Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
11/07/2019 - 14:15

Wielkie zmiany w tarnowskim seminarium. Biskup mianował nowego rektora

Po przeprowadzonych w ostatnim czasie konsultacjach, biskup diecezjalny Andrzej Jeż dokonał kolejnych zmian na stanowiskach w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kto został nowym rektorem?

Biskup Andrzej Jeż mianował ks. dra Jacka Soprycha rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zmienił się również prorektor. Tę funkcję będzie pełnił pochodzący z Piwnicznej ks. dr Paweł Bogaczyk. Natomiast nowym prefektem seminarium  został ks. mgr. lic. Paweł Lis.

Zobacz też Biskup mianował nowych proboszczów. Wielkie zmiany w parafiach [ZDJĘCIA]

Nowy rektor tarnowskiego seminarium ks. dr Jacek Soprych urodził się w 1983 roku. Pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i w 2008 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp Wiktora Skworca. Na pierwszą parafię został posłany do Grybowa.

W 2011 r. ówczesny ordynariusz tarnowski skierował go na studia z historii na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po uzyskaniu stopnia doktora rozpoczął wykłady z historii Kościoła w seminarium i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Sekcja w Tarnowie. Jednocześnie pracował we wspólnocie parafii św. Maksymiliana w Tarnowie jako pomoc duszpasterska.

Zobacz też W sądeckich parafiach pojawią się nowi księża wikariusze. Zobacz gdzie [ZDJĘCIA]

Od 2018 roku bp Andrzej Jeż mianował go prefektem w tarnowskim seminarium. Ks. Soprych pełni też inne funkcje. Jest kapelanem Sybiraków, członkiem synodalnej Komisji Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych oraz komisji historycznej.

RG [email protected] Fot. Portal Diecezji Tarnowskiej Dziękujemy za przesłanie błędu