Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
04/12/2020 - 19:20

W Rytrze powstanie ośrodek edukacji krajobrazowej. Samorządowcy zachwyceni

Dziś władze gminy Rytro zawarły umowę na mocy której Zespół Parków Krajobrazowych wybuduje tu ośrodek edukacji krajobrazowej. - To będzie milowy krok dla rozwoju turystyki w Rytrze - uważa wójt Jan Kotarba.

Ta inwestycja to krok milowy dla rozwoju turystyki w Rytrze! Jest już umowa

Podobny ośrodek, Popradzkie Centrum Edukacyjne funkcjonuje obecnie na Woli Kroguleckiej w Starym Sączu. Tyle, że z racji swojej lokalizacji jest dostępny tylko przez część miesięcy w roku. Składa się na to kilka czynników: charakterystyka ruchu turystycznego, utrudniony dojazd, niewielki parking.

Co ma do zaoferowania Rytro? Budynek po starym przedszkolu, naprzeciwko Urzędu Gminy, w samym sercu miejscowości, gdzie turyści przewijają się równie licznie przez wszystkie pory roku, gdzie jest miejsce na adekwatny do potrzeb ośrodka edukacji krajobrazowej parking. Ale jak podkreśla wójt Jan Kotarba korzyść z realizacji przedsięwzięcia będzie obopólna.

Zobacz też: Budżet Rytra na 2021 rok znów "podgryzie" oświata

- Dla Rytra ta inwestycja będzie krokiem milowym dla rozwoju turystyki. Mamy wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia takiego ośrodka. Ten projekt idealnie wpisuje się w moją wizję rozwoju gminy opartej turystyce, edukacji i ekologii. Centrum będzie dokładnie przybliżało te walory Rytra – podkreśla włodarz gminy z tym większą satysfakcją, że dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych podjęła decyzję o lokalizacji inwestycji zaledwie po trzech miesiącach od rozpoczęcia rozmów.

W styczniu Zespół Parków Krajobrazowych ma już nawet przedstawić koncepcję i wizualizację samego ośrodka, jak i zagospodarowania terenu wokół. Jedno jest pewne już dziś. Dziś wójt Jan Kotarba i dyrektor ZPK Marcin Guzik, w obecności władz samorządu województwa podpisali umowę dzierżawy terenu na najbliższe 30 lat. Poza Rytrem, umowy gwarantujące proekologiczne projekty, sfinansowane z dotacji unijnych, z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego otrzymali również przedstawiciele Starego Sącza, Łabowej i Korzennej, gdzie przedsięwzięcia związane są z termomodernizacją budynków. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info, Małopolska)Dziękujemy za przesłanie błędu