pierwszym tomem galicyjskich dziejów miasta.

Czytaj także: Czapki z głów. Dla pani Julii bardzo ważny dzień. Takie urodziny ma się tylko raz w życiu [ZDJĘCIA]

Czytaj także: Nowy Sącz sam nie odniesie sukcesu w walce ze smogiem. Dlaczego?

- Książka o historii sądownictwa w Mszanie Dolnej w czasach galicyjskich, jest kompletną monografią dziejów sądu w Mszanie Dolnej od jego początków w poł. XIX w. z wykorzystaniem bardzo bogatej bazy źródłowej z Polski i z zagranicy oraz wykorzystaniem dostępnych wydawnictw poświęconych temu zagadnieniu – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki do konkursu. - Książka jest też studium małego miasta galicyjskiego i jego rozwoju w dobie autonomii galicyjskiej. Decyzja o lokalizacji sądu w Mszanie Dolnej, była czynnikiem rozwojowym tego miasta, a pracownicy sądu byli miejscową elitą. Mszana Dolna w tym czasie i dziś również jest częścią powiatu limanowskiego, a sam sąd podlegał C.k. Sądowi Obwodowemu w Nowym Sączu, więc jak najbardziej związany był z Sądecczyzną. Pracownicy sądu często zmieniali swoje miejsce pracy, w Mszanie Dolnej byli ci, którzy wcześniej pracowali w Nowym Sączu, czy innych miastach regionu i odwrotnie.

Autor porównał pracę różnych sądów powiatowych w sądeckim okręgu sądowym, chcąc wykazać specyfikę i dokonać oceny sądu mszańskiego. Michał Wójcik dokładnie prześledził skład osobowy tej ważnej instytucji, dokonując socjologicznego studium kadr sądowych. 

Książka Michała Wójcika jest opracowana z rzetelnością i starannością wskazującymi na wysoki warsztat badawczy autora. Michał Wójcik jest popularyzatorem dziejów Mszany Dolnej i okolic, członkiem mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Nowym Sączu.

Jak zaznacza autor Michał Wójcik we wstępie publikacji stanowi studium przypadku małego sądu w Galicji. Książka podzielona jest na osiem rozdziałów. Ma także cztery aneksy.

Jak czytamy w zakończeniu tejże publikacji Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej zaczął funkcjonować 1 października 1883 roku. Zmieniło to zasadniczo pozycję miejscowości w podzielę administracyjno-sądowym w Galicji. Niniejsza książka to nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier, w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział.

Recenzentami książki są: prof. dr hab. Andrzej Dziadzi (UJ) i dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN. Jak pisze ten pierwszy: Czytelnik otrzymuje pełny obraz powstania i działalności Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej w latach 1883 – 1914 i to nie tylko w wymiarze organizacyjnym oraz jurysdykcyjnym, ale także z szerokim tłem aktywności jego sędziów w życiu publicznym zarówno miasta, jak i Galicji jako kraju koronnego monarchii.

Książka ukazała się w serii wydawniczej „Studia Galicyjskie” (t. 10). Czytelnik znajdzie w niej wiele cennych dokumentów, archiwalnych zdjęć, tabel, są biogramy sędziów, adwokatów i notariuszy. Publikacja jest wyposażona w spis map, wykaz ważniejszych użytych skrótów, bardzo skrupulatną bibliografię, indeks osobowy, indeks nazw geograficznych.

Książka ma 326 stron, oprawa twarda.

Redaktor naukowy serii – dr Adam Świątek

Opracowanie redakcyjne – Adam Raczyński

Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Księgarnia Akademicka i Archiwum Narodowe w Krakowie, dzięki wsparciu finansowemu Archiwum Narodowego w Krakowie, Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej, Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej oraz Izby Notarialnej w Krakowie.

([email protected], fot. Wydawca), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu