Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
13/01/2021 - 18:05

Top 10 Alfabetu - 2020 rok

Książki, które się najlepiej sprzedawały w 2020 roku w księgarni Alfabet w Nowym Sączu.

1. „Powrót na Sądecczyznę” - Antoni Kroh 

To opowiadana z dużą swadą historia naszej małej ojczyzny, to książka, która powinna znaleźć się w domu każdego sądeczanina.

2. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - Radek Rak

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

3. Nowy Sącz. Przewodnik śladami przeszłości - Leszek Migrała

Pierwsza część publikacji zawiera syntetyczny rys dziejów Nowego Sącza do czasów obecnych, druga prezentuje najważniejsze obiekty historyczne usytuowane na osi urbanistycznej: zamek – dworzec kolejowy, trzecia zapoznaje z obiektami historycznymi w peryferyjnie położonych osiedlach, czwarta zawiera wykaz miejsc pamięci narodowej objętych patronatami szkół.

4. Nareszcie w Dudapeszcie - Krzysztof Daukszewicz

Najnowsza książka Krzysztofa Daukszewicza znanego i cenionego satyryka, który od wielu lat obserwuje naszą rzeczywistość, to satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną ostatnich miesięcy, gdzie niepodzielnie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza. Ale tak naprawdę tę książkę napisali wszyscy, którzy wraz z obecnym rządem wstali z kolan.

5.Tajemnice sądeckiej bezpieki - Sylwester Adamczyk, Henryk Szewczyk

To pierwsza tego typu publikacja na sądeckim rynku księgarskim podejmująca trudny temat współpracy sądeczan z tajnymi służbami PRL. Większość opisanych w książce przypadków dotyczy lat 80- tych XX wieku i czasów przełomu ustrojowego, jaki dokonał się Polsce w latach 1989 – 90.

6. Czuły narrator - Olga Tokarczuk

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości. Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

7. Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie - Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska

To lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

8. Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji - Wojciech Roszkowski 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele "Roztrzaskane lustro", które stało się bestsellerem ubiegłego roku. Bunt barbarzyńców jest swoistą kontynuacją tamtej książki, choć został zupełnie inaczej skonstruowany.

9. Powrót z Bambuko - Katarzyna Nosowska

Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i mięśnie śmiechowe

Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas autorytety.

10. Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson

Dołącz do kosmicznych rozmów! Przeczytaj, jak Neil deGrasse Tyson odpowiada na najdziwniejsze listy swoich fanów i antyfanów! Przekonasz się między innymi :czy istnieją gwiazdy zbudowane z diamentu. Jak wykazać nieistnienie wróżki zębuszki, czy astrofizyka może się przydać w pracy policjanta, z jaką dokładnością Biblia podaje liczbę?.

 

Zestawienie przygotowane przez pracowników księgarni Alfabet, którzy zapraszają do swojej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 5.

*Powyższe opisy pochodzą od wydawców Dziękujemy za przesłanie błędu