Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
12/04/2022 - 13:45

Lachy Sądeckie śpiewają i tańcują. Zespoły regionalne Sądecczyzny [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim nie brakuje grup, które po dziś dzień kultywują tradycje i zwyczaje Lachów Sądeckich. Roztańczeni i rozśpiewani członkowie zespołów regionalnych są wizytówką Sądecczyzny na całym świecie.

Nie sposób wymienić wszystkich zespołów regionalnych działających na terenie Sądecczyzny. Poniżej prezentujemy więc najbardziej znane zespoły regionalne w regionie sądeckim. 

Najstarszym zespołem w Nowym Sączu jest Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”, działający nieprzerwanie od 1956 roku. W ciągu 50 lat zespół dał ponad 1800 koncertów krajowych i zagranicznych i zdobył wiele prestiżowych nagród. Regionalny Zespół „Lachy” ma również grupę dla dzieci i młodzieży.

Kolejnym zespołem, którego serce bije w Nowym Sączu są „Sądeczanie”. W przyszłym roku zespół będzie świętować 60-cio lecie działalności. „Sądeczanie” koncertują w całej Polsce i za granicą, zawsze przyciągając liczną widownię. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sądeczanie”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, liczy około 60 osób.

Od 1969 roku w Nowym Sączu działa również Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”. Członkowie zespołu prezentują folklor, muzykę i tańce lachowskie oraz góralskie. W Nowym Sączu funkcjonuje również zespół „Dunajcowe Dzieci” dla dzieci i młodzieży oraz „Sądeczoki”. Ten drugi zespół regionalny liczy około 155 młodych członków.

Jeśli chodzi o zespoły regionalne z terenu powiatu nowosądeckiego na początku należy wspomnieć o Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Podegrodzie”. „Podegrodzie” opowiada tańcem i śpiewem o swojej małej ojczyźnie od 1937 roku. Zespół zdobył wiele nagród, koncertując w całym kraju i poza jego granicami, „Podegrodzie” można usłyszeć również na płytach. Młodzi miłośnicy folkloru mogą odnaleźć swoje miejsce w zespole „Małe Podegrodzie” lub w „Brzeźniokach”, działających w pobliskiej Brzeznej.

W powiecie nowosądeckim nie brakuje również reprezentantów folkloru góralskiego. Szczególnie znany z tego jest Zespół Regionalny „Górale Łąccy”, założony w 1933 roku. W Łącku, przy szkole podstawowej, działa również zespół „Małe Łącko” dla dzieci.

W Kamionce Wielkiej przy Gminnym Ośrodku Kultury działają natomiast „Mszalniczanie” oraz Zespół Regionalny „Skalnik”. Druga grupa (przedstawiona na powyższym zdjęciu) przyjęła swoją nazwę od najwyższego wzniesienia w okolicy. W Kamionce Wielkiej można też znaleźć dziecięce zespoły regionalne: „Mali Mszaliniczanie, „Mali Mystkowianie” oraz „Mały Skalnik”.

Nie można zapomnieć również o Zespole Regionalnym „Mystkowianie” dla dorosłych, który prezentuje taniec i śpiew Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego.

Miejscowość Nawojowa może pochwalić się natomiast Zespołem Pieśni i Tańca „Nawojowiacy” oraz młodzieżowym zespołem „Piecuchy”. Łososinę Dolną reprezentuje Grupa Regionalna „Michalczowa” z zespołem dla dorosłych oraz dziecięcym, a także Zespół Regionalny „Jakubkowianie”.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Popradu” od ponad pół wieku przekazuje dziedzictwo kulturowe Górali Nadpopradzkich. Zespół został założony przez nauczycieli z Piwnicznej-Zdroju.

Od kilku lat Lachów Sądeckich z Gródka nad Dunajcem reprezentuje Zespół Regionalny „Rożnowska Dolina”. O kulturze przodków pamiętają również członkowie Zespołu Regionalnego „Lipniczanie”.

Z gminy Chełmiec warto wskazać Zespół Regionalny „Piątkowioki”, z grupą dla dorosłych i dzieci. W skład zespołu wchodzi około 100 osób. Reprezentują oni tradycje lachowskiego folkloru.

Kultywowaniem lokalnego folkloru w powiecie limanowskim zajmują się m.in. członkowie zespołu regionalnego "Dolna Słomki", "Mali Słopniczanie", "Przyszowianie", "Szczyrzycanie", "Zasadnioki", "Spod Kicek" czy "Limanowianie". (oprac. [email protected])

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu