Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
02/04/2012 - 11:49

Zainteresowania a sukces zawodowy? Jak to razem połączyć?

Jak napisać dobre CV, jakich błędów unikać i jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej – to już wiemy. Dzisiaj pora na temat lżejszy, ale również w pewnym stopniu połączony z życiem zawodowym, mianowicie skupimy się rozwoju osobistym i zainteresowaniach. Na pytanie, dlaczego ten temat jest istotny w życiu młodego człowieka, pomoże nam odpowiedzieć psycholog pracy Collegium Civitas, Katarzyna Bodasińska.
Co robimy w wolnym czasie, co nas pociąga, do czego czujemy zamiłowanie w dużej mierze świadczy o naszej osobowości – dlatego rekrutujący w pracy często zwraca uwagę na rubrykę zainteresowań w przesłanym cv. Posiadanie pasji i swojego „konika” to istotna część rozwoju intelektualnego człowieka. Ma to wpływ na nasze życie społeczne i zawodowe, na aktywność w środowisku, a nawet dobór przyjaciół. Rozwijanie zainteresowań pozwala na lepsze poznanie siebie, wyznacza pewien cel w życiu, którego realizacja daje mniejszą lub większą, ale jednak satysfakcję.

Dlatego warto postawić sobie pytanie czy dostatecznie poświęcamy się rozwojowi? Czy w odpowiedni sposób wykorzystujemy swój czas wolny? Młodzi ludzie stojący na progu życia zawodowego powinni umieć wykorzystać szanse jakie dają studia i czerpać okazję do rozwoju z każdej strony. Na każdej uczelni jest możliwość stworzenia koła naukowego czy koła zainteresowań, za tydzień zaprezentujemy ich przykłady. Na początek jednak kilka zdań od psychologa na temat rozwoju osobistego.

Czym z punktu widzenia psychologii są zainteresowania i jaka jest ich rola?

Zainteresowania są ściśle związane z potrzebami człowieka i ich zaspokajaniem. Są związane z ciekawością człowieka do poznawania i rozwijania się w jakimś określonym kierunku. Podstawową rolą zainteresowań jest wzbudzanie motywacji wewnętrznej człowieka do tego, aby realizować swoją pasję. Człowiek doświadcza tego co daje mu osiąganie satysfakcji osobistej.

 

Czy można rozbudzać zainteresowania? Czy w ogóle jest możliwe nieposiadanie swojego hobby?

Duży udział w powstawaniu i ukierunkowaniu zainteresowań mają rodzice oraz proces wychowania. Dzieje się to poprzez wpajanie wartości, ukierunkowywanie działań. Jednak niezależnie od chęci rodziców dużą rolę odgrywają tutaj nasze emocje, predyspozycje do uzyskiwania wysokich wyników w określonych dziedzinach życia oraz wzbudzania u siebie motywacji do działania. Człowiek zdobywając wiedzę o sobie i otaczającym go świecie wybiera to co w sposób wyjątkowy przykuwa jego uwagę i powoduje u niego pozytywne doznania. Są one związane z pewnymi właściwościami człowieka, jego preferencjami. Nie mogą zostać narzucone zewnętrznie i nie mogą być wyuczone, gdyż stracą na autentyczności. 

Zainteresowania a sukces zawodowy? Jak to się łączy?

Możliwość wykonywania zawodu zgodnego z zainteresowaniami jest silnie związana z satysfakcją z pracy, ale także prawdopodobieństwem osiągania wysokich wyników. Możliwość realizacji swoich zawodowych zainteresowań wpływa na wzrost motywacji do pracy, a co za tym idzie dążeniem do „bycia na bieżąco” w danym temacie, osiąganiem wysokich wyników, czy awansem.

Bardziej szczegółowo o działaniach studentów w kołach zainteresowań napiszemy za tydzień.

Anna Hałka

Instytut Studiów Wschodnich - Forum Ekonomiczne








Dziękujemy za przesłanie błędu