Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
13/04/2023 - 12:30

Święto Miłosierdzia Bożego jest ostatnią deską ratunku dla ludzi

Już w niedzielę, 16 kwietnia, będziemy obchodzić Święto Miłosierdzia Bożego. To wyjątkowy dzień w Kościele Katolickim, o który prosił sam Jezus Chrystus. O co chodzi w tym święcie i co pan Jezus chce nam dać za przyjęcie Najświętszego Sakramentu?

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocny. W tym roku Niedziela Miłosierdzia, jak przyjęło się nazywać to święto, wypada 16 kwietnia. To wyjątkowy dzień w Kościele Katolickim.

Jezus Chrystus sam poprosił siostrę Faustynę Kowalską o ustanowienie tego święta. – Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia – te słowa Jezusa zanotowała siostra w „Dzienniczku…”. Było to w 1931 roku.

W 2000 roku papież Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Było to 30 kwietnia, w dniu kanonizacji siostry Faustyny. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na to wielkie święto nie jest przypadkowy. Pokazuje ścisły związek pomiędzy tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą Miłosierdzia Bożego. Przygotowaniem do tego święta jest dziewięciodniowa nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Nowenna ta zaczyna się w Wielki Piątek i polega na odmawianiu codziennie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Ponadto Jezus przekazał Faustynie, jakie dusze powinni wierni zanosić w modlitwach w konkretne dni.

I tak w pierwszy dzień nowenny polecamy Miłosierdziu Bożemu ludzkość całą, a szczególnie grzeszników. W drugi dzień sprowadzamy Jezusowi dusze kapłańskie i zakonne, w trzeci – dusze pobożne i wierne, w czwarty – pogan i tych, którzy nie znają Jezusa.

W dniu piątym polecamy dusze braci odłączonych, w dniu szóstym – dusze ciche, pokorne i małych dzieci, w dniu siódmym – dusze, które wysławiają Miłosierdzie. Dzień ósmy dedykowany jest modlitwom za dusze czyśćcowe, a ostatniego, dziewiątego dnia mamy sprowadzać Jezusowi dusze oziębłe.

Ale Niedziela Miłosierdzia Bożego to nie tylko czas uwielbienia tajemnicy boskiego miłosierdzia. To także czas wielkich łask dla ludzi!

- W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski – czytamy słowa Jezusa w „Dzienniczku siostry Faustyny”.

Chrystus obiecał, że „kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”. Jezus podkreślał, że w Święto Miłosierdzia Bożego z tych cennych łask mogą skorzystać choćby najwięksi grzesznicy.

Wystarczy, że 16 kwietnia będziemy w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej), godnie przyjmiemy Komunię Świętą oraz wypełnimy warunki nabożeństwa Miłosierdzia Bożego (czyli uczynimy to w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego). Dzięki temu każdy człowiek może uzyskać zupełne odpuszczenie win i kar. To łaska większa niż odpust zupełny! (oprac. [email protected], źródło: misericos.com, fot. zdjęcie ilustracyjne SKS)







Dziękujemy za przesłanie błędu