Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
18/11/2023 - 09:30

6. Sądeckie Targi Książki to nie tylko zakupy książek, to także ciekawe spotkania autorskie i rozmowy

6. Sądeckie Targi Książki zbliżają się dużymi krokami. Nadchodząca edycja będzie trwała od 26 do 28 stycznia 2024 roku. W jej trakcie nie zabraknie, jak zawsze, bardzo ciekawych spotkań autorskich. Wybierając tematy i osoby do rozmów będziemy kierowali się między innymi Patronami Roku 2024, którzy zostali wybrani przez Sejm oraz Senat.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałami podjętymi przez Sejm, rok 2024 jest rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.

Natomiast Senat ustanowił rok 2024 rokiem: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Wincentego Witosa oraz Władysława Zamoyskiego. Rok 2024 będzie także Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

- A jeśli polscy olimpijczycy to podczas 6. Sądeckich Targów Książki można będzie posłuchać ciekawej rozmowy z działaczem piłkarskim – mówi Małgorzata Sitek, koordynator 6. Sądeckich Targów Książki. - Jakiego sportowca olimpijczyka będzie można spotkać na targach książki? Zapowiemy już wkrótce. Czy znacie historię rodziny Ulmów? Jeśli nie… to zapraszamy na targi do wysłuchania interesującej rozmowy oraz zakupu książek.     

Kilka słów o rodzinie Ulmów:

W marcu 2024 roku przypada 80. rocznica zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała mieszkających w okolicy Żydów. Józef Ulma i Wiktoria z domu Niemczak urodzili się i mieszkali w Markowej na Podkarpaciu, gdzie byli znanymi i lubianymi społecznikami.

- W 1935 roku zawarli związek małżeński, a wkrótce doczekali się licznego potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi, a kolejne dziecko miało przyjść na świat na wiosnę 1944 roku” – czytamy w uchwale Sejmu - Prawdopodobnie od grudnia 1942 roku Ulmowie ukrywali Żydów z trzech rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. „Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego. Cała rodzina Ulmów i ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez niemieckich żandarmów. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” - podkreślił Sejm w uchwale.

Od 2016 r. w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a od 2018 roku obchodzony jest, ustawiony przez Sejm i Senat, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

([email protected], Fot. arch. "Sądeczanin.info", źródło: sejm.gov.pl)









Dziękujemy za przesłanie błędu