Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
16/01/2024 - 20:55

„Almanach Łącki” – półrocznik – jubilat. Dwadzieścia lat na rynku wydawniczym

„Almanach Łącki” to periodyk bardzo dobrze znany mieszkańcom Nowego Sącza i Sądecczyzny, szczególnie Ziemi Łąckiej. Podczas uroczystej Gali XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, redaktor naczelna tego poczytnego wydawnictwa Jadwiga Jastrzębska odebrała piękne wyróżnienie. „Almanach Łącki” został wybrany głosami czytelników najlepszą „Książką o Sądecczyźnie” 2022. Kolejny numer tego periodyku – tym razem 39, zamykający rok 2023 został zgłoszony do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023.

Kategoria ta sama – „Książka o Sądecczyźnie”. „Almanach Łącki” to periodyk – półrocznik, wydawnictwo historyczno-kulturalno-społeczne, które ukazuje się pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Rok 2024 dla tego periodyku jest szczególny. Wydawnictwo obchodzi 20 – lecie istnienia. „Almanach Łącki” ukazuje się pod redakcją Jadwigi Jastrzębskiej. Jest wspierany przez Urząd Gminy w Łącku i Starostwo Powiatowe, ale najwięcej środków, by ta publikacja mogła być wydana pochodzi z wpłat darczyńców nie tylko w kraju, ale rodaków związanych z ziemią i regionem Łącka mieszkających za granicą.

W „Almanachu Łąckim” zamieszczane są bardzo ciekawe artykuły, poparte zdjęciami, dokumentami o rodach żyjących z dziada pradziada w tym regionie, o ludziach, którzy sławią swym autorytetem, pozycją społeczną w kraju i w świecie Łącko i okolice. Tą Małą Ojczyznę. Są artykuły nawiązujące do pięknej tamtejszej gwary, jest poezja nietuzinkowych poetów, o których wcześniej sygnalizował prof. Bolesław Faron w swoich cyklicznych artykułach na temat poezji w prasie. Zamieszczane są wiersze.

- Almanach Łącki jest półrocznikiem historyczno-kulturalno–społecznym wydawanym cyklicznie co pół roku od 2004 roku – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia Almanachu do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. – Numer 39/2023 zawiera materiały o różnorodnej tematyce zgodnie z założeniami pisma. Na 216 stronach zawiera 28 pozycji. Każdy numer zaczyna się wstępem od Redakcji Jadwigi Jastrzębskiej. W numerze tym znajdziemy materiały dotyczące historii, wydarzeń kulturalnych, społecznych regionu nie tylko Ziemi Łąckiej, ale także Sądecczyzny.

Oto niektóre materiały zawarte w tym numerze: 

  • Marcin Turek - „Działalność Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy w latach 1961-1991”. Zespół w październiku 2023 roku obchodził Jubileusz 90. lat istnienia.
  • Maria Kurzeja – Świątek - „Zespół Górale Łąccy w latach 19611991. Program artystyczny, taniec i muzyka”.
  • Józef Janiczak - „Moje wspomnienia i przeżycia związane z działalnością folklorystyczną i przynależnością do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca, Górale Łąccy”.
  • Agnieszka Małecka - „Życie szalone, życie pożyteczne. Profesor Bogusław Kołcz - rocznik 1963. Wywiad Rocznicowy:
  • Dominik Dzianott - „Kopaczyńscy i Wiśniewscy”.
  • Anna Totoń - „Janina Habela – Juin”.
  • Łukasz Połomski - „W Nowym Sączu otwarto Dom Jakuba – Centrum Edukacyjno – Muzealne”.
  • Jadwiga Jastrzębska - „XVI edycja Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego.
  • Agnieszka Stefanowicz - „Śladami Michała Sędziwoja - rodaka z Łukowicy”.
  • Bogusław Kołcz - „Bolesław Faron Nowe wiersze poetów sądeckich. Biogramy, teksty, komentarze. Antologia. Wydawnictwo Edukacyjne. Kraków 2023”.
  • Stanisław Strączek - ”Szkoła Muzyczna I stopnia w Łącku kuźnią talentów muzycznych”.
  • Lidia Salawa - „W Krakowie sprzed wieków”.
  • Barbara Faron - ”Słownik z zakresu obyczajowości i obrzędowości wsi Kamienica” (fragment).
  • Rozalia Kulasik - „Łamią stereotypy”.

W numerze tym nie zabrakło także poezji, tym razem prezentowane są wiersze Jerzego Trzajny i Bronisława Kozieńskiego oraz gadki pisanej w gwarze Marka Lipienia.

Wśród wydarzeń kulturalnych znajdziemy także artykuł Jadwigi Jastrzębskiej - „IX Kongresie Kultury Regionów”, Katarzyny Gromali - „Narodowe Czytanie 2023”, Marcina Wnęka - „II miejsce dla Chóru Mieszanego „Zew Gór z Łącka pod dyrekcją Marcina Wnęka na VII Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym” Sacra Ecclesiae Cantio. Tarnów 2023”.

Ten numer tak jak każdy poprzedni kończy KALENDARIUM oraz Listy, polemiki, sprostowania.

W „Almanachu Łąckim” n. 39 znajdziemy wiele archiwalnych dokumentów, zdjęć z prywatnych archiwów autorów, ale też zdjęć współczesnych. Są też: bogata bibliografia i kalendarium. Publikacja liczy 216 stron, oprawa miękka.

Kolegium redakcyjne:

Prof. Julian Dybiec, przewodniczący

Prof. Barbara Wagner, zastępca przewodniczącego

Prof. Bolesław Faron

Ks. prałat Józef Trzópek

Mgr Zbigniew Czepelak

Redakcja:

Jadwiga Jastrzębska – redaktor

Paweł Szczodrowski – opracowanie graficzne

Jan Dziedzina – kontakty ze szkołami

Magdalena Śliwińska – finanse

Zofia Mangel – korekta

Wydawca: Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej, Łącko, 2023

Almanach Łącki – półrocznik wydawany społecznym wysiłkiem autorów i redakcji.

([email protected], fot. Wydawca)









Dziękujemy za przesłanie błędu