Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
16/01/2024 - 15:10

„Amatorski ruch teatralny w Piwnicznej w latach 1909 – 1976”. Książka dokumentuje wkład czterech pokoleń piwniczan

W 2023 roku ukazała się drukiem publikacja pt. „Amatorski ruch teatralny w Piwnicznej w latach 1909 – 1975”, autorstwa Marii Lebdowiczowej. Książka znalazła się w gronie publikacji zgłoszonych do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. Na jej stronach, autorka utrwaliła niezwykle istotny fragment życia kulturalnego Piwnicznej – Zdroju.

Jak pisze Maria Lebdowiczowa amatorski ruch teatralny w Piwnicznej – Zdroju zajmuje poczesne miejsce w bogatej, jak na małą miejscowość, historii rozwoju kultury w Piwnicznej. Jego początki w galicyjskim miasteczku, jakim była Piwniczna u początków XX – wieku, sięgają pierwszej dziesiątki tego minionego stulecia. Jest rok 1909. W Piwnicznej pojawia się zespół teatralny, który z przerwą w czasie I wojny światowej działał do 1935 roku. Jakie były dalsze losy amatorskiego teatru w Piwnicznej – Zdroju? Czytelnik dowie się zagłębiając się w treść tej publikacji.
Książka „Amatorski ruch teatralny w Piwnicznej w latach 1909 – 1976” została wydana w ramach Małych Zeszytów Historycznych Piwniczna – Zdrój Nr 5.

- Autorka – Maria Lebdowiczowa jest ikoną kultury nad Popradem, dawną artystką teatru, o którym pisze, jedną z ostatnich osób – świadków owego niezwykłego zjawiska, jakim było niemal nieprzerwane prowadzenie teatru w paru szybko zmieniających się epokach, w niewielkim mieście – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. 2023. - Dorobek Teatru jest imponujący.

Książka dokumentuje wieloletni wkład pracy czterech pokoleń piwniczan – jako reżyserów, aktorów, scenografów, kostiumologów, pracowników obsługi teatru – często w formie udziału całych rodzin. Liczne spektakle grane były gościnnie w miastach Sądecczyzny (np. Nowy i Stary Sącz, Muszyna, Łącko…). Teatr utrzymywał się z własnych dochodów.

W amatorski ruch teatralny w Piwnicznej – Zdroju przez ponad 60 lat istnienia teatru angażowało się wiele piwniczańskich rodzin.

Publikacja zawiera jako dokumentację 22 fotografie, wykonane starą techniką, a jednak czytelne i dobrze obrazujące wielką staranność w realizacji przyjętych zamierzeń artystycznych. Jest też ukazanych siedem innych dokumentów (w krótkich fragmentach). Autorka zamieściła także przejrzyste tablice, dające wgląd w dorobek Teatru. Całość uzupełnia wybór prasowych publikacji o spektaklach i bibliografia.

Rzecz jest napisana z wielką kulturą słowa; wydana z zachowaniem standardów edytorskich przez wydawnictwo Nova Sandec.

Książka „Amatorski ruch teatralny w Piwnicznej w latach 1909 – 1976” liczy 40 stron, oprawa miękka. Książka zawiera wykaz artykułów i notek w prasie, do których sięgnęła autorka, a także wykaz materiałów, które zostały wykorzystane w trakcie prac nad historią teatru w Piwnicznej.

Tekst główny: Maria Lebdowiczowa

Korekta: Katarzyna Jarzębak

Fotografie: Pochodzą z albumu Koła Dramatycznego im. B. Barbackiego w Piwnicznej

Fotografia J.K. Życzkowskiego ze zbiorów Krystyny i Ryszarda Maślanków

Fotografia  na okładce: Królowa przedmieścia, 1937. Zespół wykonawców.

Fotografie z okresu 1945 – 1976 są autorstwa Zenona Borkowskiego, znanego fotografa sądeckiego.

Redakcja całości oraz koncepcja serii: Witold Kaliński (Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu), [email protected]

Wydano dzięki wsparciu: Burmistrza Piwnicznej – Zdroju, Dariusza Chorużyka

Druk i łamanie: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC, Nowy Sącz, 2023.

([email protected], fot. IM)

 
 









Dziękujemy za przesłanie błędu