Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
20/03/2013 - 14:14

„Zbrodnia Katyńska” w podziemiach kościoła MB Niepokalanej

W galerii parafialnej, mieszczącej się przy kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, została wczoraj otwarta wystawa „Zbrodnia Katyńska”. Ekspozycja to 48 plansz, na których przedstawione są między innymi pamiątki po zamordowanych w Katyniu oficerach.
Otwarcie wystawy poprzedziła Msza Święta koncelebrowana, którą w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej odprawił ks. Kazimierz Markowicz - proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, a homilię wygłosił ks. Jan Bartoszek – asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Eucharystia sprawowana była w intencji oficerów Wojska Polskiego i przedstawicieli elity państwa polskiego zamordowanych przez sowieckie NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni oraz w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotował Chór Parafialny pod dyrekcją Teresy Pach.
- Cieszę się, że mogliśmy doczekać takich czasów, że o tym zdarzeniu możemy nie tylko myśleć, ale i mówić – mówił podczas otwarcia wystawy ks. Kazimierz Markowicz. - My starsi pamiętamy, kiedy nie wolno było o tym mówić, kiedy nie wolno było odkrywać prawdy. Życzę, aby ta wystawa budziła refleksje, przebaczenie, pojednanie między narodami i obyśmy nigdy podobnych zdarzeń nie musieli przeżywać.
Zanim w galerii parafialnej otwarto wystawę, przemówienie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, przypomniał gościom Wacław Prażuch, reprezentujący Akcję Katolicka Diecezji Tarnowskiej pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku na uroczystościach w Katyniu. Zgromadzeni wysłuchali także montażu słowno-muzycznego w wykonaniu zespołu wokalno–instrumentalnego „Sanctus” oraz grupy teatralnej „Gaudete”, które działają przy parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.
Jak mówiła Bożena Kwitowska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, wystawa „Zbrodnia Katyńska” została sprowadzona z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Przygotowana na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, była już prezentowana w kilku miejscach – miedzy innymi w Nowym Jorku. Ekspozycja obejmuje 48 plansz, na których przedstawione są między innymi osobiste pamiątki po pomordowanych oficerach w Katyniu, udostępnione przez archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Zostały one w 1952 roku zarekwirowane przez Urząd Bezpieczeństwa podczas rewizji w Kurii i zwrócone dopiero w 1991 roku. Archiwalia pochodzą z teczek założonych przy 32 osobach ekshumowanych. Ważnym elementem wystawy są także zdjęcia z pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę, podczas której modlił się na cmentarzu zwanym Małym Katyniem w Bykowni w 2001 roku.
- Wystawę prezentowaną w naszej galerii parafialnej uzupełniono też innymi materiałami, między innymi pamiątkami po nowosądeczaninie - plutonowym podchorążym Stanisławie Roli, więźniu w Starobielsku, a także zdjęciami z miejsca katastrofy smoleńskiej – dodała Bożena Kwitowska.
Wystawie towarzyszyć będą pewne wydarzenia: 11 kwietnia o godz. 11 historycy krakowskiego oddziału IPN poprowadzą sesję edukacyjną dla młodzieży, a 18 kwietnia o godz. 16 Jerzy Giza – autor nowosądeckiej listy katyńskiej wystąpi z wykładem „Katyński łańcuch niewidzialny”
We wczorajszej uroczystości uczestniczyli także poseł Piotr Naimski, Marta Mordarska – radna Sejmiki Województwa Małopolskiego, Bożena Jawor -wiceprezydent Nowego Sącza, Jerzy Wituszyński – przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, kapłani oraz przedstawiciele organizatorów wystawy, którymi są: Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Krakowie oraz Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Nowym Sączu. Obecni byli także uczniowie klas mundurowych z Marcinkowic i Nowego Sącza, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec, drużyny harcerskiej "Czarna Jedynka", członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Nowym Sączu i Związku Sądeczan.
Wystawę będzie można oglądać w galerii parafialnej (ul. Królowej Jadwigi 44) codziennie w godzinach od 10 do 12 oraz od 16 do 18 od 20 marca do 20 kwietnia (z wyjątkiem godzin popołudniowych w soboty i niedziele oraz okresu świątecznego od 28 marca do 1 kwietnia).

(KB)
Fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu