Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/04/2018 - 15:05

Zespoły z gminy Kamionka Wielka z czołowymi miejscami na festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi”

Ponad tysiąc artystów ludowych, wzięło udział w jubileuszowym X Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi”, który odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Czołowe miejsca na festiwalu zdobyły zespoły z gminy Kamionka Wielka.


GRAND PRIX FESTIWALU  ZR Skalnik

22 kwietnia br Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej wziął udział w jubileuszowym X Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej.

W trzydniowym festiwalu wzięło udział 26 grup dziecięcych i 50 grup dorosłych, które prezentowały swój rodzimy folklor.

Jury w składzie: Marek Piotrowski- przewodniczący, etnomuzykolog, Wiesława Hazuka- choreograf, Zofia Marcinek-choreograf, Adam Pastuch-dyrektor RIK w Katowicach - po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentujący się grup uznało, że ZR Skalnik z Kamionki Wielkiej jest najlepszy z pośród wszystkich prezentujących się na festiwalu zespołów, i przyznał mu nagrodę główną GRAND PRIX.

Zespół zaprezentował na festiwalu wiązankę piosenek i tańców regionu lachowskiego. Program ten opracował choreograf Józef Trojan. Wspomnieć należy, że od wielu lat kierownikiem prawie 40 letniego Skalnika jest Halina Siedlarz, która odpowiada za sprawy organizacyjne zespołu. Sukces zespołu z Kamionki Wielkiej jest zasługą wszystkich członków grupy, którzy z miłości do folkloru poświęcają swój wolny czas aby rozwijać i promować nasza kulturę ludową. Życzymy im dalszych sukcesów.

II MIEJSCE MAŁYCH MYSTKOWIAN W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

II miejsce w kategorii zespołów tanecznych 7-13 lat zdobył  Zespół Regionalny "Mali Mystkowianie" z Mystkowa. Zespoły (dorosłe i dziecięce) rywalizowały w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz zespoły śpiewu grupowego.

- To dla nas świetne rozpoczęcie sezonu 2018 - mówi Patryk Rutkowski choreograf zespołu.  Jesteśmy dumni, że wśród tylu wspaniałych wykonawców, prezentacja lokalnego folkloru znalazła uznanie w oczach jury. Nagroda jest dla nas wyjątkowa ze względu na to, że po raz pierwszy na konkursie tanecznym zaprezentowaliśmy suitę tańców z okolic Mystkowa.

Co więcej, wspaniały debiut zaliczyła dziewczęca grupa śpiewacza, która również zajęła II miejsce. Rok 2018 zapowiada się wyjątkowo ze względu na fakt bycia gospodarzem tegorocznej edycji Święta Dzieci Gór w Nowym Sączu. Zespół Mali Mystkowianie powstał w 1984 roku. Działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Hanna Poręba, choreografem Patryk Rutkowski.

Kazimierz Ogorzałek Fot. Archiwa zespołówDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)